Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Luna de miere.Unde?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc mult de tot Iris, si pentru recomandari si pentru urarile calduroase. Dintre locurile despre care mi-ai povestit nu am vazut decat Parisul si sunt de acord cu tine este superb. In Belgia si Olanda a fost sotul meu. Sa fiu sincera desi doresc sa vad orase mari, culturale, nu prea as dori sa alergam ca disperatii zi de zi, vizitand muzee dupa muzee sau diverse alte locuri, iar seara sa cadeam franti. Eu ce caut... as vrea sa fie ceva deosebit, romantic, un loc in care nu am mai fost niciodata nici unul dintre noi, si care sa ne ramana in memorie pentru toata viata. daca ar fi dupa mine as merge in Cuba sau Ecuador sau Africa. Dar trebuie sa si recunosc [:I]nu prea avem bani. De abia ne putem permite sa cheltuim 1000 € , suma asta trebuind sa inculda tot, cazare, transport, manacare, etc. Asta e [:(][:(] nu prea suntem bogati dar ne place sa visam... Cat va costat in Dominicana? Ma tenteaza destul de mult dar... iarasi partea financiara atarna in balanta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crystinne, Din pacate Dominicana costa ceva mai mult de atit... acum doi ani noi am cheltuit cam 10.00. 0 guldeni pe tot, insa am facut multe multe excursii si multe scufundari... astea sunt scumpe... insa mersesem cu o oferta, biletul a fost cam 5500 guldeni (cam 2500 euro) cu all inclusive... din pacate. Lasa ca mergeti alta data... Pentru cam 1000 euro e mai bine sa alegi un orasel mai putin cunoscut, dar unde e frumos si romantic... sudul Spaniei sau Sudul Frantei, inafara sezonului, sunt mai ieftine... de la noi costa un bilet de avion la Nice dus-intors de la 50 euro(nu e o gluma)... asa ca uita-te dupa asemenea oferte... Poate daca mergi la o agentie de turism si explici care e bugetul si ce vrei te ajuta angajatii.... un orasel micut, romantic, cum ar fi Malaga sau Toledo, nu ar costa enorm... in Sevilla si Saragoza erau spectacole de flamenco gratis, in fata bisericilor, in fiecare seara... si cu mincarea va puteti aproviziona din supermarket si din cind in cind la un restaurant de vara, cele care nu sunt prin centru pot fi surprinzator de ieftine... eu am vazut Spania cu un buget de studenta, am mincat 5 saptamini paine cu brinza (sau paine cu paine), asa ca nu iti face probleme.... E si important cind mergeti...daca astepti un pic si mergeti inafara sezonului, preturile sunt mult mai bune... Astept sa aud povestile minunate despre unde ati fost... Laura, esti o scumpa si te pup.... ce sa mai zic ca as urca la tine in bagaje sa ma mai duc la dominicani.... uitasem sa iti spun de muzica,sa cumperi mai multe CD-uri cu muzica de-a lor, eu ca bleaga am luat una doar si ni s-a furat anul trecut... si imi pare asa de rau....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iris, inca o data multumesc mult de tot. O sa vedem unde o sa mergem si cu siguranta o sa povestesc. Dupa cum arata "previziunile" mele s-ar putea ca perioada sa fie sfarsitul lui octombrie inceputul lui noiembrie. Cea mai ieftina oferta gasita pana acum (dar ptr sept) a fost in Mallorca. Ma intreb doar cum va fi vremea in noiembrie acolo.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Mda... se pare ca intr-adevar "actul oficial" se va derula la sfarsitul lui octombrie inceputul lui noiembrie. Deoarece nu am norocul Laurei [:D] sa merg in Dominicana (nu vrea sa ne ia si pe noi in geamantane [bang]) inca mai caut o destinatie exotica si pe deasupra nu prea scumpa. Pff!!! Ce tupeu, nu?? [bang] Cora si Mirela, incepe sa ma intereseze subiectul Teneriffe. Sotul meu incepe sa fie incantat de insula asta.Daca tot nu e sa fie soare in alta parte :-( Puteti sa imi mai povestiti cate ceva ? Intre timp eu mai am o idee. Ma atrage din e in ce mai mult Spania.As vrea sa merg un pic sa vad sudul Spaniei (Cordoba, Malaga,Cadiz, Sevillia) As ateriza intr-un aeroport si apoi as face un tur.Am auzit ca trenurile nu sunt prea scumpe. Fetele care ati avut ocazia sa calatoriti pe acolo, ce ziceti de ideea asta? Ma sfatuieste cineva in domeniul asta? [colegi] [flo][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit![hia] Intrebarea mea este aceeasi, doar ca se adreseaza mai mult celor din Romania... nu de alta insa putem avea o baza comuna de discutie... Am citit variantele de pana aici insa nu am gasit una care fie potrivita pentru un cuplu care tocmai se pregateste sa faca un imprumut pentru casa. Cei mai buni prieteni ai mei au nunta sambata asta iar eu sper sa fac acelasi pas impreuna cu mandra mea peste catva timp, numai ca singurele oferte convenabile ca pret si calitate pentru luna de miere erau cele din Romania. Asa ca Venetia, Parisul sau Antilele mai pot astepta, asta daca mai vrem sa avem bani si pentru avans. In mod sigur, si eu imi doresc sa-mi pot duce printesa dupa nunta intr-un loc dupa care viseaza orice femeie dar stiu ca ne dorim prea mult un apartament si am strans cu greu suma necesara avansului pentru a o cheltui intr-o saptamana sau doua. Poate gandesc mai pragmatic, desi am discutat problema impreuna si amandoi am gasit de cuviinta ca nu merita efortul, cel putin nu acum... In fond, este o alegere care ne apartine - apartamentul sau vacanta.[?] V-as fi recunoscator daca mi-ati sugera posibile destinatii in Romania pentru aceasta ocazie![pup] [flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by papadie
Mie-mi place la Marea Neagra in extrasezon :) Casa de piatra ...ti-am zis eu ca daca stai pe aici gata, te faci om de casä :-)))))) Cind vb de scutecele? :-)))
Draga Papadie, ai fost de milioane, ca de obicei![:-)))] O sa vorbim cu cea mai mare placere si despre scutecele intrucat este un moment pe care il astept cu mult drag dar si cu multa rabdare. Vrem mai intai sa fim pregatiti pentru acel moment, sa devenim o familie cu un cuib al nostru si sa avem linistea necesara pentru a deveni si parinti.[pegeam] Oricum, pastrez urarea ta pentru la anul... [pup] mai intai trebuie sa o cer de sotie... asta e primul pas, nu?[;)] Cat despre parerea ta despre Marea Neagra in afara nebuniei din vara, promit sa ne gandim! O sa citesc cu interes si celelalte posibile raspunsuri, cred ca ele vor interesa si pe altii aflati intr-o situatie asemanatoare![:)] Numai bine tuturor![hippi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga E-cata, iti urez de pe acum sa ai o relatie/casnicie fericita, o meriti din plin. Uite, noi mergem de ani de zile la o pensiune (vila lux, ce mai...) langa Hateg, in rezervatia retezat, unde e absolut superb: conditii f.f.f. bune, confort, liniste (numai buna pt. honeymoon[;)]). Da click pe www.turismtur.ro/zonaanita1.htm, si vezi de-ti place.... Succes, V. veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...