Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

femei intretinute de soti


Recommended Posts

Fetelor, eu deocamdata lucrez in 2 locuri, iar sotul m,eu e in alta tara. In curand ne decidem cum facem, dacwa vine el aici voi continuea sa lucrez, daca plec eu nu cred ca voi gasi servici in domeniul meu, deci asta e problem., Si problema e la mine, nu la el. Banii sunt in comun, niciodata nu s-a pus problema " banii mei si banii tai" totul e al nostru.Nu stiu cum va fi daca nu voi mai lucra, pt mine este ceva nou, de aceea imi fac ceva probleme. Cred ca voi stabili cu el de la inceput tot ca sa fie clar. Cam atat. Pupici CRinuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns
dupa ce ne-am casatorit sotul meu a primit cadou de la mama lui un diplomat cu cifru. il foloseam pt tinut acte si bani. s-a intamplat intr-o zi sa am nevoie de bani si sa nu stiu cifru. m-am ofticat grozav. la prima vizita la soacra, de fata cu toata lumea, i-am pus in vedere ca daca se mai intampla, scot afara diplomatul si dau 2 topoare in el pana il sfaram si iau bani. de atunci bani stau la comun intr-un sertar.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ba da, eu chiar ca sunt o intretinuta, la noi , la musulmani femeia sta acasa si creste copiii, are grija sa fie totul luna , dar mie nu mi-a lipsit si nu-mi lipseste nimic.In casa eu sunt regina , afara el e regele.La inceput mi-a fost dificil sa ma obisnuiesc cu diferentele de cultura si mentalitati , insa acum cred din toata inima ca nu se poate sa "conduca" doi aceeasi barca.Asa ca banii ii aduce el , eu ii vheltui si nu zice nici pas, nici macar atunci cand din lipsa de timp ii fac liate interminabile.Asta ar fi cu partea materiala, el ne intretine si-mi pare bine.In ceea ce priveste sursa banilor, pot sa spun ca eu reprezint puctul forte pe care se bazeaza in munca lui de mare raspundere(este director la o firma super tare!), adica imi cere parerea si se consulta cu mine in luarea (chiar!)celor mai importante decizii, iar pana sa nasc eu ii organizam departamentul de marketing , acum ii mai fac promo-urile pentru reclame si ce mai pot. Deci chestia asta cu intretinuta nu ma deranjeaza deloc,cu atat mai mult cu cat nu-mi lipseste niciodata nimic...si chiar de mi-ar lipsi , n-ar face-o nicicand deliberat. "ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU" maryam
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maryam foarte interesant ce spui tu. Un argument in plus ca de fapt notiunea de "intretinuta" este o problema de atitudine si de cum isi definesc cei doi soti relatia. Parerea mea este ca daca ambii parteneri sunt maturi si responsabili, nu se poate pune problema ca vreunul dintre ei sa se simta mai prejos sau complexat decat celalalt, sau ca vreunul dintre ei sa ii reproseze celuilalt ceva. Intr-o relatie nu trebuie sa te cramponezi sau sa te agiti prea mult de subiectul cu banii... trebuie sa ai o atitudine cat mai naturala. Atata timp cat fiecare isi asuma responsabilitati nu conteaza de ce natura sunt ele: materiale - aducerea de venit in casa, sau "spirituale" - ingrijirea copiilor, ingrijirea caminului... Eu nu mi-am pus niciodata problema sa ii cer voie sotzului meu sa imi cumpar ceva si nici el mie. Orice cumparaturi mai mari sau de lux le discutam impreuna, in rest fiecare face ce vrea. Iar banii sunt la comun. Eu ma ocup de facturi (asta pentru ca eu sunt "inginera" iar el "artistul" [:D]).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cum se vede de afara, pentru noi este sanatos si foarte bine, uite chiar azi i-am zis sa-mi lase bani si niciodata nu zice ceva, cateodata se mai uita el ciudat cand ii cumpar Ysreei a N-a rochita , da` nu zice nimic, ba din contra , cand vin singuri de afara imi spune mereu "toata lumea se uita la ea, n-o mai imbraca asa de sic", insa intotdeauna , chiar daca am 15 perechi de ceva , orice si-i zic ca vreau sa-mi iau nu-i bai.
quote:
Originally posted by Kehleyr
Maryam foarte interesant ce spui tu. Un argument in plus ca de fapt notiunea de "intretinuta" este o problema de atitudine si de cum isi definesc cei doi soti relatia. Parerea mea este ca daca ambii parteneri sunt maturi si responsabili, nu se poate pune problema ca vreunul dintre ei sa se simta mai prejos sau complexat decat celalalt, sau ca vreunul dintre ei sa ii reproseze celuilalt ceva. Intr-o relatie nu trebuie sa te cramponezi sau sa te agiti prea mult de subiectul cu banii... trebuie sa ai o atitudine cat mai naturala. Atata timp cat fiecare isi asuma responsabilitati nu conteaza de ce natura sunt ele: materiale - aducerea de venit in casa, sau "spirituale" - ingrijirea copiilor, ingrijirea caminului... Eu nu mi-am pus niciodata problema sa ii cer voie sotzului meu sa imi cumpar ceva si nici el mie. Orice cumparaturi mai mari sau de lux le discutam impreuna, in rest fiecare face ce vrea. Iar banii sunt la comun. Eu ma ocup de facturi (asta pentru ca eu sunt "inginera" iar el "artistul" [:D]).
"ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU" maryam
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Odata in gluma i-am spus,ca nu mi-ar fi rau sa muncesc si eu,undeva,a facut niste ochi cat cepele la gluma mea,cred ca daca mai fac gluma asta,imi pune bagajelul la usa,si Romania scrie pe mine. Banii eu ii tin,imi mai spune,mai pune si tu ceva pentru tine,sa-ti iei ce vrei tu,ca doar nu o sa stai sa ma astepti pe mine sa mergem la cumparaturi,si uite asa,banii se strang,ca de cumparaturi fug ca de dracu,e cosmarul vietii mele,urasc cumparaturile de orice fel. Cu toate ca stau acasa si nu muncesc,la noi e lozinca:"sunt banii nostri,nu doar ai mei",si nu ma simt deloc intretinuta,doamne fereste sa fac greseala,sa-mi iasa porumbelul pe gura si sa zic ceva de genul:"tu muncesti iar eu doar cheltui",ca nu mai vorbeste cu mine o saptamana,si imi inchide gura cu vechea lozinca:"sunt banii nostri,nu doar ai mei". Unde este dragoste si respect,totul e al nostru si nu separeuri. Dar ce fac cu plictiseala? Va pup si mai vorbim. Sa auzim numai de bine!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La noi e fiecare cu banii lui.El plateste cheltuielile casei si mai face piata,eu mai cheltui cu mancarea si cu mine(acum si cu bebe).Nu as vrea sa ajung in situatia de a nu avea banii mei.Am stat o data acasa doua luni,intre servicii si am ajuns in situatia de ai cere bani sa-mi iau un sutien si sa-mi raspunda"inca unul? nu mai ai atatea?"iar de un ban de cheltuiala nu mai zic... Fireste el are salariul mult mai mare si-i baza in casa,iar salariul meu este asa doar cat sa-mi ajunga de la o luna la alta,dar nu cred ca as putea fara... Si nu e vorba de dragoste aici,pur si simplu asa a fost invatat de mititel,sa nu cheltuie prea multi bani,totdeauna sa puna ceva deoparte. Eh...sant multe de spus...dar e bine asa,pana la urma. Dia si bebe Rucsi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[cheers]Si eu stau acasa de cand am nascut pe primul bebe( acum 2 ani jumate). Nu as vrea sa merg la sevici, am deja destule de facut cu un bebelus si un toddler. Chiar si asa, sotul meu mai degraba ar vrea sa stau acasa si el sa munceasca. El este de moda mai veche, mama sta cu copii si tatal munceste. Ma bucur sa am posibilitatea sa stau cu copii acasa, si nu cred ca as putea sa merg la munca sa ii las in grija altcuiva....nu este natura mea.... Iar de bani....niciodata nu s-a pus problema banilor ca fiind "ai mei" sau "ai lui". Cheltuiesc cat vreau, pe masura bugetului. Ne ciondanim ca nu cheltui prea mult... Sotul meu e de nota 10 ce mai....[pup] Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor 2 ani si Elena 3 luni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...