Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pentru bebelusha (si nu numai)-cerclaj


Recommended Posts

Bebelusha, Spune-mi si mie, te rog, tie de ce ti-a facut cerclajul? Cand ti-a scos firul te-a durut ( a folosit anestezie) si in ce saptamana s-a intamplat asta? Dupa ce ti-a scos firul a trebuit sa stai la pat sau te-ai comportat normal (fara efort numai)? Eu am facut cerclaj in saptamana 18 pentru ca aveam colul deschis un pic la exterior. Doctorul meu mi-a zis sa merg saptamana viitoare (pe 26 iunie)sa-mi scoata firul. Atunci ar fi prima zi din saptamana 37. Intrucat e ziua sotului meu pe 29 si 30 iunie, ma gandeam sa-i propun sa-mi scoata firul dupa weekend, adica pe 30 iunie. Vroiam sa stiu cate ceva insa si din experienta ta. Multam mult [flo] Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 8
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Doare putin cand scoate firul la cerclaj pt ca numai e anestezie.Scoate firul pt ca sa poata veni bb daca esti in sapatamana 37.Au am nascut in 32 sapt si mi-a scos cerclajul si apoi am facut cezariana.Dupa desfacerea cerclajului o sa nasti f.repede asa ca pregateste-te! Nastere usoara! Gabi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Si eu am avut cerclaj la prima sarcina. In cazul meu nu m-a durut deloc cind l-a scos, desi eu eram ingrozitor de speriata. Mi l-a scos in saptamina 38 tocmai pentru ca se astepta sa nasc repejor. Dar nu a fost asa...am nascut la 40 de saptamini implinite. Dupa ce mi-a scos firul m-am comportat normal.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Mie mi-a facut cerclaj in saptamana 25 pt aveam o mica sangerare iar colul se scurtase pana la 1 cm . Mi l-a scos in saptamana 37 si mie dar nu m-a durut mai mult decat la un control obisnuit cu valve caci nu trebuie decat sa prinda firul pe care il ai si sa-l taie -nu se intampla nimic altceva asa ca stai linistita-si eu eram foarte stresata si pana cand a terminat doctora nici nu a,m stiut ca imi scoate firul!Dupa aceea mi-a dat voie chiar sa ma si plimb pe afara dupe ce statusem 4 luni numai in pat! Iar nasterea a avut loc in saptamana 39,dupa ce mi s-a rupt apa,prin cezariana. A fost mult mai bine decat ma asteptam! Iti tin pumnii,Crisotexa ,si multa bafta !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut cerclaj din luna a treia pt. uter bicorn. Firul mi l-a scos la inceputul lunii a noua dar nu m-a durut, aproape ca nici n-am simtit. De nascut, am nascut la 40 de saptamani prin cezariana, asa ca nu e regula ca daca ai cerclaj nasti mai usor sau se declanseaza nasterea cum iti scoate firul. Nastere usoara si bebe sanatos! Pupici! Mariana & Vladutz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Multumesc mult pentru incurajari. Mi-au fost de mare folos. Aseara mi-a scos firul si nu m-a durut deloc. In 10 secunde era totul gata. Mi-a curs un pic de sange dupa aia, foarte putin si totul a revenit la normal. Acum sunt mai linistita, ca nu-i mai sta nimic bebelui in cale daca se hotaraste sa vina pe lume. Sunt in saptamana 37. DNP-ul meu ar fi pe 24 iulie iar doctorul m-a chemat la control la spital pe 9 iulie, sa vedem cum sta "treaba". A zis ca este posibil sa nasc mai devreme de DNP. Sa vedem insa ce vrea bebul si Dumnezeu. Multam mult. Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...