Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Concediu odihna in anul in care nasti


juliaposto

Recommended Posts

Poate cineva sa ma ajute cu un raspuns legat de numarul de zile de concediu de odihna la care am dreptul in anul curent?? Precizez ca voi naste in luna august, inca lucrez, nu am intrat in concediu prenatal si prin contractul de munca am dreptul la 25 zile de concediu de odihna anual!!! Multumesc foarte mult, Julia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
ART. 140 din Codul muncii: (1) Durata minimã a concediului de odihnã anual este de 20 de zile lucrãtoare. (2) Durata efectivã a concediului de odihnã anual se stabileºte prin contractul colectiv de muncã aplicabil, este prevãzutã în contractul individual de muncã ºi se acordã proporþional cu activitatea prestatã într-un an calendaristic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Julia, eu cred ca ar trebui sa inmultesti numarul lunilor in care vei fi prezenta la servici in acest an la numarul de zile care ti se cuvin pe luna (25:12 = 2,08 zile/luna lucrata). Nu spui nimik despre luna in care intentionezi sa intri in prenatal. De ex, daca intri in august in prenatal ai dreptul la 7 (luni lucrate, ian-iulie) x 2,08 zile/ luna = 14,5 zile, care se rotunjesc in functie de bunavointa persoanei de la departamentul de personal sau in fct de contractul vostru colectiv de munca. danat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poti efectua tot concediul ,cand mergi in maternitate nu inseamna decontez de la firma ,dupa 2 ani cand te intorci la lucru ai dreptul la cate luni lucrezi in anul respectiv adica 25 zile/12 luni* lunile lucrate.(Si cei care merg in pensie la.lim de varsta ,daca au efectuaat tot concediul nu se recupereaza banii pt.lunile nelucrate,daca nu au efectuat nu se platesc bani pt concediu neefectuat pt.lunile nelucrate .) [alcool] ili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu lucrez la o firma de 1000 de angajati,majoritate femei,cine efectuaza tot concediul inainte de a intra in prenatal.maternitate ,CIC nu se recupereaza banii de concediu ,nu se face lichidarea .Daca nu a efectuat CO ,la intoarcere, dupa 2 ani ,are dreptul si la aceste zile .La nici un control nu a fost probleme.Daca un angajat lipseste consecutiv 12 luni de la sevici,are dreptul in 2 ani la un singur concediu.Sunt concedii medicale de 1,2,3 luni,care nu diminuaza zilele de CO. Chestie de interpretare,mai bine stie Marius,Liviu Nela.. ili ili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul lui Liviu si Ierima sunt complete si concludente dupa parerea mea. Concediul de odihna se acorda obligatoriu, nu se compenseaza si nici nu se transmite dintr-un exercitiu financiar in altul proportional cu lunile "efectiv lucrate" in cursul respectivului an calendaristic in corespondenta cu durata minima prevazuta de lege coroborata cu prevederile contractelor colective de munca daca acestea sunt superioare ca drepturi negociate fata de prevederile legii. Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In luna ianuarie ,februarie cineva este in CO 25 de zile,iar in martie afla ca in anul in curs va avea bebelus,din luna noiembrie intra in prenatal,ce se intmpla ? are de platit banii de Co ? Nu se recupereaza banii de CO,sigur.Draga Julia daca angajatorul iti acorda tot concediul stiind ca tu mergi pe urma in CIC ,dute linistita . Banii de CO se recupereaza pt.lunile nelucrate in cazul lichidarii la cerere,pt.pensie de boala - Nu se recupereaza pt.pensie la limita de varsta si pt CIC.Iulia ce ai de pierdut daca efectuez tot concediul?Nemotivat nu te pune. ili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...