Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de iunie-iulie....partea a 6-a


Recommended Posts

Dragele mele burtici,repet,sper ca nu am facut nimic gresit daca am deschis partea a 6-a a subiectului. As fi vrut sa pun aici si o listuta cu noi toate,dar constat ca intre timp s-au mai inscris pe lista cateva mamici si nu am datele exacte.Ma refer la alexa00,amik, Catan si Doinna.Tot printre cele care nu apar pe acea listuta e si Ioana Sora(21 iulie).Si spuneti-mi daca as putea sa preiau cumva listuta de la pag.1(partea a 5-a) si sa o postez aici ,cu completarile de rigoare.Sau,daca stie cineva cum sa faca asta,mai bine. Altfel,noi suntem bine,in fiecare zi ma uit la hainutele cumparate pentru bebita si vorbesc cu bebita,o intreb daca ii plac,daca ii sunt bune[;)]?Si ea cred ca se bucura,ca da din picioruse.Apropo de vise si eu am visat ca am nascut,dar nu stiam nimic.Fusesem anesteziata si m-am trezit abia peste 3 zile,cand cei din jur imi spuneau ca am nascut.As vrea eu sa nu sufar de durere prea mare la nastere,dar nici chiar asa,sa nu stiu nimic,nimic. Sunt multe dintre noi care ar fi trebuit sa nasca sau ar trebui sa nasca zilele acestea,asa ca va doresc din tot sufletul sa aveti nasteri usoare si bebei sanatosi,chiar daca despre unele nu mai stim aproape nimic.Asteptam vesti!!! Lya,astept cu nerabdare povestioara voastra!!! Sa aveti o duminica placuta!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[hia]Vad ca se discuta de cum se imbraca bb la iesirea din maternitate. Eu am scos-o intr-un bady si o rochita subtirica ,superba pe masura ei iar in picioruse niste sosetute subtirele.Pe cap nu i-am dat nimic si pot sa spun ca s-a simtit f bine.Toata lumea intorcea capul dupa ea si era f admirata. In spital copiii stau doar in body si pampers cu capul gol si dezveliti pt ca e cald.Acasa o tin tot asa si nici macar noaptea nu-i dau nimic in capsor si nu am probleme cu ea.O invelesc doar cand doarme. Amik copilul misca in travaliu.Cand aveam contractii mai rara misca pitica si stiam ca apoi urmeaza o contractie.De dilatat se dilata colul,nu simti tu la atins ci doctorul. Lya&Rut
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sapt 39 dar nici un semn ca as naste in curand ... Am fost la cumparaturi in sfarsit, am luat carucior Neo Nato, cu o multime de chestii (multe sincer sunt cam inutile ...), super scump, 14 mil, asta e, in schimb am luat o lenjerie pt bebe f. dragutza si asta scumpa 2 mil. dar are o multime de chestii (aparatori si invelitori pt cand creste bebe) pe care o sa le dau croitoresei sa le copieze ca sa am de schimb. De la Prisma am luat pe cine intereseza ! Mare dreptate are Oana cu maruntisul ! Gio te rog sa-mi spui si mie ce vorbesti cu dr. ta despre anestezie si alte chestii "organizatorice", rezerva, ... Dr. mea cam vrea sa controleze "treaba", adica o sa-mi spuna ea cat sa dau ... si la cine ... Dar oricum dau dupa ce nasc si ma gandesc la ceva de genul: - 150 USD dr - 50 USD + 30 USD (1.000.000 trusa) anestezist - 1.000.000 neonatolog - 500.000 asistenta din sala - 500.000 diverse maruntis oricum nu mai mult de 300 USD in total. Depinde si de cum se vor purta si daca "doamne fereste" apare vreo problema. Apropo de dilatare eu stiu ca colul se dilata treptat (in timpul travaliului), doctorul isi da seama prin tuseu (introduce degetele, 1, 2 in vagin pana la capatul lui, apoi te apasa pe burta si verifica daca ac e moale, inchis, deschis, cat ...) pe baza de pipaire. Treaba cu valvele e ca si vada ceva ! Iar colcoscopia, mie mi-a fixat o chestie cu surub (nu stiu cum se numeste) si chiar am vazut pe video colul dar asta la inceputul sarcinii caci acum nu se mai vede mai nimic fiindca e mult orientat posterior si nu se mai poate examina decat prin palpare. Cel putin asa e la mine. Chestia cu vaginul e mai urata de fapt fiindca asta de fapt nu se dilata si din cauza asta ne taie. Uterul (eu am o burta !!) si colul uterin sunt f. elastice dar vaginul si muschii perineali ... de fapt cred ca de asta ne si taie ca sa nu se duca muschii astia perineali de tot ! Vai ce-am scris aici, ziceti-mi si mie daca ma insel, va rog !! Pa, Nicoleta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut burticutze si mamicutze, Eu tot acasa in asteptare. Teoretic maine e DPN. Bebe s-a mutat mai jos si de aseara se simte un guguloi tare intepenit in partea de jos a burtii, unde pana acum era moale. Teoretic ar trebui sa respir mai usor, dar practic tot in gat imi simt stomacul. Ana are grija de mine sa ma simt sprintena - alaltaieri seara a trebuit sa-mi catar cele 80 kg superburtoase pe exteriorul unui tobogan ca sa-mi recuperez copila care se luase la hartza cu alta caprita tocmai in varf si amenintau sa cada amandoua de acolo. Tot parcul se uita ca la circ, dar nimanui nu i-a trecut prin cap sa-mi dea o mana de ajutor. Amika si eu as vrea sa nasc de Sanziene, dar sincer vorbind as prefera sa fie ziua, oricat de magica ar fi noaptea Sanzienelor. In materie de sume noi ne gandeam (in cazul unei nasteri normale si cu un bebe sanatos - cum desigur speram) la: - 100 Euro la doctor (Andrei sustine 120, mie mi se pare o suma cam aiurea) - 1 milion moasa - 1 milion neonatolog (eventual mai mult) - cate 200.000 la infirmierele sefe - un buzunar plin de hartii de 10, 50 si 100, pe care il voi vedea cu tristete cum se topeste - anestezist nu pun pentru ca nu vreau epidurala. A inceput zodia Racului? Eu am sperat tot timpul sa apuc sa ies din Gemeni - am o gramada de prieteni Gemeni, o alta gramada de Raci (inclusiv un racusor de sot) si ma descurc mai usor cu cei din urma. Racusorii pe care ii cunosc eu sunt plin de farmec si altruisti, dar au tendinta de a se subestima (asta e parerea unui Leu, deci luati-o cu un strop de sare) si se pierd adesea in amanunte. Eu ii iubesc oricum :)) Multumesc Adi - chiar am incercat chestia cu hainutele - le-a probat Ana pe toate, a vazut ca sunt "de bebe" si le-a lasat in pace. Mai putin niste sosete frumusele pe care s-a incapatanat sa le poarte prin casa si le-a facut praf - dar n-am zis nimic. u jucariile am hotarat impreuna ca bebe nu va lua nimic din jucariile ei, dar nici ea nu trebuie sa ii ia lui jucariile - sincer nu prea cred sa mearga, dar pana sa aiba bebe nevoie de jucarii sper sa devina mai darnica. Daca va treziti cu un mail de la Andrei (adragom), in care vi se spune ca a nascut madi - sa stiti ca e vorba despre mine. Eventual, as putea sa trimit eu un SMS cuiva cu DPN mai spre sfarsit. Daca se ofera cineva sa faca pe vestitorul, sa imi trimita un mail sau un SMS la 0724/312001. pe curand, madishor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor,tot eu sunt! azi e ziua cea mare.nu,nu nasc.cred. ci ma marit!stiti voi povestea,cununia religioasa! asa ca de maine incolo imi doresc ca bebe sa vina in orice moment. aseara m-a durut rau de tot burtica.dureri ca de ciclu,ritmice...am luat no-spa.sotul meu era terminat,gata sa plecam la spital. suntem in saptamana 38,de maine.nu e prea devreme,nu?se zice ca e bine sa stea cat mai mult acolo,inauntru.dar eu vreau sa iasa. paradoxal,mi-e o frica de mor! wish me luck! pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amik, nu este devreme, dar te referi la saptamana 38 de la concepere? Eu voi intra in sapt 39 de la concepere, si de fapt, in aceasta saptamana se naste, asa am si DPN ( 26 iunie ). si eu ma bucur ca voi avea un baietel racusor, fata de gemeni, nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar nu-mi plac barbatii din gemeni pe care-i cunosc... Carmenutza, in legatura cu controlul, am fost joi....si speram sa-mi spuna ca mai am putin, insa mi-a zis ca mai am sigur o saptamana, adica cam pe 26-27 iunie. Nu am intrebat de rezerve, dar nu imi fac griji, pt ca am inteles ca dr. nostru se ocupa de asa ceva, are el grija de tot...in schimb, am insistat asupra anestezistului cu intrebarile....m-a lamurit si mi-a zis sa nu-mi fac probleme, pt ca el lucreaza cu un anestezist de epidurala foarte bun, cu multa EXPERIENTA, si de cand face asa ceva nu a folosit deloc forcepsul. Raspunsul este si pentru Gio care intreba de anestezist. Eu cam presupuneam de ce acest tip de anestezie nu se practica peste tot, pt ca depinde foarte mult de maiestria anestezistului. sper sa ma intalnesc la spital cu Nicoleta , pt ca avem DPN apropiate si nastem la acelasi spital....Polizu. in orice caz, eu m-am cam saturat de gravidenie, imi este foarte greu, am si vomitat, imi este greata, imi apasa pe diferite organe, ma simt foarte greoaie...etc....de-abia astept sa vina bb!!![copil][copil][copil] pa-pa...Kara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor, Felicitari Amik!!!!!!!!!CASA DE PIATRA!!![cheers][cheers][cheers][cheers] Pt. toate fetele care trebuie sa nasca zilele acestea, nastere usoara si bebelusi sanatosi . Asteptam vesti de la voi!!! va tinem pumnii! numai bine va doresc!!! gianina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut din nou pe la servici, deci profit de ocazie sa mai vorbesc nitel cu voi. Nu prea mai am timp sa colind forumul, dar am citit tot ce-ati scris pana acum. Vad ca n-a mai nascut nimeni, sint bb-ii nostri lenesi, sau e prea cald afara si nu vor sa iasa? Daca cineva poate, sa mute lista cu DPN-urile facuta de Claudya pe pagina asta, sa mai vedem si noi cum stam. Romana, am vazut prea tarziu mesajul tau si n-am apucat sa-ti spun ce m-ar mai interesa sa aflu de la Parvu. Oricum, eu am intervenit printr-o prietena care lucreaza la Elias si i-am spus cam ce dr. vreau in lipsa lui si a ramas sa merg din nou pe 30 iunie la control. Prietenei mele i-a spus ceva in genul ca poate "ma rezolva" pana pleaca in concediu, dar nu vreau sa grabesc lucrurile (l-am programat sa fie "leu" nu "rac"), pur si simplu n-o vreau pe tipa aia tinerica sa ma asiste in locul lui. A devenit aproape o obsesie chestia asta, sper sa trec cu bine de proba nasterii si sa am un/o bb sanatos. Imi pare bine ca ati trecut cat dati la dr/anestezist, mi-am facut si eu o idee, desi voi incerca sa aflu si care sunt preturile in functie de spital. Va doresc nastere usoara celor care au DPN zilele acestea si sper sa pot sa mai trec pe la birou sa vad ce ati mai facut. Va pup pe toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...