Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

femei intretinute de soti


Recommended Posts

Crinuta, cred ca esti un pic stresata si de aia te-ai suparat! Fetele sigur nu au fost rau intentioanate si poate majoritatea nu stiau ca sotul tau nu este deocamdata in tara! Eu banuiesc ca tu te refereai ori la faptul ca sotul tau nu anticipeaza dorinte de ale tale de genul cupararii unor ,,nimicuri'' ori la faptul ca nu se prinde ca de fapt nu te descurci f bine cu banii pe care ii ai si ar trebui sa se ofere sa-ti trimita mai mult..fara sa fi tu nevoita sa ii spui....(sau paote ca nu am inteles eu nimic si sunt pe dinafara subiectului...) Oricum parea mea este ca intr-un cuplu lucrurile trebuie spuse pe nume si nu amanate prea mult timp ca nu are sens ... si probabil ca si aceasta problema tot discutand-o o veti rezolva ... mai ales daca si sotul tau este la fel de deschis ca si tine...! In ceea ce ma priveste, tinem banii in acelasi ,,sertar'' dar avand in vedere ca nu sunt prea multi ...uneori mai apar mici discutii ... la capitolul ca as cumpara prea multe haine sau prea multe cosmetice...deci la capitolul ,,nimicuri''..si iti spun eu ca nu exagerez deloc ...dar asa sunt barbatii... dar sa anticipeze si el ceva, sau sa se ofere...nici gand ... doar daca e ziua mea ... insa eu nu il bag in seama ptr. ca altfel as fi tot suparata pe el si nu-i bine! Dar, ma puneti un pic pe ganduri...nu stiu cum ar fi daca el ar aduce mult mai multi bani in casa decat mine...avem cam aceleasi salarii , iar intr-un timp am avut salariu chiar semnificativ mai mare ca el... dar asta e - am renuntat la ceva bani ptr. a-mi asigura mai multa liniste ...ptr. ca imi doream sa nu-mi risc bb-le atunci cand ramaneam insarcinata) Pupici Helen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Crinuta..hai ca iar m-am grabit ... nu am vazut ca erau 3 pagini de raspunsuri si ca ati lamurit de fapt problema ... am citit-o numai pe prima...de aia raspunsul meu suna cam ciudat...dar am zis totusi, sa nu il streg! Oricum in situatia ta cele mai adecvate raspunsuri sunt cele de la fetele care nu sunt in tara sau care au sotii dincolo..ca altefel lucrurile aici, doar in putine situatii pot sta asemanator...ma refer la bani..oricum nu ma plang eu f. tare ca nu sunt cel mai nefericit caz...dar...! Inca o data, te pup! Helen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by crinuta
Fetelor, eu deocamdata lucrez in 2 locuri, iar sotul m,eu e in alta tara. In curand ne decidem cum facem, dacwa vine el aici voi continuea sa lucrez, daca plec eu nu cred ca voi gasi servici in domeniul meu, deci asta e problem., Si problema e la mine, nu la el. Banii sunt in comun, niciodata nu s-a pus problema " banii mei si banii tai" totul e al nostru.Nu stiu cum va fi daca nu voi mai lucra, pt mine este ceva nou, de aceea imi fac ceva probleme. Cred ca voi stabili cu el de la inceput tot ca sa fie clar. Cam atat. Pupici CRinuta
Uite Crinuta cred ca si m-am stresat cu o idee asemanatoare. Eu am lucrat de vreo patru ani si ceva in sudul Olandei, iar sotul meu in nordul Frantei. Cum amandoi lucram la universitate ne vedeam mai des, dar era destul de greu sa ne vedem asa o data la doua zile +weekend-urile. Asa ca ne-am decis sa ne continuam mai de aproape si viata si carierele, iar de curand ne-am hotarat sa ne mutam in State. Cam neasteptat a aparut la orizont un bebe care se rasfata inca la mine in burtica. Mare bucurie mare pentru ca nu prea aveam eu sanse sa am un bebe! Dar nu-i nimeni sa ne ajute cu bebe-le. Ne-am tot foit ce sa facem cum sa facem. Macar pentru o perioada va trebui sa stau acasa si apoi eventual sa lucrez mult mai putin. Pentru mine care eram super independenta nu-i simplu. Pana acum am castigat cam la fel, aveam amandoi carti de credit si-n Olanda si-n Franta, doua apartamente, in Franta masina si-n Olanda biciclete dupa moda locului. Desi mereu contul din Franta se golea primul (deh nu se compara nici mancarea, nici rasfaturile frantuzesti cu cele olandeze) nu mi-am pus niciodata problema de banii mei, banii lui...Nu, erau banii nostri! Totusi la perspectiva de nu castiga nimicuta ceva timp am inceput sa-mi fac probleme... nu se pune problema de cerut.. avem acces in mod egal la cont. Vreau ceva, iau, iar la lucrurile mari ne-am sfatuit mereu.... si totusi, totusi stiu ca voi cheltui cu multa mai putina placere banii la care nu contribui si eu. Mi-am spus de nu stiu cate ori ca daca voi lucra si vom plati o bona, ma va costa macar jumatate de salariu de nu mai mult si nu ma voi impaca deloc cu ideea ca nu am eu grija de copilul nostru macar in primul an. Bebe-ul va avea nevoie de mine si asta ma face sa simt ca voi fi utila.... dar cum ma voi impaca cu schimbarea de situatie ramane de vazut... Banii castigati de mine sunt importanti mai mult pentru ideea ca pot sa tin si o casa (chiar doua) si pot castiga la fel ca si sotul meu, ca depindem unul de altul doar prin dragoste. Suna foarte feminist ce zic eu.... dar nu o data am ras de ne-am topit la remarci de tipul: ah sotia e romanca... ah si lucreaza? Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...