Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nu reusesc sa conving angajatorul


Sfia Geta

Recommended Posts

Salut, Nu ne-am mai auzit de ff mult timp, mai exact din vremurile de glorioasa lupta cu ordonanta 9 si va expun situatia mea. Am incheiat contract de suplimentare vnit asigurat la 1 oct. 2002 si din 1 aprilie sunt in concediu medical(prenatalsipostnatal, am nascut pe 27 aprilie). Am primit pana azi indemnizatia de la casa de pensii pentru lunile aprilie si mai. Sunt salariata la Universitatea Politehnica Bucuresti si nu am reusit s-o conving pe jurista sa aplice ordonanta 23 si sa-mi cumuleze cele doua indemnizatii cuvenite. Voi cu ati procedat? Mai e cineva care lucreaza in invatamant in aceeasi situatie? O alta problema ar fi sa-mi spuneti si mie cum se va calcula indemnizatia de crestere copil in cazul meu(cate luni intra in calcul si care sunt acestea, pentru ca la UPB s-a trecut la calculul acesteia cu veniturile din ultimile 10 luni, ceea ce cred ca nu este corect).Pentru mine se ia ca referinta data nasterii copilului sau se aplica vechea legislatie cu 6 luni inainte de momentul solicitarii concediului de crestere? Haideti ca le-am facut varza, dar ce vreti cap de lauza cu biberoanele pe aragaz, Geta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Chiar ca le-ai varzalit! Deci in afara de a le preciza "amical" celor de la serviciu ca in cazul in care nu respecta legile in vigoare ii dai in judecata pentru abuz in neacordarea drepturilor sociale la care ai dreptul nu pre mai vad alt varianta. Cat despre modalitatea de calcul se aplica cea standard respectiv 6 luni anterioare nasterii pt situatia ta actuala resp. ingrijirea copilului. Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Skosa tot in invatamant lucreaza ,a avut aceeasi probleme cum ai avut tu,dar nu mai scrie ,cred ca a rezolvat.Sa duci adresa 1761/18.04.2003,si articolul din ziar sa rogi pe jurista sa trimita intrebarea (ce nu intelege)prin Email catre CNPAS Bucuresti,roaga frumos ,fa ceva ,trimite tu Email la CNPAS,ca altfel numai cum spune Marius ,avocat,aici trebuie bani,timp,stres de care acum tu si bebelasul nu aveti nevoie.Mie CNPAS-ul mi a raspuns in 10 zile prin Email. Nu ai pe cineva in familie care sa te ajuta ? ili
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu lucrez tot in invatamint si n-am intimpinat probleme la recalcularea indemnizatiei. Am dus la secretariat adeverinta de la casa si am tiparit de pe pagina lui Marius ORD.23 ca sa fiu acoperita in caz ca nu stiau de noua reglementare (si chiar ca nu auzisera inca). Le-am dat si numele functionarei care s-a ocupat de dosarul meu la casa de pensii in caz ca au nevoie de lamuriri. Secretara foarte draguta mi-a spus ca o sa citeasca si o sa se informeze. Luna asta am luat deja indemnizatia marita pentru luna mai, deci acelasi lucru va trebui sa se intimple si in cazul tau. E vorba doar de lipsa de informare (eventual comoditate) din partea secretariatului tau. S-auzim de bine! Nela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu inca nu am rezolvat nimic !!! contabila de la scoala are parerea ca am dreptul la banii proveniti din asigurare suplimentara numai din data intrarii in CIC...nu si pentru condediul de maternitate...insa ea calculeaza 120 de zile de la data masterii coilului desi am fost in prenatal 1,5 luna GETA, du O>U>G 23/2003 la jurista si cititi-l impreuna sau roaga-l sa vorbeasca cu CASA sanyi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oare unde se poate reclama calculatorii de salarii,contabilii,care nu calculeaza niste drepturi corect? Inainte de 1989 la finante,la politia economica si imediat s-arezolvat dar acum...? mai ales drepturile mamicilor !! ele nu sunt trasi la raspundere de nimeni? statele de plata cine mai semneaza? exista contabil sef ? director econimic? Eu cred ca la inspectoratul scolar ar trebui sa incercati,cei din invatamint. ili [duel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...