Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sotul prietenei infidel.


Recommended Posts

Sotul asta al prietenei ar fi trebuit sa fie ceva mai discret... Hotul neprins e negustor cinstit! Dar... cel putin ar fi trebuit sa aibe grija sa nu afle in nici un caz vreo prietena de-a ei!!! Daca ai aflat tu (prietena ei), e ca si cum ar fi aflat ea insasi!!! Nu mi se pare corect sa stie toata lumea, doar ea nu!!! Asta ar fi o situatie umilitoare pentru ea! Si apoi... tu zici ca "mai mult el nu se ascunde deloc si se lauda ca nevasta stie". Pai poate ca ea chiar stie si se preface doar in fata lumii ca nu stie, ca sa nu ia atitudine (e mai comod asa, sa inchida ochii) Incearca sa ai o discutie deschisa cu ea... daca se poate. Eu am mai vazut cazuri cu persoane care stiau ca sunt inselate si se prefaceau ca totul este perfect si-l mai si laudau pe inselator. Ca strutul care isi ascunde capul in nisip. Asa ca totul e posibil. Insa asta mai depinde si de cit de bune prietene sunteti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Otilia Si apoi... tu zici ca "mai mult el nu se ascunde deloc si se lauda ca nevasta stie". Pai poate ca ea chiar stie si se preface doar in fata lumii ca nu stie, ca sa nu ia atitudine (e mai comod asa, sa inchida ochii) Incearca sa ai o discutie deschisa cu ea... daca se poate.
La asta m-am gindit si eu, cind am scris!!!...cä altfel nu cred cä este atit de inconstient sä se laude peste tot cä nevasta e pusä in temä!!! Si chiar dacä ar fi asa, nu inteleg ce vrea sä demonstreze cu asta!!! Poate au chiar o intelegere intre ei, de care tu nici nu stii, cu toate cä ti-e prietenä. Si asta este o posibilitate!!! Sä presupunem, cä porti o discutie cu ea si afli cä ea stie...in acel moment s-ar simti poate constrinsä sä ia o decizie, ca sä nu parä chiar asa de fraierä in fata ta...si poate cä nu ar vrea sä ia o decizie...poate cä nici nu vrea sä afle!!!...nu poti sä stii cum reactioneazä oamenii in situatii de genul ästa!!! Eu stiu din proprie experientä, cit de labil esti in astfel de situatii!!!...si nici nu vreau sä-ti spun, ce cred acum despre "prietenul" sotului meu, care l-a trädat...am avut nenumärate momente, cind mi-am dorit sä nu fi aflat nimic!!, cä viata mea era frumoasä pinä atunci, cu toate cä aveam deja suspiciuni. Eu stiu cä datoria unei prietene este sä fie sincerä si sä-ti apere interesele...dar eu zic cä nu poate sä räminä la latitudinea prietenilor, sä decidä, dacä, si cind ti se va schimba viata... Asta e pärerea mea! Ai putea sä discuti cu el, ca sä te convingi dacä este chiar asa cum se laudä si poate atunci ai un räspuns la intrebärile tale... Dacä intr-adevär stie, si tie nu ti s-a destäinuit, nu väd de ce ai mai aborda cu ea subiectul!!! Pupici, Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Mitra
Daca eu as fi prietena ta si tu ai sti acest lucru as vrea sa-mi spui. S-ar putea sa nu imi dau eu seama pentru ca sunt orbita de iubire insa as vrea sa stiu. M-as supara sa aflu ca tu ai stiut tot timpul si nu mi-ai spus.[haibat] Sper sa nu fiu eu[:D] L&M
Stai linistita Laura,nu-i vorbade tine...[:D] Dia si bebe Rucsi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una am patit-o. Acum cativa ani am avut o prietena foarte buna, ne cunosteam de mici...si intamplarea a fost sa fie...sa am treaba vreo saptamana pe la aeroport..asa , i l-am vazut pe al ei cu o alta fata...se tineau de mana se sarutau etc... Nu i-am spus atunci nimic prietenei....am incercat sa-i bat apropouri....dar ea il lauda....in fine. Intr-o alta zi l-am intalnit intr-un club..tot cu respectiva....de data asta m-a vazut si el...si a facut fete fete. Ca sa nu o mai lungesc..i-am spus prietenei.....bineinteles ca nu m-a crezut.....individul deja pregatise terenul....si ii bagase in cap altea alea....si chiar am chemat-o o data..sa vina pe nu stiu ce terasa sa vada ca al ei ..e cu aia...dar nu stiu ce ii facuse el...de ii inghitea atat minciunile. Ok, m-am certat foarte tare cu prietena mea.....dar dupa jumatate de an..m-a cautat sa-mi zica ca am avut dreptate..si ca ii pare rau ca mi-a adus mie atunci tot felul de injurii si ca nu m-a crezut... Din pacate nu am putut sa o iert si nu am mai vorbit cu ea niciodata de atunci.....nu puteam sa mai am incredere in ea..tinand cont ca ne cunosteam de vreo 9 ani ..de mici..ea a preferat sa-l creada pe el....uitand ca suntem prietene si nu vreo rivala.... asa ca, in concluzie...eu zic sa fiti atente cui ii spuneti...ceea ce vedeti....uneori respectivele fete-prietene nu vor vrea sa auda..si se poate intampla sa vi se sparga in cap "oalele sparte". Pe de alta parte...daca ma uit in jurul meu..cred ca pe majoritatea sotilor..cei care sunt casatoriti de 10-15 ani..i-am vazut cu cate una....si ce as fi putut sa fac.....nimic...zic eu....e cercul foarte vicios.... Si e mult mai bine sa-mi vad de ale mele....mai ales ca m-am fript odata.....asa ca fii convinsa ca daca respectiva prietena o sa vrea sa vada si sa discute cu cineva despre problema ei...va veni la tine......asteapta asta.....si nu face tu initiativa sa-i spui..s-ar putea sa nu fie pregatita sa auda ce ii zici tu si sa te transforme in dusman ,considerand ca "bagi strambe". Gata..ca m-am intins destul >...[:D] Pupici [pup] AniS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Adi, Dupa cum au scris si fetele, este o tema foarte sensibila, pt. ca este vorba de prietenie si o casnicie (sau ce a mai ramas din ea...). Eu pot sa iti spun numai ca atunci cand iubesti esti orb, experienta asta am facut-o si eu acum 3 ani de zile. Fostul meu sot (34 de ani) s-a indragostit de o verisoara de-a mea (18 ani, nu-si daduse nici macar bacul). Toata lumea stia de ei, pana si parintii mei!!!! (cum mi-au spus ulterior).... Si asta nu pot sa o iert niciodata, ca nu au vrut sa se amestece! Mai bine mi-ar fi spus inainte, caci Dumnezeu parca imi luase mie vederea. Eu as vorbi cu ea, nu cu el. Cu riscul sa te acuze de orice, as face-o. Daca este intr-adevar prietena ta, deschide-i ochii. Nici o femeie nu merita o asemenea injosire pe termen lung. Este ca si cum ai fi complicea lui, nu? Eu nu as putea sa-mi tin gura daca ar fi vorba despre o prietena buna de-a mea--- si asta si este ea pentru tine, altfel nu te-ar preocupa problema asta. Barbatii vin si trec, poate va gasi pe altcineva, dar ai numai o prietena, care nu merita in nici un caz sa fie tratata de "sotul" ei asa de prost... Pe de alta parte, poate reusesc sa-si salveze casnicia cu ocazia asta, poate vorbesc unul cu altul sincer si se rezolva problemele, si asta s-a mai intamplat. In orice caz, orice ai face, nu te mai poti acuza de lasitate si ai avea constiinta mai putin incarcata. Minciuna are picioare scurte. Si in cazul asta cred ca ar trebui sa-ti iei inima in dinti si sa-i spui delicat adevarul prietenei tale, daca tii intr-adevar la ea. Numai bine! Iti tin pumnii! Tine-ne la curent![flo] Tina cu Lukas & Alexander(20.01.2003) va doresc sanatate, ca de ea depind toate! www.markus.nickel.here.de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Uite ce zic eu legat de problema.Ar fi bine sa incerci sa-i deschizi ochii.Nu stiu cum, pentru ca nu e prietena mea dar, eu zic ca e bine sa-i spui.Exista desigur riscul ca ea sa te acuze de cine stie ce, sa nu te creada si sa rupa relatiile cu tine. Daca iti e intr-adevar prietena asa cum o consideri tu pe ea, va aprecia faptul ca ii spui.Oricat de rau ar durea-o, va aprecia. In cazul in care nu ii spui si ea afla pana la urma, dar afla si ca tu stiai si nu i-ai spus, atunci eu zic ca iese si mai rau.Ca ar durea-o dublu.Pentru sot si pentru prietena.Prieten iti e acela care iti spune si cele bune si cele rele,te cearta si te sfatuieste de bine si iti e alturi mereu.Daca asta e relatia intre voi, atunci spune-i. Alegerea finala oricum ii va apartine.Poate il va ierta, poate nu, dar oricum de cineva care sa-i fie aproape si sincer va avea nevoie.Cu el fi pregatita sa strici relatiile, pentru ca oricum va afla ca tu i-ai spus ( astea se afla mereu)si incearca sa te pregatesti pentru eventualitatea in care, afland, ea sa il ierte, si sa rupa totul cu tine de dragul lui. Cam atat.Gandeste-te bine inainte.Iti doresc sa iti fie cu adevarat prietena si sa aprecieze faptul ca ii deschizi ochii. Mie una chiar mi-ar placea sa mi se spuna.As aprecia si tocmai de aceea mi-am avertizat mama si cea mai buna prietena ca in cazul in care eu nu vad ceva ce este rau pentru mine,sa imi spuna.Sa se bage in viata mea si sa nu ma lase sa pierd vremea cu cineva care nu merita.Sa nu ma lase ca ramanand intr-o relatie rea sa pierd ani, timp pretios. Pupici si sper sa iei decizia cea buna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu i-as spune nimik. incearca cu apropouri. S-ar putea ca fara sa vrei o parte de vina sa fie data si pe tine. Si daca se vor desparti si apoi se vor impaca? daca se vor impaca risti sa te ignore, pentru ca nu va sti cum sa explice impacarea. Si daca nu se impaca si-i va parea rau ca a aflat? e cu doua taisuri povestea. dar ar fi bine sa afle! Sa stie cu cine isi imparte viata, dar gandeste-te bine inainte de ai spune. [haibat] Cristina-mami si Sandica-bebe (08.01.2000) www.zambitchi.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...