Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

calcul concediu pre/post natal


mihaela_s

Recommended Posts

Acum cateva zile am postat o intrebare(vezi "problema mea") iar raspunsul pe care l-am primit nu se aplica in unitatea in care lucrez. Ca sa fiu mai clara, in unitatea mea nu se iau in calcul si zilele de concediu medical ci numai zilele efectiv lucrate, adica venitul realizat in zilele lucrate impartit la zilele respective. Tipa care se ocupa de salarii nu e o novice, si mi-a spus ca nu i se pare normal sa aplici medical la medical, ca ea asa calculeaza de la bun inceput concediile si nimeni nu i-a spus ca nu ar fi corect. Parerea voastra care este?[gravi] mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Concediul medical efectuat intr-o luna nu se ia in calcul la concediul de maternitate, este foarte adevarat, dar luna e considerata completa si atunci venitul salarial pe luna respectiva , de ex, in loc de 5 mil in cazul in care nu ai fi fost in concediu este 4 mil(adica 5 mil venit curent- 1 mil pierdut pe perioada concediului medical). Avantajul la concediu medical fata de cel fara plata este ca luna se ia in calcul pentru indemnizatia de maternitate, respectiv ingrijire copil. Livia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e asa cum spune doamna aceea pentru ca in conformitate cu legea 19/2000 art. 98 aliniatul 1 punctul a). situatiile de boala sunt considerate incapacitate temporara de munca si in consecinta in conditiile legii sunt asigurate prin indemnizatii. Redau mai jos pasajul din legea 19 art. 98 alin. 1 pct. a). ART. 98 (1) Asiguratii sistemului public au dreptul, in afara de pensie, la: a) indemnizatie pentru incapacitate temporara de munca, cauzata de boli obisnuite sau de accidente in afara muncii, boli profesionale si accidente de munca; De asemenea in conformitate cu Ordonanta 23 din 10 aprilie 2003 ART. 2 punctul (2) redat mai jos veniturile asigurate si indemnizatiile primite cu titlu de beneficii de asigurare deci inclusiv concediile medicale sau indemnizatia de maternitate sunt luate in calcul la stabilirea drepturilor de asigurari sociale. Si din acest motiv in cazul in care o persoana beneficiaza de un drept de asigurare, acesta (dreptul) prin natura lui este valoric discutand, diminuat prin procentele de despagubire valabile prin insasi natura economica a teoriei asigurarilor de risc, ceea ce duce inevitabil la scaderea masei fondului de asiguare a noului risc. Acel 85 din 85% pe care il remarca toata lumea. Cam asta ar fi. Ce sa-ti recomand? Eventual sugereaza-i doamnei aricolele din legile in vigoare pe care le-am pus mai sus in fond orice informatie ajuta, nu? (2) Veniturile asigurate pe baza carora s-a platit contributia de asigurari sociale si cuantumul indemnizatiilor de asigurari sociale de care au beneficiat persoanele prevazute la alin. (1) se iau in calcul la stabilirea drepturilor de asigurari sociale, in conditiile legii Marius (www.desprecopii.com)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...