Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de iunie-iulie....partea a 6-a


Recommended Posts

Saptamana 35, Buna fetelor, Bine ai venit Caarra. Sa stiti ca si eu trec prin tot felul de emotii legate de nastere. Plus ca am tot felul de vise urate, care ma trezesc brusc. Dupa care imi dau seama ca a fost un vis si ma linistesc. Ma tot gandesc sa-mi fac valijoara pentru spital, insa mereu imi spun ca mai am timp. Printre altele, noi acum ne-am apucat de zugravit, intai camera noastra, deoarece bebelusa va sta cu noi in primele luni. Apoi, o sa zugravim si camera ei. Trebuie sa ma apuc sa-i spal lucrusoarele, sa i le calc, acum cat mai sunt cat de cat in forma, nu stiu cum voi fi peste 2-3 saptamani. In rest, pe 17 iulie sunt programata la un tur al spitalului, unde o sa ni se arate camera in care nastem, camera unde suntem duse dupa nastere si tot felul de chestii legate de evenimentul cel mare din viata noastra de viitoare mamici. Si eu imi fac curaj privind nasterea, as vrea natural, stiu ca fetita e acum cu capul in jos, asa ni s-a spus saptamana trecuta la ecografie. Voi ce stiti, daca acum copilul e pozitionat cu capul in jos, in pozitia de nastere, mai are timp sa-si modifice pozitia pana la nastere? Intreb,deoarece o simt cum se rasuceste in burtica...cam tare. Va pup, Ancuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
37 sapt Bun venit Caarra! Cred ca pe toate ne-au apucat temerile nasterii. Noroc ca iau noaptea diazepam pt contractii, ca astfel n-as dormi mai mult de 5 ore. Oricum adorm pe la 1 - 2. Bb e din ce in ce mai lenesa, eu de-abia mai merg, pe tati nici n-am tupeu sa-l intreb cum se simte cu toata treaba pe care o face din casa. De-abia astept sa vina bunicul (adica tatal meu) din Franta, pt ca i-am dat comenzi de hainute si cosmetice si de-abia astept sa le vad. Spunea ca sunt mai ieftine pe acolo... M-am mai linistit in legatura cu nasterea, dar maine, cine stie ce mai ma apuca. Ieri visam ca mi s-a rupt apa... Din fericire nu se rupsese... Mai am fix 3 sapt si nu-mi vine sa cred ca am ajuns aici. Concediul de maternitate (cele 126 zile) se dau de medicul de fam pt ca e un fel de concediu medical. E mai convenabil sa iei toate cele 126 zile pt ca nu platesti sanatatea. Dupa asta, iei concediul pt crestere copil, unde trebuie sa duci certif de nastere, declaratia sotului ca nu e in concediu de paternitate si cam atat.In concediu de crestere, platesti si sanatatea, 6 % in plus. Daca lucrezi, le duci la firma. Asteptam vesti de la bbeii puturosi, iar pt restul, asteptare usoara (daca mai putem si mai avem rabdare).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nicol, eu ma intorc joi, pt ca e posibil ca la sfarsitul sapt sa ma apuce...dr m-a asigurat ca nu sunt semne pana joi. Ce ai facut la control? mai este valabila treaba de miercuri? sunt in 41 sapt si 5 zile.......si astept ca si voi. Kara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut probleme cu calculatorul si n-am intrat de cateva zile pe forum. Dar ma bucur c-au mai nascut cateva fete. Multe felicitari lui Andra,Bobi,Nicolamar si Romana. Ma bucur ca puteti si voi sa va tineti bebeii in brate.E un sentiment unic,nu?Sa va traiasca,sa fie sanatosi si sa va doarma noaptea ca a mea de la 23 la 4 ,5 dimineata.Si voua refacere grabnica. Romana incearca niste supozitoare diclofenac pt durere si vezi ce mult o sa te-ajute. Eu m-am rupt putin si nu mai am nici o problema.Pe sezut am stat din spital. Nicol74 Rut a mea e nascuta pe 14 iunie nu pe 18. Aditzu ,mi-am luat un pediatru din zona dar nu mi-a placut din prima asistenta si doctorita n-a vrut sa vina acasa si atunci mi-am schimbat medicul si mi-am luat o doctorita f buna.Cabinetul e prin tineretului ,e departe dar merita pt ca e super buna.Si e faina si ca om si ca medic.Acum isi da docoratul in pediatrie asa ca-ti dai seama ca-i buna. Rut a mea cum spuneam mai sus e tare cuminte.Noaptea-mi doarme f bine.Ziua mai sta treaza uneori,alteori doarme toata ziua.De la 10 zile iesim afara si e tare incantata.Acum stam cateva ore pe zi afara.Iesim si dimineata si seara. Va pupam si va dorim nastere usoara la burtici,iar la mamici sanatate si sa reusiti sa dormiti cat mai mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun venit, Caarra!!! Ancuta,eu stiu ca bebele dupa ce s-a intors o data cu capul in jos,poate sa se mai intoarca la loc,cu alte cuvinte sa faca tumbe ,cum zici tu.Pana la urma tot cu capul jos ajunge,sau cel putin asa speram noi.Sa stii ca si eu o simt cateodata cum sughite undeva jos,alteori sus,deci... Va pup pe toate burticile si mamicile!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna sunt o graviduta de 25 saptamani si am si eu o intrebare pt Madishor. Am inteles ca in trim III ti-au descoperit o infectie urinara , cum ai scapat pana la urma de ea??. Azi m-am dus si eu pt analizele de trim III si am descoperit ca urina mea are niste impuritati-desi de abia peste o saptamana o sa am rezultatul sunt nelinistita si daca ai putea sa ma ajuti cu un sfat ti-as ramane recunoscatoare. Mutumesc din suflet.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sapt 37 Felicitari tuturor fetelor care au nascut (n-am mai intrat de mai mult de o sapt. pe forum si am avut foarte mult de citit), sa aveti parte de bbi sanatosi, voinici si cuminti. Vad ca inca nu se grabesc bbi nostri sa iasa la lumina, le e bine acolo in burtica. Ieri am vorbit la telefon cu fetita unor prieteni (are 2 1/2 ani) si m-a intrebat: "unde e bebele tau?" si i-am spus ca e inca la mine in burtica si mai are putin si iese, la care ea: "si cand iese? Cand iese?". N-am stiut ce sa-i mai raspund, i-am promis decat ca poate sa vina sa-l vada cand ajungem acasa. Am fost luni la control si dr. mi-a spus ca se pare ca voi ajunge la termen, ceea ce inseamna 26.07 - 01.08, asa ca mai am de asteptat. Maine voi merge la ecograf si ard de nerabdare sa-mi spuna cum mai e bb si poate aflu si eu sigur daca am fetita sau baiat, ca m-am saturat de presupunerile celor din jur. Romana, cand ai timp (te lasa baietelul tau), poate-mi spui si mie in cateva vorbe cum s-a comportat Parvu si cam care au fost tarifele la Elias. Iti multumesc de pe acum si iti doresc tie refacere rapida si celui mic sa fie sanatos si voinic si s-o lase pe mami sa ne povesteasca si noua experienta ei. Va pup si sunt cu ochii pe voi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ieri am primit un sfat de la o mamica tanara si cu experienta in acelasi timp. mi-a spus ca noaptea nu trebuie sa vorbesti cu bebelusul deoarece el nu face distinctie intre zi si noapte si atunci ca sa doarma cat mai mult si cat mai bine pe timpul noptii doar hraniti bebelusul - nu mai comunicati cu el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...