Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici de iunie-iulie....partea a 6-a


Recommended Posts

Adi, mult curaj! Iti tinem pumnii. De aseara ma simt foarte bine. De fapt nici nu mai cred ca se apropie termenul pentru ca am avut momente in care am si uitat ca sunt graviduta. Am fost la o plimbare lunga (am ajuns pe la 2 acasa), am dormit bine (nu m-am trezit decat o data sa ma duc la baie) si nu am avut absolut nici o durere. De dimineata astept ceva dureri ca saptamana trecuta, dar nimic. Pe de alta parte, m-am linistit si vreau si eu ca si Amik sa imi tin fetita in brate. Chiar imi pare putin rau ca nu am acceptat sa ma duc maine la spital. Dupa ce va scriu, ma duc sa imi pun la punct "sacosica" si ce o fi o fi... Crisa, ma bucur ca a fost bine la mare. Si eu am fost la plaja tot asa: sub umbrela si cat mai imbracata. Multumesc mult pt. oferta, dar deocamdata nu am nevoie de nimic din Bucuresti. Am gasit chiar si Garmastan (o prietena s-a agitat pt. mine si a gasit singura farmacie din oras care a avut vreodata). Intr-un ziar constantean a aparut un articol in care se spunea ca spitalul din Constanta este singurul spital unde, in mod oficial, taticii pot asista la nastere (asta doar de vreo saptamana sau doua). Eu nu am citit art. dar mai multe persoane mi-au spus acelasi lucru. Si bineinteles, acum avem o alta problema. Tati se agata de ideea ca nu are voie sa siste la nastere, dar acum nu mai are nici o scuza. Nu stiu daca o sa se hotarasca sau nu, eu nu vreau sa fac nici un fel de presiune asupra lui. Cred totusi ca ar vrea, dar nu are curaj. Chiar mi-a spus ca el este foarte sensibil si o sa i se faca rau [:I]. I-am raspuns ca eu sunt si mai sensibila si totusi o sa nasc [:D]. Promit sa nu ma supar, daca in final nu o sa vrea sa asiste. Stiu ca oricum, el este cu mine. Claudya, cuvintele tale m-au emotionat si m-au incurajat. I-am transmis mesajul si Mariutei. Gio, cred ca ai facut o alegere buna sa amani licenta. Sa nu iti para rau. Bb este mult mai important. Dana si tie mult curaj! Poate totusi bb va mai astepta putin. Va pup! Cornelia si bb Mariuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
DANA - se pare ca fetita ta e grabita sa ajunga cat mai curand in bratele tale...Eu ma speriasem cand la ecografie mi-a zis ca nu se poate stabili lungimea colului...credeam ca o sa nasc, dar uite ca la control doctorita mi-a zis altceva. Dar, oricum, la cezariana e altceva. Eu iti doresc sa treci cu bine peste eveniment si sa te bucuri de privirea si dragalasenia puiutei tale. In rest, ne "vedem" pe forum cand vom reusi sa ne adunam toate. Se pare ca si pentru tine se pregateste ceva, ADI, asa ca iti doresc nastere usoara...si sper ca dr sa fie parolist si sa vina indiferent de ora la care te vor apuca pe tine durerile. Doctorita mea mi-a promis ca va sta alaturi de mine pe tot parcursul travaliului...Sanatate multa si tie si bebitei! Vreau sa va intreb ceva, in special pe cele care aveti DPN-ul inainte de 12 iulie...voua vi se intareste burtica asa, fara sa faceti efort? Desi iau in continuare Duvadilan, ma trezesc cu burtica beton chiar si dupa somn. Please, spuneti-mi ca e un semn ca uterul se "antreneaza" si se pregateste pt marele eveniment...care e aproape. Numai bine tuturor si mult curaj...ca pe mine ma lasa curajul asta si ma ia o frica!!! Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele eu tot acasa stau si clocesc. N-am nici un simptom de nastere si mi s-a cam urat de asteptare, mai ales ca eu am mai vazut filmul asta si la Ana care a intarziat vreo 4-5 zile (atat cat ii trebuia sa nu iasa Leoaica, cum mi-as fi dorit eu). In schimb a venit mama, care ne razgaie cu prajituri si mancaruri complicate - cred ca as putea capata dependenta de viata asta dulce. Amik, am impresia ca daca o tin tot asa cred ca o sa ne cunoastem la maternitate. Alexa, in principiu o parte din dop se poate elimina mai devreme si se reface la loc. Citez din ceea ce i-a zis doctorul unei prietene care a eliminat o parte din dop cu mult inainte de a naste: "e ca nasul, chiar daca ti-l sufli, se umple la loc". Cel mai probabil, s-a produs o mica dilatatie acolo care i-a permis sa iasa. Cornelia nu te speria gandeste-te ca in curand o sa o ai in brate pe bebe Mariuta. Bafta Kehleyr si Adi! Asteptam vesti bune de la voi. pe curand, madishor asteptand un racushor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

GIO , exact asa am patit si eu prin sapt 35-36. Eram convinsa ca o sa nasc...dar am stat cuminte in pat cateva zile si cand am mers la doctorita mea m-a linistit si mi-a spus ca nici vorba sa nasc mai devreme de 2 saptamani. Una a trecut deja! Maine ma duc si eu la control si sunt tare curioasa ce-o sa-mi spuna. Tu nu te-ai saturat de "frecat telecomanda"? Eu da, si ce-i mai nasol e ca nu mai am rabdare sa citesc...Parca nu-mi mai gasesc locul...Si colegele mele vor avea licenta pe 4 iulie si acum sunt stresate cu ultimele pregatiri, lucru care ma face si pe mine sa fiu agitata pt ca ma tot gandesc ca si eu as fi fost stresata ca ele. Sunt, oricum, dar din cu totul alte motive. Lasa ca o sa treaca...Eu am observat la multe dintre colegele mele o admiratie combinata cu invidie...multe mi-au recunoscut ca n-ar fi avut curajul sa ia o astfel de hotarare acum, la varsta asta! Si cand ma gandesc cat de mandra voi fi de puiutul meu scump!!! Stai cuminte sa mai treaca macar o saptamana - se zice ca e bine sa intri in sapt 37. Si inca ceva - tie nu ti-a spus dr ca trebuie sa reduci treptat doza de Gynipral??? Te pup si ai grija te tine. ALINA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna,burtici,caci vad ca tot burticoase sunteti... intr-adevar trebuia trimis un mesaj bebeilor care nu se grabesc sa iasa. eu am DPN 26 iunie si vad ca nu se intampla nimic...aseara am avut ceva contractii, dar s-au dus si azi nu am mai avut nimic... joi ma voi duce la dr sa vad ce imi zice... si eu sper sa nu depasesc DPN-ul, mai ales ca eu nu sunt acasa. in rest ma odihnesc si vizitez Bucurestiul. pa-pa si pe curand.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cornelia,sunt de aceeasi parere cu tine.nu ma supar daca tati nu asista la nastere,dar mi-ar placea la nebunie sa fie cu mine acolo.si asta nu din egoism-sa vada si el ce greu e!-ci din dorinta de a trai impreuna primele momente din viata copilului nostru. de unde mai la inceputul sarcinii zicea ca nu pate asista de teama-apropo,e student ultimul an la stomatologie!-acum s-a razgandit!a zis ca vrea sa fie cu mine,daca nu lesina inainte!ce ti-e si cu tatici astia! flower mi-a trimis raspunsul.va fi baiat! of,daca se zice ca baietii sunt un picut mai lenesi si ies mai greu,inseamna ca mai am de asteptat! imi simt burta din ce in ce mai grea,ma dor ligamentele sau ce-or fi alea!si bag dulciuri in mine ca sparta! aproape mi-am terminat bagajul.mama a fost ieri foarte subtila in incercarea ei de a ma minti ca nu se duce sa ia haine pt bebe.nu vroia sa stiu-din cauza stupidelor idei preconcepute in care,de altfel,nici nu credem.dar,vai,sunt atat de curioasa ce a cumparat!trebuie sa fie atat de dragute!!!si ea nu-mi sufla o vorba!ma si enerveaza!:)))) va pupic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

36 saptamani (ultima zi) Dragute mamicute, Vad ca copilasii de iunie-iulie sunt tare cumntei. De, le place in butica. Asa ca nu avem decat sa asteptam sa vina minunile. Ce sa zic, eu mai am ceva de asteptat. Sa va zic ce am patit azi. L-am trimis pe sot la piata sa-mi ia piersici (din care bag la greu) si el imi vine cu toata piata. Ma trezesc cu conopida si dovlecei, pe care eu habar n-am sa-i gatesc. Acu trebe sa fac ceva cu ei. Mai bine ma duceam io dupa piersici. [;)] Azi termin cu croitoreala. Sunt incantata de lenjeria facuta pentru bebe. Vreau sa spal si hainutele lui bebe si sa le calc, sa-mi fac bagajul de spital si apoi poate bebe sa vina pe lume. Va pupa Crisa si asteptam vesti
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...