Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Locul de vis al fiecäruia...


Recommended Posts

Da, fetelor, Puerto Vallarta este in Mexic, este la locul ei si poate ma steapta si pe mine in vizita!!!! Ha, ha, Spunea aici cineva ca ar vrea sa viziteze St.Petersburg si Moscova. Eu am mers intr-o excursie organizata, imediat dupa revolutie, in martie '90, si a fost super. Acolo era inca pe vremea comunistilor, mare ordine si siguranta peste tot. St. Petersburg-ul m-a facinat pur si simplu. Este un ora de vis , cu miros de istorie, cu lux mare prim muzee si nu mai vorbesc de Ermitage, care este imens, si trebuie vizitat intr-o saptamana zi de zi sa-l poti cuprinde. Palatul de iarna a tarului Petru, , cu gradinile cu statuiete aurite sunt minunate. In st. Petersburg, sunt acele vestite turle de biserici, care sunt din aur, iar pe vremea razboaielor, au fost acoperite cu piele de bou, pentru a nu atrage privirile contropitorilor. As fi vrut sa mai merg odata la St. Petersburg, dar acum nu se mai organizeaza excursii pentru ca nu-ti asigura nimeni securitatea de teama nebuniei generale si a mafiei existente acum in Rusia. Si Moscova este frumoasa, dar mai putin stralucitoare d.p.d.v. al istoriei ca St. Petersburg. La Moscova l-am vazut pe tov. Lenin inbalsamat, acolo a fost extrem de strict, nu aveai voie sa vorbesti ca de zambit nici vorba. Era pe vremea comunistilor, in URSS! Acum am impresia ca este inchis mausoleul lui Lenin, din lipsa de bani! Nu stiu exact. Mia este PIata Rosie, care este ca o emblema a Rusiei, peste tot. Pe undeva pe acolo mai este si parte din Tezaurul Romaniei, dar bineinteles ca nu l-am vazut !!! asa cum nu cred ca-l vor vedea romanii vreodata! Va doresc la toti sa ajungeti acolo unde doriti! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 51
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by petra
Da, fetelor, Puerto Vallarta este in Mexic, este la locul ei si poate ma steapta si pe mine in vizita!!!! Ha, ha, Spunea aici cineva ca ar vrea sa viziteze St.Petersburg si Moscova. Eu am mers intr-o excursie organizata, imediat dupa revolutie, in martie '90, si a fost super. Acolo era inca pe vremea comunistilor, mare ordine si siguranta peste tot. St. Petersburg-ul m-a facinat pur si simplu. Este un ora de vis , cu miros de istorie, cu lux mare prim muzee si nu mai vorbesc de Ermitage, care este imens, si trebuie vizitat intr-o saptamana zi de zi sa-l poti cuprinde. Palatul de iarna a tarului Petru, , cu gradinile cu statuiete aurite sunt minunate. In st. Petersburg, sunt acele vestite turle de biserici, care sunt din aur, iar pe vremea razboaielor, au fost acoperite cu piele de bou, pentru a nu atrage privirile contropitorilor. As fi vrut sa mai merg odata la St. Petersburg, dar acum nu se mai organizeaza excursii pentru ca nu-ti asigura nimeni securitatea de teama nebuniei generale si a mafiei existente acum in Rusia. Si Moscova este frumoasa, dar mai putin stralucitoare d.p.d.v. al istoriei ca St. Petersburg. La Moscova l-am vazut pe tov. Lenin imbalsamat, acolo a fost extrem de strict, nu aveai voie sa vorbesti ca de zambit nici vorba. Era pe vremea comunistilor, in URSS! Acum am impresia ca este inchis mausoleul lui Lenin, din lipsa de bani! Nu stiu exact. Mai este PIata Rosie, care este ca o emblema a Rusiei, peste tot. Pe undeva pe acolo mai este si parte din Tezaurul Romaniei, dar bineinteles ca nu l-am vazut !!! asa cum nu cred ca-l vor vedea romanii vreodata! Va doresc la toti sa ajungeti acolo unde doriti! La toti numai bine!
La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Egipt am fost in croaziera pe Nil, dar am inceput calatoria de la Hurghada, o statiune pe malul Marii Rosii unde ne-am odihnit o zi si-o noapte, am facut plaja si am facut cunostiinta cu bucataria egipteana care pana la urma avea sa ne dea de furca. Se pare ca acolo exista niste microbi pe care organismul europenilor nu-i suporta prea bine, dar aceasta e o problema des intalnita si poate fi tratata, asa ca pana la urma am scapat si de crampe. Am coborat de la Luxor-Karnak (vechea Teba), vizitand Valea Regilor, templul lui Hatsepsut-acolo unde a avut loc atentatul in urma caruia 7 europeni si-au pierdut viata si de atunci ei isi "pazesc" foarte atent turistii, acestia fiind principala sursa de venituri-, colosii din Memnon, apoi Esna si Edna, Kom Ombo-am vazut nilometrul si baia in care Cleopatra se scalda in lapte(acest templu mi-a mers cel mai mult la inima)- si Aswanul. Apoi ne-am dus la Cairo, unde am stat doua zile si apoi ne-am intors iar la Hurghada unde am mai stat o zi. In toata calatoria m-au impresionat oamenii si stilul lor de viata. Peste tot se duce o lupta acerba pentru supravietuire, este si multa mizerie, dar oamenii sunt mereu bine dispusi si foarte deschisi, dornici sa faca schimb de informatii de orice fel. In Egipt, in afara de persoanele care se ocupa de turism si comert, cei mai multi lucreaza ca functionari de stat(politisti, gardieni) intrucat in felul acesta au asigurat un venit sigur-foarte mic, de altfel. Nu am sesizat diferente majore intre cei din nord si cei din sud, dar am observat diferente intre egipteni si nubieni. Acestia din urma sunt mai seriosi, mai enigmatici, tin foarte mult la familie si nu sunt foarte comunicativi, adica nu se baga asa mult in seama ca si restul. Cam atat pentru azi, ca v-am impuiat destul capul. Sa auzim numai de bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mona, si eu am vazut locurile despre care povestesti... nu ati coborit si la Abu Simbel? Pe mine m-a impresionat foarte mult, poate templele de acolo sunt cea mai frumoasa declaratie de dragoste facuta de Ramses al II-lea sotiei sale preferate (statui de aceeasi inaltime, semn de mare pretuire).... Si mincarea din hotel... cred ca noi suntem caliti, de prin America Centrala, ca nu am avut probleme... am fost si singurii de altfel... asa ca am mincat cam de toate, si fructe, si nemaipomenitele prajituri egiptene, salata de vinete, falafel, iaurt... E drept ca am fost foarte atenti, in Nil nu am avut voie sa ne scaldam, desi copilasii nubienilor inotau in barcute de carton.... Ai avut ocazia sa povestesti cu egipteni crestini? Am vizitat o biserica ortodoxa, kopti isi spun ei, si m-a impresionat... si cu un tinar crestin am povestit in timp ce ne picta numele pe un papyrus.... m-a uimit taria credintei lui si inversunarea cu care vorbea despre necredinciosi... ce sa spun, l-am cam dezamagit... Si o fabrica de papyrus am vizitat, am primit o lectie de istorie a papyrusului si ocazia de a-l vedea in toate stadiile de prelucrare...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mona, ai fost vizitat cumva aripa egipteana a Louvre-ului? Daca nu, te sfatuiesc sa nu o faci, e o dezamagire teribila, dupa Egipt si mai ales muzeul egiptean din Cairo... Si culmea a mai fost ca Paris-ul era plin de toate suvenirurile posibile din Egipt, sticlute de parfum, statuete, cam tot ce vrei, cu exceptia a ceea ce e suvenirul meu preferat din Egipt: sal din par de camila.... o frumusete, poate insa e si in Europa de gasit, si nu am cautat eu destul... Ce mi-am mai amintit... unde ai stat in Asswan? Ai vizitat hotelul in care locuia Agatha Christie in vizitele sale in Egipt? Pe aceeasi straduta era biserica ortodoxa despre care am povestit....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iarasi sunt eu, imi e prea drag Egiptul si prea proaspat in memorie... Mona, ai incercat sa fumezi o sisa? Mie imi placea cea cu gust de mere, eu nu fumez si cea obisnuita era prea puternica pentru mine... dar o sisa la malul Nilului, la apus de soare... hmmm... ma face sa visez doar gindul la vacanta... Si inca o intrebare si te las in pace(sper): in Hurghada se merge de obicei pentru scufundari.... esti si tu pasionata de asa ceva? Pe mine ma fascineaza marea si oceanul, in adincimi... ce minunata senzatie, la 15 metri adincime, cu pesti de toate culorile, corali de sute, mii de ani, atita viata si culoare, si transparenta... Acum chiar ma duc sa lucrez... va imbratisez
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iris, scufundari am incercat sa fac in Turcia, dar din pacate am realizat ca limita mea este suprafata marii. M-am obisnuit foarte greu cu oxigenul din tub, simteam ca nu-mi ajunge si cand in cele din urma mi-am reglat respiratia si am reusit sa cobor cam la 10 m adancime (si cu presiunea din urechi mi-a fost tare greu) si am "auzit" linistea mormantala din jur, am LESINAT. M-am trezit pe vas, nu stiu cum. Am fost dezamagita de mine, dar macar am incercat. La Luvru nu am vizitat aripa egipteana, pentru ca vizita a durat doar cateva ore si ghidul nostru ne-a plimbat aratandu-ne cum a fost reprezentata frumusetea de-a lungul timpului (incluzand Venus si Gioconda, deci partea comerciala a muzeului). Eu am citit ca ai nevoie cam de 300 de zile sa vezi in tihna tot muzeul. Mie mi-a placut mai mult muzeul D'Orsay.(nu am timp acum sa-ti scriu ce m-a impresionat acolo). La Aswan am dormit pe vasul de croaziera, am vazut hotelul unde a stat Agatha Christie. Ghidul nostru egiptean era crestin, avea tatuata la incheietura mainii crucea coptica, se pare ca mai sunt cam 2 milioane de egipteni de religie copta si sunt o adevarata casta. Acum chiar ca nu mai am timp, desi as mai vrea sa sciu o groaza. Sa auzim numai de bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by simi
Danis, esti cumva din Buzau? E orasul meu, acolo am stat pina am plecat in Canada acum 10 ani.Pe la Ciolanu treceam destul de des cind mergeam la bunici la Nehoiu! Ce locuri de vis!
da, si in acest we sper sa ma duc din nou la poienita cu sinziene de la ciolanu ... de-abia astept ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca imi doresc sa ajung in Las Vegas in primul rand, sa vad daca viata aceea de prin anii '60 cu mafia, costumele negre impecabile si Frank Sinatra se mai simte un pic...apoi tot ar mai fi locuri pe unde as vrea sa pun piciorul, dar trebuie sa le iau in ordine. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu si sotul meu ne-am dori sa vizitam Transilvania,,,,eu sunt nascuta in Pitesti si locuiesc in Florida ceea ce nu am avut inca ocazia sa ajung sa vad Transilvania,,,sotul meu este Colombian si a crescut aici...El este inebunit dupa povestile adevarate ale Contelui Dracula ...asa cum cineva mi-a povestit caci la castelul Contelui Dracula ar fi facut hotele si ca nopatea la 0:00 umbla dracula prin castel...[bruta]..hahaha[hopsieu] .... Oare asa este???? Elena cu burtica si sotul AL
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...