Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Locul de vis al fiecäruia...


Recommended Posts

hehehe...m-ai fäcut sä rid!!!![:D] Eu am un respect mare pt. tärile asiatice...as vrea sä merg pe urma intelepciunii lor de mii de ani...de exemplu, sä vizitez un Chaolin templu, sä simt armonia care mä inconjoarä!!! Mai nou, de un timp, mä interesez de Feng Shui, incercind sä-mi amenajez casa in asa fel, incit sä predomine armonia si sä stimuleze intrarea energiei pozitive...mi se pare f. interesant! Pupici,[pup] Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Camelia-Daniela, Egiptul e o minune, iar nisipul e fascinant...nu stiu daca sau cind sunt furtuni de nisip, eu nu am prins asa ceva...insa piramidele, apusul soarelui in desert, beduinii pe camile, Cairo cu moscheile si inghesuiala si amestecul de culori, si mirosuri, si chiar mizeria.... totul inseamna Egipt si e fascinant si misterios... ca sa nu mai vorbesc despre o plimbare pe Nil, la Asswan, unde si Agatha Christie s-a lasat fascinat de egipteni, si despre Luxor, cu minunatul palat de iarna si obeliscul ramas fara pereche (al doilea e in Place de la Concorde, in Paris).... Raspunzind la intrebarea initiala.... vacanta mea ideala e fiecare vacanta pe care am avut-o de cind sunt cu sotul meu, si fiecare ce urmeaza... fiecare tara are farmecul ei, si mi-au placut in egala masura culorile si caldura dominicanilor, farmecul salbatic al Haiti-ului, aglomeratia si ofertele extraordinare de muzee si arhitectura ale unor orase precum Sofia, Praga, Budapesta, Barcelona, Madrid, Paris, Viena, Berlin, Bruxelles, sau splendoarea unor orase precum Cannes, Nisa, Monte-Carlo.... Ce imi doresc mult sa vad e Sankt Petersburg (si nu doar pentru Ermitaj), Moscova, apoi Italia, Cuba, Indonezia, Africa de Sud, nordul Europei, Canada....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa ajung impreuna cu sotul meu la Paris, sa vizitam Domul. El a fost de cateva ori pana acum si dupa ce-a fost prima data mi-a promis ca vom merge impreuna. Nu a fost sa fie, eu am avut ocazia sa merg, dar singura. A fost o experienta extraordinara, dar nu am putut sa o impart cu el. Am vizitat cu un ghid deosebit toate obiectivele importante, cu exceptia Domului. Cand m-am intors, tatal meu care a fost un mare admirator al lui Napoleon si a umblat mult pe urmele lui, atat cat se putea pe vremea aceea, a fost extrem de deceptionat ca nu am putut sa-i spun nimic de Dom. Fiind usor amuzata de seriozitatea dezamagirii lui, i-am spus ca am lasat Domul ca sa-l vedem impreuna, i-am promis ca-l vom vedea impreuna, ca am sa-l duc sa vada Domul. Din pacate nu-mi pot tine promisiunea pentru ca tata nu mai este. Si vreau ca un omagiu pentru el sa merg sa-l vad impreuna cu sotul meu. Am fost in Egipt si vreau sa spun fetelor care isi doresc o astfel de excursie sa nu o rateze pentru ca e extraordinara istoria lor si felul in care traiesc acum. Piramidele m-au dezamagit putin (exceptand faptul ca sunt niste constructii impunatoare si cand mi-au aparut brusc in fata ochilor dupa ce-am luat o curba cu autocarul mi s-a taiat rasuflarea) pentru ca am intrat in cea a lui Kefren, unde nu prea era aer(nu au sisteme de ventilatie-normal,nu?), tunelul de patrundere e foarte ingust si inauntru nu este altceva decat un sarcofag gol. In plus era puhoi de lume si copii trageau de noi sa facem poze cu ei... Am regretat inca de atunci ce-am simtit, dar in aceasi zi mi-am mai scos parleala cu Sfinxul si Muzeul Egiptean.Asta a fost, as putea sa povestesc o saptamana... Sa auzim numai de bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mona, unde ai mai fost in Egipt, inafara de Cairo? Ai vazut colosii lui Memno? Dar Valea Regilor, a Nobililor si a Mestesugarilor? Eu am mers de-a lungul Nilului din Nord prin Cairo, luxor, Asswan si pina mai jos de Abu Simbel...ai observat deosebirea dintre Nord si Sud, si cum oamenii sunt mai calzi si mai putin insistenti in sud? Mie mi-au placut enorm piramidele, chiar daca aveam senzatia ca ma sufoc acolo si la un moment dat ma tiram pe maini si picioare....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Woaaauuuu...Iris!!! Mi s-a fäcut pielea gäinä cind am citit descrierea ta, asupra Egiptului!!! Stiu cä este o tarä ca in "o mie si una de nopti", dar nu stiu cum ar reactiona aparatul meu respirator!!! Mona, la Paris am fost si noi, dar din päcate numai 5 zile, de Cräciun. Nu am avut timp sä vizitäm tot ( am auzit de la multi, cä-ti trebuie vreo 10 zile ca sä vizitezi ce este mai important!!!). Mie imi pare räu cä nu am vizitat Notre Dame, dar poate altä datä... Chestia de care sint mindrä, a fost cä mi-am luat inima in dinti, si m-am suit pinä sus in Turnul Eiffel...cä eu am mare fricä de inältime!!! Sotul si bäiatul nu au vrut, si ne-au asteptat pe mine si pe Anne-Marie intr-o Baguetteria, jos... Cind am ajuns sus de tot, am stat cred cä vreo 2 minute lipitä de peretele din mijloc, paralizatä, si mä gindeam ca proasta: " naaa, acum ce faci?"...pinä am väzut-o pe Anne-Marie cä s-a cätärat pe balustradä, sä vadä mai bine afarä!!! Am crezut cä mor!!!..mi-era fricä sä nu cadä, cu toate cä nu avea cum sä cadä!!!...asa cä mi-am luat inima in dinti, m-am indepärtat de perete, dar in asa fel sä-l mai ating un pic si tot nu am ajuns pinä la ea!!!...ufff...atunci am fäcut pasi mici, pinä la ea si am atins-o...m-am tinut bine de gratii si m-am mai linistit un pic, dupä care am inceput sä trag poze...dar toate pozele erau cu gratii in fatä!!!...atunci m-am gindit cä nu este bine ce fac, am bägat cu fricä aparatul printre gratii si am tras poze ca lumea!!!...in toate directiile!!! Nu stiu dacä o sä mai ajung vreodatä pe acolo, dar mi-am fäcut damblaua...eu ziceam cä n-am fost la Paris, dacä nu vizitam si Turnul Eiffel!!!...asa cä stiu ce frumos e acolo!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la rio a fost sotul meu, acum cativa ani, in interes de serviciu si a venit cu pozele, povestile si statueta celebra ca suvenir ... el zice ca vrea sa ma duca si pe mine candva... prin europa am mai fost si eu, cand am facut o calatorie mai lunga cu trenul, a carei destinatie era franta (unde am stat 3 saptamani); in franta am apucat sa vizitez cate ceva (in normandia si in paris), iar celelalte tari le-am vazut din tren: ungaria (1 ora in budapesta), austria (la viena am stat vreo doua ore), germania si franta, pe care am traversat-o de la sud-est la nord-vest la egipt nu visez, desi probabil ca este fascinant (poate ca nu ma incurajeaza ideea de a vizita morminte) la grecia si insulele ei visam candva sa merg; dar acum, sa nu radeti de mine si sa nu credeti ca sunt nationalista peste poate, mi-e dor de poienita si tabara de sculptura de la ciolanu, plina de flori de camp, dar mai ales de sanziene (au florile astea firave un parfum ... )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Danis, esti cumva din Buzau? E orasul meu, acolo am stat pina am plecat in Canada acum 10 ani.Pe la Ciolanu treceam destul de des cind mergeam la bunici la Nehoiu! Ce locuri de vis! Insa mie mi-ar place mult un concediu in Grecia! Visez la insulele grecesti si...poate la anul, cine stie, se va implini! Copiii ii lasam in Romania ,iar noi, directia Santorin. Va doresc tuturor implinirea viselor de calatorie! Simona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...