Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

toaleta de spital...


amik

Recommended Posts

desi poate parea deplasat,mi-e teama de ce voi gasi in spital.oare de ce fel de toaleta voi avea parte?am inteles tot de la voi ca in cantacuzino nu exista rezerve cu toaleta in interior.atunci cum voi face? e o mare problema.stiu ca trebuie neaparat sa nu te abtii de la nevoi dupa nastere.dar cum voi fi eu in stare sa fiu o pacienta buna? si ce masuri de precautie/confort voi lua??? dati-mi un sfat!sunt tare necajita si impacientata...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga amik, ti-am gasit mesajul la ceasul asta tarziu de noapte si m-am gandit ca ar fi bine sa-ti spun din experienta mea cu prima sarcina. Gradul de curatenie cred ca difera de la spital la spital si sper sa ai noroc. Daca toaleta e la comun si nu e bec de curata, atunci evita colacul si contactul direct cu grupul sanitar in general - pentru siguranta. Foloseste numai obiectele personale de toaleta si igiena. Dupa nastere, din cate mi s-a intamplat mie si din ce mai stiu de la alte mamici, scaunul nu apare decat la cel putin 24 de ore dupa eveniment. Igiena personala conteaza foarte mult, intreaba in jur cat poti de multe, pe surori, pe doctori, pe celelalte mamici cand nu stii exact ce ar trebui sa faci (cum si de cate ori te speli, eu stiu, chestii de genul acesta). Oricum, mie mi s-au facut spalaturi de 2 ori pe zi intr-o sala speciala, al caror rol a fost de dezinfectare a zonei vulvare si perineale (in afara de igiena stricta de care m-am ingrijit eu). Mie asistenta-moasa mi-a sugerat ce produse de igiena personala sa folosesc pe toata perioada lehuziei (cand elimi lohiile), respectiv vata (desi nu o preferam). Cantitatea de sange eliminata din uter este foarte mare, mai ales in primele zile, asa ca: fie folosesti vata, fie absorbante externe (cele interne sunt contraindicate pentru ca ar putea intretine infectii), ai grija sa le inlocuiesti des si aprovizioneaza-te in consecinta. In conditii de igiena stricta nu o sa ai probleme. Dat fiind ca am stat in acelasi salon cu bebe dupa nastere, eu am reusit sa am grija de mine cand cel mic dormea (mai ales noaptea cand era liber la dus). Cam asta stiu eu, asa am procedat. Daca mai pot sa te ajut cu ceva, nu ezita sa spui, ok? Noapte buna si somnic bun! Sa-ti dea D-zeu nastere usoara si [copil] sanatos! Lala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cauta prin magazinele de specialitate colacei sterili de hartie de unica folosinta care se ataseaza de colacul toaletei. Aici sunt cu elastic, sunt foarte buni in cazuri din astea. Cumpara-i unul sau doi (nu sunt foarte scumpi) pentru eventualitatea in care iti vine sa faci kk. Eu pentru pipi, nu m-am asezat, am reusit sa fac asa, intr-o pozitie cam dubioasa ce-i drept... Eu zic sa nu te asezi - niciodata nu se stie ce poti lua si acum e foarte periculos, mai ales dupa ce vine puiul mic. Nastere usoara, Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca nasti la Cantacuzino, in nici un caz nu te poti aseza direct pe WC. O fi curatenie, dar nici chiar asa. Si mai e o problema care pe mine m-a terorizat cat am stat acolo. LA toaleta si la dusuri nu aveau nici o incuietoare si stateam tot timpul cu frica in san sa nu intre careva peste mine. Si daca esti mai sensibila la capitolul asta, o sa te distrezi de minune...[baie] Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, exista niste solutii de dezinfectat (poti intreba la farmacie) in sticle cu atomizor. Eu am avut asa ceva si dezinfectam bine WC-ul. Daca nu gasesti, pune spirt intr-o sticluta cu atomizor. Cu pipi din picioare mai e cum mai e, dar la treaba cealalta va trebui sa te asezi. Daca nasti normal, sa iti iei si un colac (chiar din acela de mare pentru copilasi) pe care sa te asezi. Iar cu abtinutul, nu iti pot spune cum sa faci, iti spun cum am facut eu. Nu am mai mancat nimic de la ora 12 a zilei dinaintea nasterii, am baut lichide. Si sa nu bei cafea in ziua nasterii. Curaj si cere-mi oricate detalii vrei... Cu drag, Elena & Maria Bucuria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...