Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

BEBELUSI DE IUNIE-IULIE 2003


Recommended Posts

Buna tuturor mamicilor si piticilor lor, Revin dupa mult timp, e adevarat, pe forumul nostru pentru ca nu am mai avut la dispozitie calculatorul...E o bucurie sa va regasesc! Trebuie sa va povestesc si despre copilul meu minunat care a venit pe lume la maternitatea Polizu pe 18 iunie, il cheama Catalin si e sanatos si frumos. Nasterea nu a durat f mult, am nascut normal, fara anestezie, in doua ore de cand am ajuns la spital si chiar daca nu a fost usor, mi-am revenit relativ repede. Frumos a fost ca bebe s-a nascut in aceeasi zi ca si mine, fara sa fie nimic programat. Amandoi, de acum incolo, ne vom serba ziua de nastere in aceeasi zi, vom avea doua torturi si de doua ori mai multe cadouri[:D]. Bebe s-a ingrasat 1 kg in trei saptamani (papa titi) si chiar daca e super galagios in timpul zilei, ceea ce este extenuant pt mine, noaptea doarme si asa reusesc sa ma refac cat de cat... Pt BIBI, Gabi Lemnete e un super om si doctor, ai incredere ca totul va fi bine! Nu cred ca e o idee buna sa asiste sotul la nastere. E bine in timpul travaliului, insa cand esti uitata undeva intr-o sala, din pacate, sa fie cineva langa tine...sotul sau o prietena. Asistentele nu mi-au lasat o impresie buna. Nu cred ca asistentele din spital care au nascut sunt impresionate de o alta femeie care naste. Ideea ca ele stiu ce inseamna si te ajuta e in mare parte falsa (din cinci asistente care bantuiau pe langa mine, doar o infirmiera a fost umana, restul roboti)...Mi-am ales un medic barbat si ma felicit in fiecare zi pentru asta. Va doresc multa putere si rabdare tuturor, sanatate piticilor si voua mamicilor curajoase! Pupici, Daniela si Catalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 142
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cornelia: Pompa a costat 3.415.000. E mai usor de folosit. Am reusit azi dimineata sa mulg 30 ml cam in 30 de min. si sa nu ma obosesc. Oricum eu l-am mai pus pe bebe la sin si mai suge si el. Probabil ca bebe e cea mai buna pompa. Daca nu ar adormi la sin ar fi minunat. Intre timp papam si Humana 1 din biberon. Eu nu am rabdare sa-i dau cu lingurita. Voi ce medicamente ii dati lui bebe? Noi ne chinuim cu niste pastile - vigantol - ce trebuie dizolvate in apa. Calciu nu i-am mai dat de cind a vomat. Mai avem pe reteta si bonisan pe care sa il dam la nevoie. Sa fie sanatosi si mincaciosi toti bebelusii. Romana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun gasit tuturor!!! am un baietel MIHAI de o sapt si ieri am descoperit ca nu am lapte suficient...el plangea foarte des si nici asistentele din spital nu-mi ziceau de ce plange..am trecut in completare pe NAN de la Nestle...vad ca este tolerat de bb. nu am scris pana acum pt ca nu am avut timp, eram neodihnita...aseara am dormit si eu mai mult de 2 ore. eu ii dau Debridat pt colici, pt ca-l durea rau burtica. am baut la lichide, ca nu-mi vine sa cred...si 5 l pe zi, dintre care mult ceai de chimen si anason, dar si lapte, dar in zadar. va pupic, Kara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamicilor, va multumesc mult pt raspunsuri si mai ales pt ca v-ati facut putin timp sa ma sfatuiti si pe mine. Si vreau sa va mai intreb ceva...in afara de pampersi, ati mai avut nevoie de ceva in spital pt bebelusi, adica ceva de genul sapun, prosop, ulei etc. ??? Va pupic si ne „auzim” curand...sper eu – ca intre mamici- ALINA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate la bbi si mamici! Romana, multumesc pt. raspuns. Deocamdata o sa ma mai chinui cu pompitele mele. Si eu o pun la san. Mi-a facut rani, dar nu stiu daca suge. Nu o vad inghitind. Daca ii e foarte foame nu vrea deloc sanul, plange si ma impinge cu manutele, iar daca e linistita suge putin, apoi adoarme. Nu stiu ce sa ii fac. Voi cat ii tineti la san pe bbi? De ieri ii dau si eu cu biberonul, ca sa mai scurtam timpul de masa. Am ajuns cam la o ora jumatate. Se pare ca in curand o sa ii cada buricul. Voi ce ati facut? Ati dat-o cu ceva? Dr. de fam mi-a zis sa il anunt la cabinet si sa il aduc sa o vada in ziua in care ii cade, dar nu m-am gandit ca s-ar putea intampla intr-o zi nelucratoare. O sa postez intrebarile si la "Parintii intreaba, parintii raspund". Alina, eu am avut sapun, ulei si prosopel, dar nu le-am folosit. In schimb am folosit servetelele umede. Am avut initial un pachetel mic de la Pampers, apoi ne-a adus tati o cutie Johnson. Pt. bb mi-au trebuit hainute, pt. ca de a doua zi am imbracat-o cu hainele de acasa. In cazul nostru am avut nevoie de lapte praf si de biberon. Asistentele de la copii nu ne-au dat nimic, chiar daca dr. pediatru recomandase in fisa supliment lapte si glucoza. Am plans o zi intreaga pt. ca nu aveam ce sa ii dau sa manance, pana cand mi-a zis o asistenta ca nu avem cutie de lapte praf..., asa ca am cumparat. Va pupam Cornelia si bb Mariuta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut si eu mamicile si bebeii de iunie-iulie!! nu-mi vine sa cred ca am ajuns sa ne intalnim si aici! eu l-am nascut pe Rares-Andrei pe 7 iulie la Municipal, prin cezariana. Lucrurile la spital au fost OK, dar cand am ajuns acasa aproape am intrat in depresie; acuma cand am citit mesajele voastre, mi-am dat seama ca nu doar noi avem probleme. bebele e un scump, iar noi sutem amandoi topiti dupa el. In primele 2 zile cand am ajuns acasa a plans f. mult, mai ales noaptea, iar eu si ziua si noaptea din cauza ranilor de la sani. La maternitate ni-i punea non-stop la san, asa ca am facut niste ragade ingrozitoare, urlam cand trebuia sa-l alaptez si pe deasupra am facut o furia laptelui de toata frumusetea, sanii mi se triplaera, erau super -inflamati, si in conditiile astea, bb reusea sa suga prea putin. dupa 2 zile de disperare, am vb. cu o pediatra care a venit sa-l vada si mi-a zis de la usa ca e infometat,si ca tb. neaparat sa fac ceva cu sanii: comprese f. fierbinti, muls permanent (dupa ce suge bb), si , f.imp. - mameloane de silicon (una dintre voi parca spunea ca are rani), care sunt f. bune.Dupa multe stradanii, vad ca bb a inceput sa suga mai bine, dar am aceleasi probleme cu adormitul la san,cu trezirea imediat cum il pui in patut, si tot asa... dr. pediatra mi-a spus ca adoarme la san pt. ca are inca icter si e somnolent din cauza asta. Spuneti-mi bb-ii vosatri mai au icter, si daca nu, cate zile au avut icter? deocamdata, m-am abtinut de la lapte praf, dar daca nu incepe sa suga mai mult o sa tb. sa incep. in leg. cu pompitele, am imprumutat una electrica chicco care nu e buna de nimic. spuneti-mi daca vreuna dintre voi are vreuna eficienta si de unde. Pt. Lya - nu iesi cu Rut in parcul Sebastian? Voi cat calciu ii dati si cum i-l dati? Hai ca m-ai vb. ca deja ma avertizeaza ca ii e foame. Va pupam, Cris si bb Rares
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt super stresata si obosita....trebuie sa completez cu lapte praf alimentatia , bb are dureri de burtica, desi eu ii dau siropel de colici...sper ca dupa 2 sapt sa-l lase aceste dureri...voi ce stiti? nici eu nu am fost multumita de cum au fost tratati bbii in spital...ii puneau tot timpul la san ca sa scape de noi...nu ne explicau nimic...si le dadeau glucoza daca le era foame...dar nu spuneau daca avem lapte suficient sau nu...etc. nu le convenea daca le trezeam noaptea. sper ca aceasta perioada, deosebit de dificila pt mine, sa treaca mai repede...am slabit 12 kg in cateva zile si nici nu prea pot sa mananc mult... ce mai fac Nicol74 si Carmenutza? mai vorbim...cand ne lasa cei mici...intre pauze. Kara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pt cele care au nascut la Polizu: cand ati nascut, la cate asistente / moase ati dat bani? Cate v-au asistat? Si cati bani? Eu nu stiu nici macar unde o sa-i tin si cum o sa-i dau. Banuiesc insa ca ele ii primesc oricum. Iar pediatru vine cand nasti, si ramane acelasi pediatru la bb cat stai in spital sau se schimba? Poate imi spuneti cate ceva ca nu stiu cum o sa ma descurc. La Polizu au voie si taticii la nastere? Sa vi se faca bbeii mari si frumosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit mamici!!!!! Ce bine e sa fii mamica! Scriu repede sa nu se trezeasca bebele. Nasterea a fost mai mult decat OK (cu peridurala) insa statul in spital (giulesti) a fost groaznic. Dar toate au trecut. Eu m-am muls cu pomppa Baby Nova tip seringa. Insa numai cat sa-mi desfund canalele. daca mai stataeam in spital cred ca pierdeam laptele, ca alea imi spuneau ca n-am iar eu am. Garmastanul nu v-a ajutat pentru ranile de la san? Pupa Crisa si ne mai auzim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CRISFILIP: si eu am avut ragade si inca mai imi face Stefania rani, acum la doua saptamani si jumatate. Eu nu ma dau numai cu Garmastan, ma dau si cu Bepanthen special pentru sani, si vad ca cele doua in combinatie ma ajuta destul de bine. In spital si eu muream de durere tot timpul cat sugea, acum ma dor numai primele cateva dati cand trage dintr-un san. Dar nu pot sa zic ca e prea placut. Stefania a facut icter - o forma usoara, cred - si acum pare sa-i treaca. Ea are 17 zile. Mananca mai des - de la 5 mese pe zi am trecut la 6-7. Intr-adevar a fost mai lenesa cand avea icter, acum suge mult mai bine. Eu o tin la san cam 20-30 minute de supt incontinuu. Incerc sa schimb sanul, dar nu apuc intotdeauna. Daca adoarme intre timp si nu se trezeste la gadilat/ciupit, o pun in patut dupa 1-2 minute, nu mai mult. Daca nu s-a saturat se trezeste in urmatoarele 5 minute. Aveti grija cu tinutul in brate, nu ii invatati asa. Poate par o mama denaturata, dar eu chiar o mai si las sa planga din cand in cand. De exemplu aseara a mancat, i-am pus pampers nou, a stat cu noi in sufragerie (in landou, nu in brate) vreo 10 minute, muzica, lumina, ea era foarte prezenta. Dupa care cum am dus-o la ea in camera a inceput sa planga sfasietor. Era evident ca nu avea nimic, din moment ce cata vreme eram si noi in camera nu a zis nimic. Ni se rupea inima si mie si sotzului, dar am lasat-o sa planga vreo 5 minute (desi a parut mult mai mult) si a tacut singurica. Mie mi se pare ca deja incep sa imi dau seama de ce plange, adica cel putin plansul de foame il deosebesc... Si fata mea are colici. Mie mi-a dat pediatra Sab Simplex. 5 picaturi dizolvate in ceai de chimen inainte de masa de seara (sau de cele 2 mese de seara). Nu prea pare sa ajute. Cand plange de colici (care e un plans mai intrerupt si neregulat, plus ca isi strange piciorusele la piept) o luam pe umar si se linisteste imediat. Incercam sa o facem sa adoarma pe umar si sa o punem adormita in patut. Alta solutie nu am gasit. Se pare ca e foarte important pentru prevenirea colicilor sa dea bebe gazele afara dupa masa bine de tot. Eu o tin cam 5 minute. In rest suntem bine, am iesit afara si ieri si alaltaieri dar am dormit si habar nu am avut. Am facut pipi dupa baie pe prosop in timp ce eram stearsa... si avem talentul sa facem o cantitate impresionanta de ... in pampers exact dupa baie, proaspat uleiata. Va imbratisam pe toate si curaj. Dana & Stefania.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...