Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de iunie-iulie....partea a 6-a


Recommended Posts

saptamana 36 Dragele mele burticoase si neburticoase (in speta Lya [;)]), M-am intors si eu de la mare. A fost fain, in sensul ca intotdeauna ma bucur cand privesc marea. Plaja nu am facut, pentru ca batea un vant rece, rece. Baie nici atat. Stateam imbracata sub umbrela cu hainele tuturor pe mine (ale mele, ale sotului, cumnatului si cumnatei). Parca eram un cuier. Macar a auzit si bebele meu valurile, ca mamica lui era pierduta...iubesc marea tare mult. Azi am vazut si eu un sfert de picatura de colostru pe un sfarc. He, he, m-am bucurat ce sa zic. Am uitat sa va zic ca saptamana trecuta la control mi-a luat si secretie pentru analiza si mi-a iesit ceva neinregula (n-am inteles ce, ca mi-a spus la telefon) si fac spalaturi cu Tantum Rosa (insa nu am folosit irigatorul ca mi-a fost frica).. O sa-l intreb joi la control pe doctor daca sa-l folosesc (mai ales ca n-o sa mai am fir). Ancuta, eu am de vreo doua-trei saptamani dureri ale incheieturilor bazinului. Uneori mai tari alteori mai usoare. Gianina, bine ca ai scapat cu brio de examene. Acum odihneste-te cat poti inainte de marea "intalnire". Amik, felicitari pentru cununie [cheers]. Intradevar acum cred ca esti mai linistita. Lasa insa bebele in pace, nu-l mai grabi atat. Carmenutza si Madishor, si eu as vrea ca bebele meu sa fie racusor. sotul meu e rac si ne intelegem bine, eu fiind peste. Nu stiu cum m-as intelege cu un leusor (cum ar fi bebele dupa DNP - 24 iulie). Lya, felicitari ca ati implinit o saptamana. Doamne, abia stept sa-mi tin si eu bebele in brate. Adi, ne bucuram sa avem vesti de la tine. referitor la plecatul la mare, eu nu i-am spus doctorului ca plec (nici nu mi-a zis ca ar trebui sa stau numai in casa). M-am simtit bine si am zis sa profit de ocazie. Claudya, si eu am avut acelasi vis ca si tine, cum ca nascusem dar nu simtisem nimic din cauza anesteziei generale. Cred ca asta-a ca "pasarea malai viseaza"... Madishor, Ana ta e o dulce. Poate ca stie ea ca miscarea-i buna la gravidutze.... Cornelia, esti la termen, asa ca nu te mai teme de nastere. DNP-ul ala nu-i batut in cuie. Intre 38-41 de saptamani nasterea e normala. Vorba aia au nascut unele fete cu mult inainte si totul a fost OK. Zi "Doamne ajuta" si o sa vezi ca totul o sa fie bine. Am vrut sa te intreb daca vrei ceva din Bucuresti, insa o faceam degeaba ca sotul meu a alergat pana vineri seara inainte sa plecam si io nu's in stare de alergatura. Oricum daca ai vreodata nevoie de ceva spune-mi ca facem noi cumva si iti trimit. Am uitat sa va zic ca am mancat la mare de am spart. In Bucuresti abia daca mancam ceva cand imi era prea foamne si acolo as fi mancat intr-una. Astfel am ajuns la numarul de kg. al lui Madishor. Numarul meu de telefon e 0722 656416. Eu am acces acasa oricand la net asa ca ma puteti suna oricand sa postez un mesaj. Va pupa Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mai fetelor,ce simpatice mai sunteti!!!Corneliei ii e frica,Salina are si ea emotii,Amik e in extrema cealalta,abia asteapta...io, inca dooorm ca o valiza-n gara si ma gandesc ca lasa,nu-s eu prima nici ultima care nasc.Nu vreau sa ma ia cu teama ca si-asa nu rezolv nimic,ba mai rau,pate inrautatesc lucrurile.Asa ca va sfatuiesc si pe voi sa incercati sa va linistiti spre binele vostru si al bebelusilor. ALEXAOO-am citit undeva ,aici pe site,ca dopul gelatinos se poate elimina chiar cu doua saptamani inainte de nastere,ma gandesc ca ceea ce ai eliminat tu poate fi chiar asta si sa te atentioneze ca urmeaza cat de curand sa vina bebele. NICOL74-Esti o dulce ca ai scris inca o data imensa lizta.Eu,pe cuvant ca nu mai aveam rabdare. AMIK-Sa fie intr-un ceas bun si Dumezeu sa fie alaturi de voi toata viata!!!Si noi am avut luna asta pe 7,tot 6 luni de la cununie,insa cununia religioasa vrem sa o facem in tara deodata cu botezul.Am sa va mai tin eu la curent cand si cum...poate ne si intalnim unele dintre noi. Va pupicesc de va zapacesc si ma gadesc la voi sa aveti nasteri usoare!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor s-ar putea sa v-o iau eu inainte cu cezariana asta a mea... Am fost azi la doctor si am deja colul aproape sters, a zis ca sa il sun maine seara ca e posibil ca miercuri sa se intample evenimentul... Mi-a spus sa fiu atenta daca am dureri si apasari in partea de jos a burtii si atunci imediat la spital -- de unde pana acum stateam ca un fluturas acum mi se pare tot timpul ca simt cate ceva... e atat de subiectiva povestea incat realmente nu stiu ce o sa ii zic maine seara la telefon. Eu intru in categoria care moare de frica -- ma simt ca inainte de un examen super dificil si am exact aceleasi simptome: greata, senzatie de voma si mai ales... mi-am stricat stomacul [:I] Exact asa pateam in facultate... Asa ca am venit acasa si repede repede am facut bagajul (noroc ca aveam totul cumparat). Si acum astept. Sper sa reusesc sa dorm la noapte... Apropo de preturi, eu cu cezariana am impartit plicurile asa: - 200$ medicul meu - 50$ medicul care va fi mana a 2-a la operatie - 2.000.000 anestezist - 1.500.000 neonatolog -- cica la cezariana sunt mai multi si mai importanti, de asta e suma mai mare. Amik casa de piatra si tot ce va doriti. Cel mai important cadou de nunta vine curand curand [cheers] Crisa bravo pentru excursia la mare - cred ca a fost minunat! Cornelia daca bebe are 3.2000 e supersuficient. Iar cat despre termen stai linistita... eu sunt in sapt. 38 si doctorul a zis ca no problem (adica am 37 sapt complete + 2-3 zile, masurate in sapt. de amenoree) Alexa eu cred ca ce ai vazut tu e dopul... dar de ce nu iti intrebi medicul? Va pup si daca nu mai apar pe forum inseamna ca am nascut... Bafta tuturor care se apropie de termen si sa avem curaj!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Inca nu am nascut.BAFTA MULTA celor care nasteti zilele astea prin cezariana sau normal. Doamne ajuta sa fim sanatoase sa rezistam, sa fim calme si sa avem energie pentru bebeii nostri si pentru noi la urma urmei. Eu ma tem de spital... Va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sapt 36 Amik, casa de piatra si sa fiti fericiti!! Alexa, ce ai vazut tu poate fi dopul gelatinos. Ar fi bine sa suni dr pt ca in revista Mami scrie ca la eliminarea dopului sau pierderea lichidului trebuie musai sa te duci la spital. Vad ca multe dintre voi va pregatiti de nastere sau va ganditi ca s-ar putea intampla curand. De ieri nici eu nu ma simt prea bine, burtica mi se intareste tot timpul, azi am avut si vreo 2-3 contractii dureroase - gata-gata s-o sun pe dr. Insa dupa 1 gynipral si no-spa s-au mai potolit, asa ca n-am mai sunat. Dar ma simt ca si cum as fi pe ultima suta de metri, ca si cum intr-o sapt max as naste. Azi mi-a fost greata, eram ametita si aveam dureri inghinale tot timpul, iar burta se vede clar ca a mai coborat si capul lui bb se misca jos de tot. Eu as vrea sa mai stea macar 2 sapt., dar daca ea nu mai vrea... Mi-e si frica sa ma duc miercuri la dr. Azi colegele mele au dat licenta, si pot sa spun ca imi pare rau ca nu am fost si eu cu ele, dar ma simt bine ca am ales sa renunt s-o dau acum pt un lucru atat de important. Si cand ma gandesc ca de la 30 de sapt am amenintare de nastere prematura, ma bucur ca am stat in pat si ca am rezistat pana acum. Pt bbeii nerabdatori - mai asteptati un pic! Pt bbeii lenesi - va asteptam cu mamicile voastre sa ne povestiti...!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi burtici.Eu m-am cam lenevit in ultima vreme si nu am mai scris .Azi am fost la dr si mi-a spus ca sint f aproape sa nasc.Am 39 de saptamini.Eu simt ca zilele astea voi naste si am si niste emotii.Cind am vazut putin singe m-a luat cu ameteala.Desi cu intirzie vreau sa te felicit draga Lya si sa-ti traiasca comoara.Si multa bafta ptr toate fetele care asteapta sa nasca.La toate va urez nastere usoara si copiii sanatosi si cuminti.Va pupam si va mai dam de veste.Catan si piciul nazdravan. [pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi bebelusi de iunie-iulie[copil][copil][copil], Noi,mamicile voastre[grasa] suntem foarte emotionate si abia asteptam sa va tinem in brate.Uite,nu mai e mult si o sa vedeti ce bine e la mami sau la tati in brate,la plimbare sau cand mami va canta sau va vorbeste.Va rugam noi sa faceti cum stiti voi mai bine sa veniti pe lume,iar noi va promitem ca o sa fim cele mai bune mamaici!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

36 saptamani Dragute mamici, Io sunt bine. Am ceva emotii cu firul de cerclaj (de fapt cu scoaterea lui) dar m-au mai incurajat alte fete care au fost cerclate. oricum ma gandesc ca o sa intru in luna a noua si macar nu mai pot fi probleme prea mari. Azi iar fac pe critoreasa. Termin tot ce trebuie pentru patutul lui bebe. Am luat salteaua (facuta pe comanda) si e foarte faina. Claudya, multumim pentru cuvintele frumoase adresate bebeilor. mare dreptate ai! Gio, iti tin pumnii. Vad ca esti la fel de "gravidutza" ca si mine. Bine ca ai trecut de perioada asta (sapt/.30-36). Acum totul va fi OK. Pupa Crisa fetele si luati de scrie-ti. Nu aveti voie numai sa cititi. Va verificam, sa stiti ! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Fetelor, acum o ora pe la 12 fara ceva am eliminat dopul gelatinos. "Dopul" cred ca era. Am sunat la dr si a zis sa il sun diseara. In rest nu ma doare nimic. CRISA nu face treaba azi ca e sarbatoare mare... Va pup si ne tinem pumnii reciproc. Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S35 Buna burtici, Nu am mai intrat demult pe forum asa ca am avut ceva de citit. M-am bucurat sa va vad ca suntetzi active si vad ca toate de abia asteptam sa ne tinem in brate copilasii. Eu vineri am facut ecografie si bebitza are 2.400 , mi-a spus doctorul ca e OK si m-a chemat peste vre-o luna ceea ce mie mi s-a parut cam mult, sa speram ca nu o sa intervina nimic intre timp si desi de abia astept marea intilnire totusi as vrea sa duc sarcina cat mai aprope de termen (30 iulie). Inca nu m-am hotarat cum sa nasc, nu stiu ce parere avetzi de zodia asta Gemeni, dar eu ca un Geaman autentic pot sa va spun ca e tare complicat sa iei o hotarare. Asta fiind principalul defect, in rest numai calitatzi, binenteles :-). Fetelor care atzi fost la mare, va invidiez, eu nu am avut curaj sa ies din Bucuresti si tare imi e dor de mare sau munte. Pupici, Aditzu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...