Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de iunie-iulie....partea a 6-a


Recommended Posts

Bine ai revenit Kara ! Deci te vei intoarce pana duminica. Sunt sigura ca o sa fie bine pana la sfarsit. Orice ar fi sa nu te panichezi. Nu se naste asa repede, repede. Si daca e sa fie cezariana nu-i nimic, bebe si tu sa fiti bine ! Si mie tot timpul mi-a repetat dr mea ca trebuie sa te astepti la surprize, fiindca organismul reactioneaza ciudat si poate aparea oricand ceva. Fara emotiile astea n-ar mai avea farmec. Sa vezi ce o sa radem de toate astea cand o sa fim cu bebeii in brate ! Azi ma duc si eu la dr. de abia astept sa vad ce zice ... Practic eu abia joi inchei 40 de sapt. Madishor vad ca n-a mai scris ... Mamicile nu au timp de forum, hm, deci nasterea e un fleac comparativ cu ce urmeaza ... 1. Lya.............RUT................18.06 2. Romana..........Marius Cristian....22.06 3. Bobi............baietel............24.06 4 Andra...........Luca...............25.06 5. Nicolamar.......fetitza............ 6. Adi, Adina......Maria..............27.06 cine urmeaza ??
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna! Sunt si eu o viitoare mamica de iulie(sapt.38) si ma confrunt la fel ca majoritatea dintre voi cu tot felul fe sentimente contradictorii:ba vreau sa vina bb cat mai repede pt.ca ard de nerabdare sa ne cunoastem, ba mai vreau sa stea in burtica pt.ca mai am multe de pregatit pt.momentul cand va veni pe lume. Referitor la momentul nasterii, am perioade cand ma simt f.curajoasa(ma gandesc ca nu sunt nici prima si nici ultima femeie care naste) dar si momente cand intru in panica de-a dreptul gandindu-ma la tot felul de ciudatenii. Vreau sa le felicit si eu pe cele care deja au nascut si sunt atat de fericite si sa le urez nasteri usoare celor care urmeaza pe lista. Numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

caara mia, cred ca toate simtim la fel.si numai una pe alta ne putem intelege... eu sunt in sapt 39 si simt ca nu mai am rabdare.mai ales cand ii aud pe toti ai mei spunand "mai tine-l ca sta bine acolo si creste!" mi se face rau! eu de-abia astept sa trec de nastere si sa imi tn bebicul in brate! DPN este 6 iulie!oare vine pana atunci? anyway,in alta ordine de idei,bine ai venit,o sarcina usoara in continuare si un bebic frumos si sanatos!stii ce va fi? pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc amik pt.incurajare si urare! Daca tot nu mai ai rabdare, nu te-ai gandit sa "ajuti" putin sosirea momentului cel mare? sa faci plimbari lungi, sa urci multe trepte, sa faci treaba multa prin casa, bai fierbinti...oricum esti la termen deci nu e nici un pericol. Si ca sa-ti raspund la intrebare sa stii ca eu astept fetita(sper sa nu se fi inselat medicul) Inca putina rabdare si ne vom strange si noi minunile in brate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut mamici si aproape mamici! In curand o sa trecem cu toatele linia si o sa ne cam umfle rasul de cate probleme ne-am facut. Se pare ca s-au strans bebicii lenesi in perioada asta. Si bebele meu e exagerat de puturos si, la 41 de saptamani si 1 zi nici prin cap nu-i trece sa iasa afara. Daca nu se razgnadeste fie el fie doctorul, maine dimineata o sa "ii dam un branci". De chestia asta mi-a fost groaza intotdeauna, dar slabe sanse sa scap. Daca stiti mai multe despre nasterea indusa dati-mi si mie de veste, va rog. Pana atunci aplic toate metodele de care am auzit ca sa il conving pe bebe sa iasa - chiar am de gand dupa-masa sa fac un drum cu masina prin cea mai "gropoasa" strada a cartierului. Cred ca Mobra cu atas in care ma plimba unchi-miu cand eram copil ar fi fost mai buna :))) Despre cercei: eu Anei nu i-am pus pentru ca eu insami nu am avut cercei pana la 23 de ani. Cu pistolul de pus cercei nu doare prea tare dar cam o luna pe urma trebuie sa fii foarte atenta sa nu se infecteze. Daca nu-i pui acum mai tarziu e mai greu pentru ca nu poti convinge o fetita de peste 6-8 luni sa stea cumintye si sa nu se traga de urechi, iar faza asta dureeaza pana dupa 3 ani. Ana vrea acum cercei si astept momentul in care sa pot avea destula incredere ca nu va umbla la ei o luna. Va tin pumnii tuturor, madishor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi Burtici si Mamici, ce imi place de voi, cum intru pe net cum am o gramada de citit. Felicitari la toate mamilcile. Pentru burtici: vad ca la multe dintre voi termenul e foarte aproape, eu mai o luna si mi se pare o vesnicie. Noaptea nu mai imi gasesc locul, ma rasucesc pe toate partile, fac ture la baie, de abia astept sa nasc sa dorm din nou pe burta. Azi am fost la doctorita de famile sa imi iau prenatal pe iulie, dupa ce se naste puiul vreau sa imi iau concediu pentru cresterea copilului. Lamuriti-ma si pe mine daca stiti: concediul pentru cresterea copilului tot de la medicul de familie il iei? dupa care te duci cu hartia la locul de munca si bagi cerere sau trebuie sa te duci la CNAS? Lya - ce ai facut pana la urma cu medicul pediatru? M-am mai gandit si mi-am spus ca ar fi bine sa fie din zona. Dupa cate stiu eu noi tinem de Policlina Rahova de pe Malcoci, stii vre-un medic pediatru care sa lucreze acolo? Romana - Felicitari pentru submarin ? cum a fost la Elias? Cate atzi fost in salon? Taticul a stat cu tine in timpul travaliului? Gio - eu nici pana acum nu am gauri in urechi, noi radem cu taticul si zicem ca atunci cand se naste puiul facem la amandoua fetitzele gauri in urechi, dar probabil ca o sa amanam pana la vre-o 6 luni. Pupici, Aditzu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]tuturor mamicutzelor si celor in devenire! Felicitari celor care au nascut si nastere usoara celor care asteapta marele eveniment! Draga Madishor, am nascut in saptamana 41 - nastere indusa. Dimineata pe la 8 mi-au pus o perfuzie la incheietura bratului drept si asta a fost tot. Dupa aceea am asteptat sa se "intample" ceva. Mi s-a spus ca am col dur, ceva normal pentru primipare. Dupa cateva ore, dilatarea a inceput si pe la unu am fost pe masa de nasteri si la si 20 s-a nascut bebe!:) In principiu, nu e inspaimantator, atat doar ca pe mine m-a imobilizat pe un pat procedura respectiva.. Draga Aditzu,pentru concediul de crestere al copilului trebuie sa faci o cerere catre firma. Cu aceasta cerere si adeverinta (de lehuzie)de la medicul de familie mergi la firma unde lucrezi (la mine s-a dus sotul si n-a fost o problema) si le depui. Va urez numai bine, sanatate, copii sanatosi si frumosi! Lala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, eu nu am trecut inca de termen-6 iulie-dar va inteleg perfect nerabdarea.insa,totusi,a-l grabi pe bebe mergand pe cea mai "gropoasa" strada a orasului nu e cam extrem?nu-i face rau?ma refer la zdruncinaturi si capsorul micutului...plus,am auzit cazuride placenta fisurata,copil pe cale de a se sufoca...nu stiu exact care e legatura sau daca intr-adevar e atat de periculos chiar si acum cand e liber sa iasa,dar...mie mi-e cam frica sa fac asta!plus ca nu-mi conving eu sotul in veci sa ma zdruncine prin oras! mai bine il conving sa [xinpat] ca asta e mai sigura! pupici & bebei harnici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

37 saptamani si 6 zile (mai am una si sunt la termen [;)], cum s-ar zice) Of mai fetelor, Vad ca e nerabdare mare in cartier [si-eu]. Eu nu stiu cum fac insa nu am timp cat as vrea. Azi iar am scapat freo patru ore in parc. Tot zic sa imi pregatesc bagajul in gentuta, insa nu apuc. Eu inca mai am rabdare ( o sa zica fetele care au trecut de 40 de saptamani ca e si cazul [:p])!!! Tot mai citec si eu despre cezariana si nastere normala si drept sa spun nu stiu ce sa cred. Oricum am optat pentru nastere normala insa nu sunt convinsa ca e neaparat mai bine. Madishor, ai grija cu gropile. Iti doresc multa bafta maine la doctor. Amik, vad ca esti foarte activa pe forum si ai o groaza de intrebari. Tine-o tot asa ca e interesant si pentru "puturoase". Lala, multumim de incurajari!!! Caara, bine ai venit printre noi. Toate suntem la fel, ne apuca si ne lasa fel de fel de ganduri. Eu drept sa spun nu sunt chiar asa de panicoasa. Cred in Dumnezeu si stiu ca va fi alaturi de mine. Nicol, Kara, Roamana74, Cornelia, vad ca sunteti la termen. Bafta multa. "Tizele mele": Gio, Claudya, hai ca om vedea noi care suntem mai vrednice. Azi iar mi-a curs o picatura de colostru din san si am fost tare fericita. I-am aratat-o si sotului, ca de, tre' sa ne bucuram impreuna. Pupa Crisa fetele dragi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...