Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sotul prietenei infidel.


Recommended Posts

Si eu am fost intr-o asemenea situatie. Sotul prietenei mele umbla cu o tipa, frumoasa, necasatorita. Stia toata lumea la servici, mai putin prietene mea.Sau stia dar nu arata acest lucru. Mi-am pus si eu ,atunci, intrebare:cum sa procedez? Ea il iubea foarte mult, din ceea ce povestea el o iubea foarte mult, se intelegeau bine. Nu i-am spus si poate ca am facut bine. Dupa un timp relatia sotului si a "amicei" lui a luat sfarsit, iar prietena mea sarbatoreste in acest an 10 ani de casnicie fericita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by ivory Mie una chiar mi-ar placea sa mi se spuna.As aprecia si tocmai de aceea mi-am avertizat mama si cea mai buna prietena ca in cazul in care eu nu vad ceva ce este rau pentru mine,sa imi spuna.Sa se bage in viata mea si sa nu ma lase sa pierd vremea cu cineva care nu merita.Sa nu ma lase ca ramanand intr-o relatie rea sa pierd ani, timp pretios. Pupici si sper sa iei decizia cea buna.
deci, ivory, ai aprecia daca in afara mamei si prietenei ai fi avertizata in mod serios asupra unei greseli ? traieste-ti viata ca si cum ar fi ultima zi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
Acum nu stiu cum as proceda, m-as gandi bine de tot inainte de a deschide gura pentru ca oamenii reactioneaza brutal atunci cand sunt pusi in situatii care nu-i avantajeaza. Eram intr-un cerc de prieteni unde el, mult iubitul sot al prietenei, devenise cocosul femeilor nemaritate si nu numai, actiona cu acel aer lipicios libidinos pe care nu-l avea cand era cu nevasta-sa. Am crezut ca-i va fi jena de prezenta mea dar nici vorba. Poate nu as fi spus nimic daca nevasta-sa nu m-ar fi tras de limba. Dupa ce i-am spus am fost martora unei tirade greu de oprit. Evident eu am fost vinovata, am fost acuzata ca am insinuat nu stiu ce, ca am premeditat nu stiu cum. Ma rog, prietena si-a aparat barbatelul cum a stiut mai bine. Nu am mai vorbit nici cu ea nici cu grupul respectiv. Aflu, din cand in cand, ca musiu si-a pastrat obiceiul. Sa fie sanatosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si inca ceva. Cred ca iti trebuie o tarie de caracter aparte ca sa accepti ca imaginea pe care o proiectezi in exterior este diferita de ceea ce crezi despre tine. Nu inteleg cum un om care defileaza cu o presupusa incredere in partener se lasa afectat de faptul ca eu vin si spun "vezi ca s-a culcat cu aia". Ori iti pasa ori nu? Sau iti pasa dar numai pana la un punct? Ma rog, concluzia este ca depinde de fiecare om in parte cum poate accepta adevarul. Trebuie sa-l cunosti bine de tot inainte de a-i spune ceea ce stii. Ca sa stii la ce sa te astepti din partea lui.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Esti foarte sigura ca prietena ta nu a simtit absolut nimic ? Dupa parerea mea doi oameni care se iubesc si traiesc sub acelasi acoperis ar trebui sa se cunoasca foarte bine. Evident, daca s-ar întîmpla asa atunci avocatii specializati pe divorturi ar deveni someri. Incearca totusi cu abilitate si finete sa afli daca prietena ta ar fi dispusa sa afle acest adevar despre sotul ei. Esti foarte sigura ca stii toate detaliile vietii lor sentimentale ? Inainte de a dezvalui prietenei tale cele stiute de tine despre sotul ei, încearca sa vezi daca asta ar aduce o îmbunatatire sau o înrautatire a relatiei lor. Situatiile astea sînt de cele mai multe ori cu doua taisuri. Ori cei doi discuta despre problema lor si o rezolva într-un fel sau altul, ori te situezi tu (care ai vrut sa faci o chestie buna) pe o pozitie cît se poate de penibila si ajungi sa îti faci dintr-o data doi dusmani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite, eu am facut inca din liceu un pact cu prietenele mele - sa ne spunem una alteia daca ne vedem prietenii cu altele, in ideea ca e mai bine sa tii adevarul, oricat de rau ar fi, decat sa traiesti cu iluzia ca totul e bine. Mie mi se pare foarte relativa treaba cu "daca il iubesti pe cel de langa tine simti cand ceva nu e in regula". In principiu, asa e, dar faptul ca ceva nu e in regula sau ca relatia s-a racit temporar nu inseamna neaparat ca e vorba de infidelitate. Nu pot sa-ti dau un sfat daca sa-i spui sau nu, pot doar sa-ti spun ca eu una as prefera sa mi se spuna, oricat ar fi de dureros, si la fel le-as spune prietenelor mele fara nici o ezitare. Dar atentie! ma refer la prietenele apropiate, si nu la cunostinte sau colege de servici, caz in care nu m-as amesteca! Fireste ca mai departe ar fi decizia lor...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu i-as spune. Daca intradevar sunteti bune prietene va aprecia. Eu as vrea sa stiu, si eu si prietena mea cea mai buna, am discutat adesea si ne-am inteles sa ne spunem si bune si rele, si asa am facut de 13 ani de cand ne stim. Si nu ne-am suparat niciodata una pe cealalta de lucrurile mai putin bune pe care le-am auzit una de la alta. Stim ca intre noi nu exista ascunzisuri si ca, chiar si atunci cand ne criticam, o facem cu bune intentii. Concluzia, daca-ti este buna prietena, spune-i. Ar trebui sa aprecieze. Daca nu, atunci pierderea ei. [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 11 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,s-a intimplat ca eu am stiut ca sotul singurei mele prietene calca pe de laturi,dar,n-am avut curajul sa-i spun,gindindu-ma ca voi pica la mijloc(fie ca voi provoca o despartire,pe care moral nu doream sa mi-o asum,fie ca se vor impaca si ma vor privi asa ca pe o baba stirba care-si baga nasul unde nu-i fierbe oala) Divortul s-a pronuntat in urma cu 6 ani,dar ea imi reproseaza si acum(relatia noastra nu s-a deteriorat):"Cum ai putut sa stii si sa nu-mi spui????".Chiar asa,cum? anatolia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...