Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

mama & bb in acelasi salon la maternitate


Recommended Posts

Si eu am avut posibilitatea de a alege - bb cu mine in rezerva sau la nursery. Ma puteam duce cand vreau eu sa o vad acolo, insa am preferat sa o am cu mine pe timpul zilei. In ultima noapte, am vrut-o sa doarma cu mine si bine am facut... am aflat multe chestii de la fetele de la nursery odata cu problemele aparute in noaptea aceea. M-a ajutat enorm dupa... Eu cred ca, peste tot poti alege. Nu se poate sa iti impuna sa tii copilul langa tine non-stop. Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 35
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dragi mamicute,eu la prima nastere nu am avut fetita langa mine si a fost groaznic.Mai eram cu inca trei mamici si fiecare avea programul ei:una se mulgea, una manca, una avea musafiri si tot timpul erau musafiri ,ba la una ,ba la alta.Patul era groaznic asa ca de odihna nici vorba.Mi-am revenit dupa trei luni din aceasta oboseala(depinde foarte mult cat de greu nasti-la mine a fost destul de greu) La a doua nastere spitalul s-a modernizat si a fost sistemul cu copilul in camera.Am fost trei mamici cu trei copilasi.Tot obositor a fost-musafiri,plansete,etc.Am nascut mai usor si mi-am revenit in doua zile,eram plina de energie, cu chef de viata,parca nu nascusem. Deci,oboseala a fost in ambele cazuri,dar a depins foarte mult de cate ore m-am chinuit la nastere( au foas nasteri normale,la prima m-am chinuit 26 ore,la a doua 1,5 ore). Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Azi se implineste o saptamana de cand am adus pe lume un pui de om dulce de mori de dragul lui. Am trait experiente multiple cu aceasta ocazie, dar experienta mama si bb in salon mi s-a parut groaznica. Este o idee buna in cazul in care mama e singura in salon sau cu cel mult inca o mamica, dar nu 8 sau 6 mame toate cu bb lor, care parca plang toti la un loc. romana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebui sa poti sa alegi cum sa stai, cu bb sau nu, in salon. Dar nu peste tot exista aceasta posibilitate. La noi in oras, la maternitate, exista doar saloane comune pt. mama si bb. Pe mine nu m-a deranjat sa o am langa mine pe micuta mea tot timpul. Ba, chiar mi-a placut. Nu as fi putut sta departe de ea. Desi eram foarte obosita, dupa ce am nascut, am crezut ca o sa dorm una buna. Cand 'colo, nu puteam sa adorm deloc. Eram prea emotionata, devenisem mamica si nu-mi vazusem prea bine puisorul. Mi-au aratat-o un pic si gata, au disparut cu ea. Eram curioasa cum arata, de la cine, ce a mostenit din trasaturile fizice. Vroiam atat de mult sa o tin in brate, sa-i vorbesc, sa vad minunea mica ce am asteptat-o atata timp. Mi-au adus-o dupa 4 ore de la nastere. Mi-au aratat cum sa o alaptez. Din cauza epiziotomiei numai culcata pe o parte puteam sa alaptez. Nu imi venea sa o mai las jos din brate. Eram 5 mamici si 5 bebei in salon. Eu eram singura la prima nastere si aveam si singura fetita din salon. Fiecare ne ajutam intre noi, erau foarte saritoare mamicile. Surorile medicale veneau din 3 in 3 ore, schimbau scutecele la bb si ni-i asezau in brate la alaptat. In fiecare dimineata veneau, ii imbaiau si ii imbracau cu hainute curate. Noaptea, daca vreun bb era mai galagios, intotdeauna venea o asistenta sa vada cum te poate ajuta. Si toate astea, fara sa trebuiasca sa platesti pe cineva. Toate astea, fiind partea frumoasa a lucrurilor. Caci, ca in orice spital, exista si parti urate. Dupa 6 zile din astea, cand ajungi acasa, ti se face dor de zilele din spital, cand asistentele acelea dragute se ocupau de aproape tot. Cel putin, asa am simtit, eu. Nina & [copil] Nina-Cristina (1 an si 6 luni, azi !)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in prima noapte nu am luat-o cu mine.eu am nascut la ora 14.30,deci seara eram inca ametita si obosita dupa o noapte si o zi de chin.a doua zi de dimineata mi-au adus-o la san si nu am mai dat-o.simteam nevoia sa o vad,sa o ating,sa fiu cu ea ori de cate oriera nevoie! cred ca daca nu as fi petrecut atata timp cu ea in spital mi-ar fi fost mai greu sa ma obisnuiesc acasa cu imbracatul,spalatul,etc. eu asa am simtit.ca trebuie sa fie cu mamica ei!si ne-a fost tare bine. pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Amik, Inca o data felicitarile mele pentru nasterea micutzei Alexandra Cristina! Sa va traiasca si sa fie bucuria vietii voastre! Ma bucur mult ca este o bebelusha asa de cuminte, mancacioasa si....somnoroasa! E asa de important..... Spune-mi te rog, ce impresie ti-a facut spitalul Cantac.? Cum a fost rezerva? Ceva 'cotizatii' obligatorii ptr rezerva? (eu urmeaza sa nasc la Cantacuzino cam intr-o luna cu dr.Popa ) julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nascut la ora 13, dupa 8 ore de travaliu. Ma simteam foarte obosita si abia steptam sa dorm. Insa somnul, pace sa vina. Eram atat de emotionata. Dupa 2 ore m-am dus sa o caut pe pisicuta mea. Am gasit-o in salonul de prematuri si nu-mi mai venea sa ma desprind de patutul acela. Mi-au spus ca in seara aceea nu mi-o vor da in salon.Eram tare nefericita. Stateam in salon cu inca 2 mamici si ele aveau bebicii langa ele, numai eu eram singura. Abia asteptam si eu sa fiu impreuna cu bebe. Nici nu am putut sa dorm decta vreo 3 ore de emotie. Pe la 5 dimineata mi-au adus-o si au lasat-o cu mine. Nu voi uita niciodata acele prime zile din spital. Nu mai conta ca sunt obosita, eram atat de fericita ca e langa mine, ca de fiecare data cand o priveam imi venea sa plang. O alaptam culcata in pat, din cauza epiziotomiei, fetita altei mamici din salon a plans aproape non-stpo, dar Clara mea dormea de anu avea treaba. Daca era dupa mine as fi tinut-o non-stop in pat cu mine, nu as mai fi pus-o in patutul ei. Cele 5 zile au trecut ca un vis, cu musafiri, plansete, rasete, eu eram intr-o stare permanenta de euforie. Simteam ca as putea muta muntii din loc. Si cand ne-am intors acasa, l-am avut doar pe tati cu noi, care a avut 5 zile libere si ne-am descurcat. Dormeam si eu cand dormea si bebe, si totul a fost ok. Nu-mi pot imagina cum ar fi fost sa nu o am cu mine. Stiu ca m-am lungit peste masura, dar acele amintiri imi sunt atat de dragi... Mai vreau inca un bebe, si nu concep sa nu-l am langa mine, din prima zi daca se poate. Eu asa simt. [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 11 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne cita dreptate ai Cristina. Eu am nascut normal,gemeni,la Cantacuzino.Stateam in camera cu inca doua fete.Mie imi pusesera copiii in acelasi patut,din lipsa de spatiu.Cind ma bucuram si eu ca am reusit sa-i adorm pe amindoi, incepea copilul alteia sa plinga,si fugeam s-o trezesc pe ea,sa si-l linisteasca,de frica apoi sa nu-i trezeasca pe ai mei. Cind ma chema la spalat,vesnic eram ultima,odata si plecase asistenta din aripa aceea,de a trebuit sa ma rog de ea sa ma mai spele. La fel si cu dusul la toaleta,care oricum e groaznic in primele zile.Cind aveam senzatia ca "reusesc" cum imi auzeam vreunul plingind,gata imi trageam chiloti si inapoi in salon. In plus pe Edi l-am avut si la lampa 48 ore (icter) gol,vinat (de frig,asa imi parea mie) cu leucoplast la ochi. Subscriu,mama are nevoie de odihna in primele zile. Dana si gemenii http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_cat.asp?numeX=Podeanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am nascut prin cezariana, la Municipal si dupa nici 24h am fost mutate (eu si fetita mea) in acelasi salon. A fost bine si frumos gandindu-ma ca vom fi impreuna dar realitateta a fost cruda. Imi aduc aminte "cu durere" si acum de cum umblam prin salon cocosata de crampe, cu nervu' ridicat pentru ca intotdeauna era un vizitator la una dintre noi (erau 3 mamici in salon), deci de cum umblam cu burta in palma intre patul meu si al Ioanei. Si ca un facut, atunci cand eu ziceam ca totul e OK si reuseam si eu sa ma catar serpeste in patul inalt de un metru totul incepea ca si prima data. Si dai, munceste sa te dai jos decent, sa nu-ti arati cine stie ce parte vizitatorului de vis-a-vis, sa nu cazi din patul inalt, sa ajungi in timp la copil, inainte de a se trezi ceilalti si de a-ti lua injuraturile de rigoare Eu zic ca trebuie sa te odihnesti cateva zile, sa-ti incarci bateriile ,sa fii pregatit fizic pentru ceea ce urmeaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...