Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Peste doi ani...


tincutza

Recommended Posts

Si uite ca nu va "iert" si va mai pun o intrebare.... Dosarul pentru cresterea copilului l-am depus la Somaj ("angajatorul" meu), la data de 20 martie a.c. Am inteles ca, timp de doi ani, mi se vor plati toate darile catre stat. Noi ne mai dorim un bebe, la o distanta cat mai mica de primul (atat cat se poate, pentru ca am avut o cezariana). Intrebarea mea este: cum de la 1 ianuarie intra in vigoare noua lege privind indemnizatia pentru cresterea copilului, iar eu, sa zicem, voi fi gravida in patru-cinci luni, voi beneficia de indemnizatie (neavand cele 10 luni cotizate in intregime)?? La incheierea indemnizatiei se considera ca mai sunt asigurata? Stiu ca un angajator nu ar putea sa ma "de-a afara" la sfarsitul celor doi ani, dar eu sunt pe listele "somajului", de unde iau banii... Multumesc, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Perioada in care esti in somaj respectiv in care beneficiezi de indemnizatie de asigurari sociale (in cazul tau CIC) reprezinta perioade asimilate deci ca si cum ai plati in continuare la asigurari. Important este sa fi asigurata cu 10 luni inainte de nastere din ultimele 12 (atit ca perioade asimilate sau/si perioade asigurate). Deci nu va fi nici o problema pentru tine. S-auzim de bine! Nela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun, si daca, sa zicem, sunt insarcinata in 4-5 luni, (logic, in situatia asta nu m-ar mai angaja nimeni) inseamna ca nu mai indeplinesc conditia cu 10 luni, nu? Pentru ca as mai avea nevoie de inca 4-5 luni de "cotizari" la stat. In cazul asta imi pot plati singura darile la Casa de Pensii pentru lunile "lipsa"? Multumesc inca o data, Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tincutza hai sa nu facem exercitii de sacaiala, nu ajuta la nimic. Raspunsurile sunt clare dupa mine si Nela ti-a raspuns mai mult decat clar. Este necesar un interval de minim 10 luni asigurate (salar sau somaj sau concediu medical sau asiguarare individuala sau orice combinatie din acestea dar 10 luni din ultimele 12 anterior nasterii. Ce nu este clar. Nu se pot plati 2 luni intr-una ci trebuie sa existe efectiv calendaristic adica 10 luni adica in medie 300-310 zile asigurate, nu mai putin. Capisco? Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...