Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cand misca bebe?


Recommended Posts

Fetele [gravi]mai maricele sa ne spuna si noua cand misca [copil]bebele? Doctorita de familie a zis ca e important sa-mi notez ziua cand va fi ...dar n-am intrebat de ce. Cum "se manifesta"?[:)] Are legatura cu ziua nasterii? Multumesc. Lavv [gravi] (11 sapt si 4 zile)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bebele misca prima oara (de fapt, prima oara cand il simti tu, ca el misca de la o varsta frageda) cam intre 18-20 de saptamani. In functie de cat de grasuta e mama, unde e pozitionata placenta, si alte criterii, se poate intampla sa simti mai devreme de 18 sapt sau mai tarziu de 20, dar cam pe aici e perioada "optima". Folclorul popular (si nu numai, chiar si unii medici afirma asta) spune ca trebuie sa tii minte ziua in care a miscat bebe prima oara, deoarece peste fix 5 luni se va naste el (in aceeasi zi din luna, adica). Medicii ginecologi nu dau doi bani pe teoria asta, ei se iau intotdeauna dupa data ultimei menstruatii, si nici eu nu cred in povestea de mai sus, din mai multe motive: 1. momentul cand il simti prima oara poate fi usor confundat cu alte "evenimente" digestive, deci nu ai niciodata siguranta ca l-ai simtit "pentru prima oara"; 2. persoanele mai slabe simt mai devreme decat cele grase, iar cele la care placenta este anterioara simt mai greu (loviturile sunt amortizate de placenta); 3. lunile anului au numar diferit de zile, deci e absurd sa crezi ca ziua din luna ramane aceeasi pentru "prima fluturare" si momentul nasterii. Oricum, fii cu "ochii" pe burtica, daca te apropii de 18 saptamani, o sa incepi sa simti! Eu am simtit la 18 sapt si o zi. [:)] Sarcina frumoasa, sa fiti sanatosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi-a spus medicul de familie sa tin minte data la care l-am simtit prima data pe bebe, si explicatia a fost urmatoarea: La prima sarcina de varsta respectiva, miscarile copilasului se simt in apropierea a 4 luni si jumatate de sarcina, de aceea pot evalua cu aproximatie ca peste inca 4 luni si jumatate de la data pe care o retii tu se poate declansa nasterea. Dar, asa cum spunea si roisin, primele miscari ale lui bebe sunt atat de usoare incat pot fi foarte usor confundate cu altceva, de aceea o asemenea data nu mi se pare deloc concludenta. Dar, pentru placerea ta, incearca sa retii, dupa opinia ta, data primelor miscari. Medicul meu ginecolog mi-a spus ca primele miscari seamana cu cele ale unor usoare crampe. Daniela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe bebita mea tot la 18 saptamani am simtit-o cand a miscat. Nu stiu daca este coincidenta sau nu dar a miscat vineri noaptea (imi pare foarte rau ca nu m-am uitat la ceas)iar de nascut am nascut-o tot vineri noaptea la 1,50. Sanatate multa si nastere usoara. Lili & bb Daria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica eu voi naste undeva intre 22-23 august? [ups] Ce-i drept, dpn-ul fiind in jur de 27-29 august nu m-ar mira. Hmmmmmmm, e cam in weekend [bang] Hai mai fetelor ca acuma am asta in cap si nu cred ca ma va putea convinge cineva ca trec de data asta. Si asa sunt convinsa ca va fi ceva mai devreme de dpn-ul doctorului...nu stiu de ce... Poate o sa fie un [bibe] leutz [cheers]...ca tare isi mai doreste taticul un leutz ca el [cool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-am simtit prima data exact in ziua in care am implinit 19 saptamani.Eu am dpn-ul pe la 22 oct asa ca o sa verific chestia cu 5 luni si o sa te anunt :) desi nu cred. Si eu sunt la prima sarcina si ma gandeam ca nu o sa-mi dau seama cand misca.Eram chiar stresata dar crede-ma pe cuvant ca o sa-ti dai seama cand o sa se intample. Va pup pe burtici. [dual][dual][dual] caty
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

39 sapt. eu l-am simtit miscand exact in ziua in care implineam 3 luni de la conceptie.asta inseamna cam 14 saptamani de sarcina. da,stiu ca este devreme.multa lume a pus la indoiala observatia mea.dar eu stiu ca asta a fost! o falfaire usoara in partea dreapta jos a burticii pe atunci mica-mica!!!si senzatia s-a repetat! usor usor,de-a lungul lunilor ce au urmat,falfairea s-a trasformat in lovituri puternice! la inceput,de fiecare data cand simteam ca misca ma apuca plansul de emotie!erau primele semne de viata ale copilului meu!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...