Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

bagaj pt spital


Recommended Posts

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
vad ca esti din Iasi: unde si cu cine nasti? preturile se actualizeaza, nu cred ca iti foloseste la ceva sa ti le dau pe cele de anul trecut, dar incerc sa te ajut cu ce pot. La momentul repsectiv eu am discutat deschis cu dr. si mi-a spus tot, si pt anestezist, si care mai era pe-acolo. Cristina, mamica cu burtica[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pai asta-i problema ca atunci am dat doar leuti... deci: martie 2002: la anestezista 500.000, la neonatolog nu mai tine minte sotul (el a fost cu cotizatul) dar f putin, simbolic, la dr. asistenta tot 500000. Dr. a fost alta si nici nu am dat ca avem niste relatii mai speciale. Dar stiu sigur ca sunt aici mamici care au nascut cu Onofriescu si or sa te ajute. O sa-ti mai trebuiasca la asistenta sefa (ea cica e "moasa") un prosop si un sapun (si parca inca ceva de care nu-si mai aduce aminte tati ca a aflat si el pe loc si le-a luat la repezeala de prin apropiere). Cat despre asistentele de la "copii" ai sa vezi pe loc, vorbesti cu mamicile din salon. Cat despre bagajul tau iti recomand cartea lui Capraru, daca nu o ai deja, acolo scrie tot ce-ti trebuie, pe listuta. Eu nu mai stiu exact, sincer, si decat sa uit ceva... Cristina, mamica cu burtica[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Carmen! Fa te rog,click aici,unde vei gasi toate informatiile necesare cu privire la bagajul pentru maternitate:www.desprecopii.com/info.asp?id=445 Nastere usoara si un [bibe] bebe sanatos si voios!!! ***Alba*** http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album%20principal&mid=499&cid=78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nastere usoara mamico! Eu am nascut cu dr.Onofriescu,dar din pacate ptr.tine si fericire ptr.mine,ii era dator sotului meu si nu i-a luat bani.Iar banii pentru restul personalului ,am sa-l intreb mai tarziu cand se trezeste.Atat pot sa-ti spun acum,la asistentele pentru copii am dat la fiecare cate 50000 mii lei pe zi(erau trei in ture de 12 ore parca)la asistenta care-ti face toaleta dai tot cate 50000 lei in fiecare dimineata.Din trei zile cat am stat in spital,am prins doua asistente dintre care una nu a vrut pur si simplu sa ia nimic,a spus ca ea isi face meseria pentru care e platita!Brava ei!Doctoritei pediatre care a vazut copilul dupa nastere,e alta decat cea care-l asista la nastere,nu i-am dat nimic,si-asa m-a enervat la culme. Apoi urmeaza infirmierele de care ai nevoie ca sa-ti schimbe asternutul ,daca e nevoie,sau sa-ti dea o camasa mai buna.Eu am purtat camsi din spital,mi-am adus cu mine ,bineinteles,dar nu m-au lasat sa ma imbrac cu camasa mea cand am intrat in oparatie si apoi m-au sfatuit sa port dea spitalului ca sa nu le stric pe-ale mele .Sant femei care sangereaza tare si mai pateaza in jurul lor.Eu n-am avut probleme ,dar am vazut,si am purtat camasa de la ai doua zile dupa care m-am imbracat mumusel si urmarea a fost ca mi-a dat drumul acasa!Glumesc bineinteles. Ia sa vedem ce am avut cu mine. bagajul meu a constat dintr-o geanta de la Oriflame,stiti voi de aia mica de voiaj.Am avut : -rosop,periuta ,pasta,sapun,pieptan,crema de maini(i ce altceva mai folosesti tu zilnic) -amasa de noapte,subtire ca-i o caldura in spital...(eu am nascut in martie 2002,si erau 30 de grade in salon) -apot sau halatel,neaparat -papucide casa cu talpa de plastic sau din ceva care sa nu se ude.Eu am stat intr-o rezerva de trei paturi si am avut baia separata si curata dat nu se stie... -carti sau reviste,eu am citit Dr Spock si reviste Mami -burtiera(de fapt asta iti trebuie la iesirea din spital si poate sa ti-o aduca cineva )In spital mai bine folosesti fasele lor.Au niste fese "zdrentuite"parca le zice,rogi o infirmiera sa-ti aduca una buna si asistenta de dimineata sa ti-o stranga,ai sa vezi tu... Pentru copil, -servetele umede de sters funduletul -unguent de galbenele -cinci fiole de calciu gluconic -saprosan pudra(pentru buric) -si incs ceva care daca as mai face un copil eu as lua cu mine ar fi pelinci fin fineti fierte si calcate.Alea din spital cu care-ti infasa bb-le sant groaznice si copilul meu a facut niste bube cu puroi pe cap dupa ce l-am scos din maternitate iar pediatrul a spis ca-i nu's ce boala(infectioasa) care se ia de la scutecele din spital.S-a tratat repede dar,de ce sa nu previi. Nu te lasa cu hainute de acasa,eu de asta m-am certat cu pediatra.Ultimile doua zile l-am imbracat cu costumas din panzica adus de acasa si m-a "somat"sa o dezbrac ca nu au ce cauta hainele de acasa in spital ,bineinteles ca am lasat sa se inteleaga ca cante la alta masa,dar mi-a platit-o.De la caldura si infofoleala in care imi tineau copilul,mi-a facut bubite de caldura ,eu nestiutoare,iar pediatra a profitat de asta si mi-a spus ca le-a facut de la hainele pe care i le-am dat.Am intrebat apoi o asistenta si mi-a spus adevarul. Multe tampoane ,doua pachete mari si cele mai lungi.Mie mi-a folosit si o pompa de san,dupa ce mi-a venit laptele ma mai storceam si-i mai dadeam cu lingurita sa fiu sigura ca papa bine Trebuie sa ai pe cineva care sa stie sa-ti faca mancare in primele zile.Nu ai voie decat lichide,ceai in prima zi,a doua zi ceai si supa de pui,a treia zi parca ai voie si iaurt,si abia dup ce iesi cu scaunul poti manca mancare solida,carnita sau out, dar cu supa si ceaiul prebuie sa dai inainte,ca sa faci laptic bun la bebe mic[:D] Ce sa-ti mai spun...daca vrei sa ne intalnim ,eu stau in Tg Cucului,si ies de obicei dupaamiaza la plimbare cu aia mica.Dimineata de obicei sant acasa si stau lipite de Forum,dar pot sa fac o pauza daca vrei sa ne intalnim. Trimite-mi un mail si-ti trimit nr de tel. Mult curaj si sanatate.Nu-ti fie frica Dr Onofriescu este un doctor super bun Dia si bebe Rucsi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nastere usoare, Carmen. Eu am nascut prin cezariana acum 2 luni in Bucuresti, si am dat medicului 100 $, anestezistei 1 mil, asistentelor de la reanimare, cate 100 mii, si infirmierelor si asistentelor care iti fac toaleta cate 10-20 mii. La salonul de nou-nascuti am dat cate 100 mii fiecarei asistente care se schimba la 12 ore (in total au fost 4) dar cred ca am dat cam mult, oricum eu am fost foarte multumita de cum erau ingrijiti copii si nu am luat nici o boala si nici rosu la fundulet nu a facut bebica. Neonatologului nu i-am dat nimic, poate ar fi trebuit, dar nu am avut probleme deosebite, doar icter, si s-a purtat destul de atent cu toti copii. Nu stiu cum e in Iasi, dar la Giulesti nu sunt atat de interesate cadrele medicale de partea materiala, daca dai, bine, te simti si tu mai impacata, dar si daca nu dai esti tratat la fel doar ca te simti mai prost ( chestie de mentalitate). Mai mult iti dau de inteles infirmierele, cele care iti aduc mancarea, schimba patul, schimba camasa, la ele 10 mii fac minuni. In leg cu bagajul, sa-ti spun ce mi-a trebuit mie, sau ce modificari vreau sa aduc listei lui Dia: Camasa de noapte sa fie neaparat cu nasturi sau decoltata sa poti alapta, Chiloti mai strimti peste burta, te vei simti mai bine stransa, burtiera, eu am cumparat din spital una elastica, fara chilot care se incheie cu mosi si babe, nici nu intrasem la operatie ca a si venit o infirmiera si mi-a pus-o pe pat de am crezut ca se da in spital, apoi a venit sa-mi ceara banii-100 mii. A doua zi au mai venit vanzatoare ambulante cu hainute pentru bbei , chiloti pentru mamici, si burtiere la fel cu 60 mii[:D]. iti mai trebuie vata dar mai ales tampoane, eu nu prea am folosit vata. Obiecte cismetice si de igiena ce folosesti tu, poti sa-ti iei si penseta, trusa de unghii, o sa ai timp sa pigulesti si trece timpul mai usor. Eu nu prea am avut rabdare sa citesc, iti dau si acolo diferite brosuri despre cresterea copiilor. daca vrei sa folosesti o pompa de muls (mie nu mi-a trebuit), La cezariana laptele vine mai greu, sa nu intri in panica, pune copilul la san chiar daca nu ai lapte, o sa vina mai repede. Pentru bb mie mi-a cerut Pampersuri, servetele umede, crema pentru fundulet, (noi am facut cheta si a cumparat asistenta o cutie pe care o folosea la toti bebeii) Acolo s-ar putea sa fie un stand cu produse specifice pentru bbei si lehuze dar ceve mai scumpe decat in oras. Mie nu mi-a trebuit nimic calmant, nu am avut dureri insuportabile, in schimb, eu am mancat iaurt a doua zi dupa operatie, si supa si m-am stricat la stomac, caz unic, toate mamicile se chinuiau sa iasa afara ba chiar li se dadeau laxative, asa ca nu aveau acolo nimic contra diareei. hai ca plange bb si trebuie sa inchei, ma mai gandesc si mai scriu, daca ai intrebari abia astept sa te lamuresc, asa eram si eu acum 2-3 luni. Cand trebuie sa nasti? Multa sanatate, Dana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare ... mai asa... Cred ca pe mine ma streseaza tare-tare chestia cu lohiile, pt ca acolo sunt la spital si stii tu si operatia si conditiile... In fine, sa intreb: tampoane de care? Se pot folosi de alea interne? Ca eu pe vremuri aveam niste hemoragii de nu era adevarat si banuiesc ca nu va fi mai bine acum. Si apropos chestia cu hemoragia apare imediat dupa ce inchide operatia? Adica am timp sa ma trezesc din anestezie? Va fi cam cald in august... si mai neplacut. Cum sa spun eu nu am facut niciodata nici macar o intrerupere, si cred ca atat nestiinta ... e jenanta... Mi-e mai usor sa va intreb pe voi decat pe doctor.. Carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

NU, nu se pot folosi tampoane interne. Chiar sunt absolut interzise dupa cezariana, pana ti se opresc lohiile. DA, lohiile vin imediat dupa ce dr.-ul inchide operatia. Stai linistita ca o sa-ti puna personalul medical care asista la operatie un somoiog de vata pana te trezesti tu din anestezie. Nu-ti face probleme ca ai hemoragia abundenta, cei ce lucreaza acolo stiu cat de des trebuie sa-ti schimbe tamponul. Si din mine curgea ca de la robinet, dar cu un mic stimulent (20 mii lei) veneau infirmierele si ma schimbau des. Sa n-ai nici o jena, nu e cazul, personalul de acolo e obisnuit cu schimbatul tampoanelor la femei dupa cezariana, asta face parte din job-ul lor zilnic. Nastere super-usoara si sanatate maxima tie si lui bb. ! Laura - mama lui Vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...