Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

simple dureri de burta?...


amik

Recommended Posts

39 saptamani. de cateva zile,chiar o saptamana,am dureri de burta.ba mai mult,sunt si deranjata la stomacel...eu nu am avut in viata mea probleme cu stomacul si,in plus,nici nu am abuzat de abilitatea mea de a manca orice si a face tot felul de combinatii-ca sa ajung aici,daca intelegeti ce vreau sa spun. si totusi,nici cu saprosan nu a trecut!una dintre voi spunea ca asa debutat travaliul in cazul ei-ca un fel de clisma naturala! dar sunt totusi atatea zile si nimic nu se intampla...am fost ieri la medic si se pare ca bebe e in pozitie corecta,insa colul este tot inchis.atunci?oare mai am sperante sa se intample curand? DPN este pe 6 iulie.si taaaare n-as vrea ca bebe sa decida ca mai vrea sa stea acolo...nu mai am rabdare pana il voi tine in brate! ce ziceti?sa ma pregatesc? pupici cu burtici mari si greoaie!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Tot eu eram, amik:).. Nu te nelinisti, ceea ce ti se intampla e normal. Asa se pregateste organismul de "marele eveniment". Nu e musai sa debuteze travaliul asa, fiecare organism difera asa ca fiecare nastere difera. Din documentatia pe care mi-am facut-o inainte de prima nastere (sa nu razi, dar mi-am luat notite si le mai am si acum), iti scriu principalele semne ale faptului ca te apropii de nastere: 1.cresterea secretiilor vaginale (posibil de culoare roz sau maro) eu am avut 2 saptamani astfel de secretii si nu a insemnat nimic) 2. senzatia ca copilul coboara mai jos in cavitatea pelviana. 3. crampe usoare sau usoare intariri ale uteruluisi eu le-am avut si cred ca si tu 4. o usoara descrestere in greutate 5. scaune moi si frecvente (exact ce spui tu ) 6. durere surda in partea inferioara a spatelui, care vine si pleaca pentru mine asta a insemnat inceperea procesului de dilatare a colului! 7. presiune si crampe in zona pelvica sau rectala asta mi s-a intamplat chiar inainte de expulzia lui bb, atunci cand capul lui coboara asa de mult incat iti preseaza rectul 8. dilatarea colului (constatata de medic prin tuseu vaginal) Toate aceste semne nu au loc intr-o ordine anume. Pot avea loc in aceeasi zi sau la distanta de cateva zile intre ele. Oricum doctorita mi-a spus ca nasterea este considerata declansata abia de la o dilatare de 3-4 cm incolo. Pana atunci organismul este in "pregatiri"... Nu te alarma de ce ti se intampla, inseamna ca totul e ok. Daca nu esti linistita cauta-ti medicul si intreaba-l tot ce te framanta. Noapte buna! Mai vorbim... Lala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot eu eram, amik:).. Nu te nelinisti, ceea ce ti se intampla e normal. Asa se pregateste organismul de "marele eveniment". Nu e musai sa debuteze travaliul asa, fiecare organism difera asa ca fiecare nastere difera. Din documentatia pe care mi-am facut-o inainte de prima nastere (sa nu razi, dar mi-am luat notite si le mai am si acum), iti scriu principalele semne ale faptului ca te apropii de nastere: 1.cresterea secretiilor vaginale (posibil de culoare roz sau maro) (eu am avut 2 saptamani astfel de secretii si nu a insemnat nimic) 2. senzatia ca copilul coboara mai jos in cavitatea pelviana. 3. crampe usoare sau usoare intariri ale uteruluisi (eu le-am avut si cred ca si tu) 4. o usoara descrestere in greutate 5. scaune moi si frecvente (exact ce spui tu ) 6. durere surda in partea inferioara a spatelui, care vine si pleaca (pentru mine asta a insemnat inceperea procesului de dilatare a colului!) 7. presiune si crampe in zona pelvica sau rectala (asta se intampla chiar inainte de expulzia lui bb, atunci cand capul lui coboara asa de mult incat iti preseaza rectul) 8. dilatarea colului (constatata de medic prin tuseu vaginal)Toate aceste semne nu au loc intr-o ordine anume. Pot avea loc in aceeasi zi sau la distanta de cateva zile intre ele. Oricum doctorita mi-a spus ca nasterea este considerata declansata abia de la o dilatare de 3-4 cm incolo. Pana atunci organismul este in "pregatiri"... Nu te alarma de ce ti se intampla, inseamna ca totul e ok. Daca nu esti linistita cauta-ti medicul si intreaba-l tot ce te framanta. Noapte buna! Somn usor tie si lui [copil] Lala
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta am patit si eu inainte de nastere, insa nu e un semn pentru ca am avut cezariana si nu stiu cand as fi nascut daca nu m-ar fi operat... Eu cred ca este din cauza ca sarcina a coborat si apasa pe interstine, le preseaza si evident, se schimba si functia destul de tare. Asa ca, e posibil sa fie foarte aproape, dar in acelasi timp mai poate dura o saptamana, durata maxima din momentul coborarii. Nastere usoara si un bb voinic si sanatos. Te asteptam din nou, dupa! Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...