Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De ce natalitatea este scazuta in Romania?


Recommended Posts

cred ca ar mai fi un motiv, shi shtiu ca o sa-mi sara multzi in cap[mariaj][box], nu consider insa ca este o cauza generala, insa este unul dintre multele motive barbatzii - in romania barbatzii nu shtiu sa sprijine cuplul shi sa ajute femeia rar, foarte rar intalneshti o casnicie echilibrata dezinteresatzi total dupa 2, 3 ani de casnicie, shi vad casnicia ca pe o povara, li se pare ca li se cheltuie banii, sunt complexatzi daca femeia se realizeaza mai bine ca ei in viatza profesionala, li se pare ca a avea un copil nu intra shi in indatoririle lor, ba mai rau, incep sa se simta frustratzi shi neglijatzi....etc biankita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 102
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu ma inscriu in randul celor care cred ca rata natalitatii a scazut in primul rand din cauza faptului ca femeile isi doresc o cariera, lucru care nu se poate realiza imediat ce ai terminat facultatea. In fond, este vorba despre satisfacerea nevoilor. Incepi de la cele de baza, fara de care nu poti trai, dupa care ajungi la cele materiale si abia apoi ajungi la cele sufletesti. De ce ne dorim o cariera ? Pentru a ne simti puternice, independente si pentru a ni se recunoaste meritele. Apoi ne dorim sa avem o pozitie tot mai buna si pentru avantajele financiare. Si incepi sa te gandesti, in timp ce te chinuiesti sa-ti satisfaci toate aceste nevoi, ca vrei ca bebele tau sa aiba acces la tot ce nu ai avut tu, ca vrei sa-i oferi totul. Abia cand consideri ca ai ajuns la acel nivel la care ii poti oferi totul incepi sa te gandesti sa faci un copil. [pup], Ioana [gravi][grasa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu majoritatea celor dinaintea mea (biankita, cam ai dreptate). Si ce mi se pare mai tragic decit o natalitate scazuta, este mortalitatea infantila cea mai ridicata din Europa, desi nivelul de trai nu e cel mai scazut... Ma uitam la o tara ca Portugalia, o tara cu un venit numai de 3 ori mai mare ca al Romaniei are cea mai mica mortalitate infantila din Europa. De ce? Pe linga amenajari, ajutor, etc, pare a fi si altceva...cred ca le pasa. Cind am nascut eu asistenta o sa tin minte toata viata, a fost impecabila, o draga si o scumpa, care imi aranja hainele pe mine, ma lua in brate cind ma incordam, si ma stergea de transpiratie. Nu era de datoria ei, iar salariile asistentelor medicale in US sint de mizerie comparativ cu media. Sint platite de zece ori mai putin ca medicii, fac treaba de cam tot atitea ori mai mult si probabil ca s-ar capatui mai mult daca ar lucra la mall. Dar n-o fac, ramin asistente si-si fac munca cu dedicatie. Avem ca ele si in Romania, dar cite? Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi acum nu se mai fac copii nici la tara. Sa fim cinstite - nici pe vremuri orasencele nu prea faceau copii. Dar faceau cele de la tara si compensau. Teoretic la tara aveau ce sa le dea sa manance si nici nu cunosteau mijloace contraceptive + religia era ceva mai impamantenita, deci nu se faceau avorturi. Dar acum nu mai fac copii nici cele de la tara. Eu nu am mai auzit in ultimii 10 ani de cineva cu 6 - 10 copii. In generatia mea si a parintilor mei cunosc persoane care au inca 5-10 frati. Eu nu cred ca acum 20-40 de ani se faceau mai multi copii la oras (bunicile mele, ambele orasence, au avut 1-2 copii, surorile lor - idem). Eu sustin totusi parerea ca nivelul de trai e de vina. Acum au saracit foarte tare, sub limita subzistentei, cei de la tara. Cati mai cres 5 porci? De unde sa hraneasca 5-6-8 guri? Bunic mea imi povestea (era nascuta intr-un orasel mic, de provincie) ca tatal ei era grefier si mama casnica, dintr-un salariu se intretineau 6 peroane! Si fetele erau bine imbracate. Si au facut liceul (cu plata). Si aveau casa mare, cu curte si dadeau petreceri! Astazi eu nici macar nu imi pot imagina asa ceva! Si eu si sotul meu avem salarii mari si totusi cu greu crestem un copil - adica uneori ne gandim cate 1 luna daca sa ii luam sau nu un carut mai scump. E adevarat ca nu se pune problema lipsei de mancare sau pampers sau hainute dar, repet, avem doua salarii cu mult peste medie. Si nici noi nu ne-am permite acum al doilea copil (nu mai vorbesc de al treilea, etc). Eu nu as suporta sa fac un copil si sa nu ii pot asigura tot ceea ce ii este necesar. Cred ca as inebuni daca nu as avea bani sa-i iau copilului meu alimente sau hainute sau jucarii. bb Monica si Sorana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ioana Sora
Si eu ma inscriu in randul celor care cred ca rata natalitatii a scazut in primul rand din cauza faptului ca femeile isi doresc o cariera, lucru care nu se poate realiza imediat ce ai terminat facultatea. In fond, este vorba despre satisfacerea nevoilor. Incepi de la cele de baza, fara de care nu poti trai, dupa care ajungi la cele materiale si abia apoi ajungi la cele sufletesti. De ce ne dorim o cariera ? Pentru a ne simti puternice, independente si pentru a ni se recunoaste meritele. Apoi ne dorim sa avem o pozitie tot mai buna si pentru avantajele financiare. [pup], Ioana [gravi][grasa]
Subscriu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca nu numai faptul ca femeile nu vor copiii din motive de saracie sau cariera a dus la scaderea natalitatii in Romania ci o parte din vina o are si sistemul sanitar. de exemplu eu, am dorit enorm sa am un bebe, am ramas insarcinata si am nascut dupa care am constatat ca copilul meu suferea de o malformatie de cord, care ar fi putut si depistata la ecograf de un medic bun (pentru ca ecografii am facut slava domnului). Dupa ce am trecut prin chinuri groaznice si eu si copilul, care in final nu a putut supravietui dintr-o eroare a sistemului medical, nu cred ca mai am curajul sa o iau de la capat.... asta spune multe. [*] Dana si Diana-Maria [*] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072 paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uitati si un studiu legat de subiectul de discutie, facut pe Europa de Est! Tinerii din Europa de Est desconsiderã din ce în ce mai mult instituþia cãsãtoriei, în aºa fel încît rata acestora a devenit cea mai scãzutã din lume, informeazã pagina electronicã Daily Jang. "Nu te poþi construi fericirea pe o relaþie", spune Judit, o avocatã de 24 de ani din Budapesta. "Trebuie sã fii fericit cu tine însuþi, acesta este cel mai important lucru". Din ce în ce mai mulþi tineri împãrtãºesc pãrerile lui Judit în þãrile din Estul Europei, unde tranziþia spre democraþie ºi economia de piaþã a adus schimbãri notabile în felul cum tinerele generaþii privesc viaþa ºi relaþiile. În timpul regimului comunist, în Ungaria tinerii se cãsãtoreau pentru a se conforma normelor sociale, deºi rata divorþurilor era foarte ridicatã. Dar într-o lume nouã, care pune mai mult accent pe individualism, normele sociale sînt ultima grijã pe care o au tinerii. Sociologii sînt de pãrere cã preocuparea de a munci cît mai bine ºi aceea de a se distra în timpul liber pot fi fatale relaþiilor tradiþionale. "Noul sistem capitalist a promovat o societate centratã pe individ, în care oamenii nu mai sînt la fel de dispuºi sã facã compromisurile de care este nevoie într-o cãsnicie", declarã Zsolt Speder, director al Institutului de Monitorizare a Populaþiei din Budapesta. Potrivit Centrului Naþional de Statistici, numãrul cãsãtoriilor din Ungaria în 2002 a fost mai mic decît cel din 1970, fiind de 4,3 cãsãtorii la o mie de locuitori. Aceasta este cea mai micã ratã a cãsãtoriilor din Europa, mai micã chiar decît cea din þãrile scandinave, cunoscute pentru o mai mare permisivitate. Situaþie este similarã în multe þãri est-europene, excepþie fãcînd Polonia ºi România, prima din cauza influenþei catolicismului, a doua din cauza tradiþionalismului. Diferenþele nu sînt totuºi foarte mari, rata cãsãtoriilor la mia de locuitori fiind de cinci în aceste þãri. Dacã în timpul regimurilor comuniste din þãrile Europei de Est tinerii erau motivaþi sã se cãsãtoreascã pentru cã primeau astfel mai uºor un apartament, în prezent, preþurile foarte ridicate ale acestora constituie un motiv de intimidare. Mulþi tineri preferã sã locuiascã împreunã fãrã sã se cãsãtoreascã. "Aceasta pare sã se potriveascã mai mult ritmului mai accelerat de viaþã, în care totul este nesigur, inclusiv relaþiile", explicã sociologul maghiar Agnes Utasi. Unele cupluri refuzã sã se cãsãtoreascã chiar ºi dupã naºterea unui copil. În Bulgaria, numãrul copiilor nãscuþi înafara cãsãtoriei a crescut de patru ori de la cãderea comunismului, ajungînd la 44% în 2002.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce viitor vor avea acesti copii in Romania? cand situatia se degradeaza pe zi ce trece.Cred ca inaite de a te gandi la natalitatea Romaniei te gandesti la ceea ce poti sa-i oferi tu unui copil.Eu sincer ma gandesc ce viitor va avea al meu copil, nefiind fata lui...Nu zic fiecare cu norocul lui, dar parca acum mai greu ca niciodata.Cu speranta ca intr-o zi vor disparea toate mizeriile care exista acum in Romania, si ca ai nostri copii vor trai mai bine, eu sincer nu ma multumesc.Si exista si un paradox, toti miliardarii Romaniei au unul sau cel mult 2 copii, pai ei ar trebui sa faca cel putin 4-5 ca au bani si de bona si de studii si de pus in functii. S-ar putea sa nu am dreptate dar eu urasc sistemul. Margot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce viitor vor avea acesti copii in Romania? cand situatia se degradeaza pe zi ce trece.Cred ca inaite de a te gandi la natalitatea Romaniei te gandesti la ceea ce poti sa-i oferi tu unui copil.Eu sincer ma gandesc ce viitor va avea al meu copil, nefiind fata lui...Nu zic fiecare cu norocul lui, dar parca acum mai greu ca niciodata.Cu speranta ca intr-o zi vor disparea toate mizeriile care exista acum in Romania, si ca ai nostri copii vor trai mai bine, eu sincer nu ma multumesc.Si exista si un paradox, toti miliardarii Romaniei au unul sau cel mult 2 copii, pai ei ar trebui sa faca cel putin 4-5 ca au bani si de bona si de studii si de pus in functii. S-ar putea sa nu am dreptate dar eu urasc sistemul. Margot
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...