Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum slabim...partea a 4.a


Recommended Posts

Tot io va poluez cu mesajele mele! Fetele care tineti Montigniac (regimul disociat) cum o mai duceti? Da roade? Sinteti multumite? Hai, incurajati-ne si pe noi, amaritele care nu stiu incotro sa o apuce...Luminati-ne calea, pleaseeeeeeee! GabiG si Francesca 1an2 luni Pe lumea asta exista un singur bebelas (copil) perfect! Si fiecare mama il are! http://f1.pg.photos.yahoo.com/adigabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 147
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu tin regimul lu' nenea Montignac si sunt superancantata!!In primele 3 saptamani am slabit 4 kg, apoi am reusit sa dau inca 2 in 2 saptamani(fara prea mult efort,pot sa spun ca mananc mult!!!), si de atunci am ramas la o greutate pe care n-am mai avut-o dinainte de liceu, cu toate ca nu m-am omorat prea tare [:)]. De fapt nu mananc : -cartofi -faina (binenteles,nici paste, etc.) -paine -orez -zahar Dupa ceva vreme am inceput sa mai am cate o abatere, dar mi le gestionez cu grija, iar cand ma uit in oglinda imi dau seama ca a meritat efortul(acum deja e obisnuinta, nu mai oftez dupa cartofi prajiti[:I]) Va pup si sa aveti vointa! Missiday
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Eu am slabit 20 de kg. Cu regim disociat si ceai antiadipos. Acel ceai antiadipos este foarte periculos.
Mie ceaiul acela antiadipos (cutie verde, chinezesc) mi-a provocat crampe, dureri mari in TOT corpul, si senzatie de lesin cand mergeam la toaleta.... L-am inlocuit cu Naturavit pt. slabit care mi se pare f. bun.
Hai ca m-ati bagat in sperieti. Cum adica, ce e in neregula cu ceaiul asta, spuneti-mi si mie ca eu cam din asta beau. Eu tin regim normal, adica ma feresc de dulciuri, grasimi si mancat seara, cu multe ceaiuri, fara sport (doar cu ceva sport recomandat de Camelia [:D]) si am dat intr-o saptamana 1,5 kg. Dar beau si ceai din asta verde o data pe zi mai mult ca sa dea o mana de ajutor, nu m-am gandit ca face rau daca e natural, nu? Mie nu mi-a facut rau pana acum dar... m-ati speriat. Si ce este "Naturavit"? Este ceva natural? SI m-ati mai pus pe ganduri cu altceva. Pana la urma cartofii fierti si orezul ingrasa sau nu???? Ca eu la multe din salate (nu in fiecare zi dar la 2-3 zile) folosesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crystinne, teoretic cartofii si orezul, ca si painea de exemplu, ingrasa, pentru ca ele contzin carbohidrate. In regimul disociat, ca si in altele, carbohidratele sunt total interzise. Totusi, itzi spun eu ca daca mananci doar cartofi fiertzi slabesti, asa ca sa nu o luam cuvant cu cuvant. In general, teoria mea e ca potzi manca din toate, dar f. f. putzin, in primul rand fara mancat seara, grasimile oricum contzin mai multe calorii ca orice, la fel si zaharul, deci faci f. bine cum faci, mai ales ca s-au vazut rezultate. Ceaiul ala nu prea e bun pentru ca pierzi si sarurile minerale prin diureza pe care ti-o produce, dar daca ai grija sa nu bei o tona, nu cred ca itzi va face rau prin el insusi. Si eu iau doar cate 2-3 guri pe zi, pentru ca altfel ma constip rau, nu stiu de ce naiba, patzesc asta de vreo saptamana, iar problemele cu tractul intestinal nu ajuta la regim. Nu beau cate o cana inainte de masa, cum se recomanda. Eu zic sa continui asa cum faci, ca faci bine. Putzin sport nu strica, daca putem. Numai bine si succes! ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crystinne, nu te speria, daca tu bei ceaiul asta si nu ai probleme inseamna ca e ok, pentru tine e bun. Si pt. sora-mea a fost bun, insa mie mi-a provocat dureri de la prima cana. Naturavit pt. slabit (ca sunt si alte tipuri) se gaseste in orice farmacie sau Plafar, e ieftin si aromat (cu Hibiscus, busuioc, etc)si nu imi provoaca crampe. Ma stradui si eu cu disociatul, dar problema e ca sunt ingrozitor de pofticioasa[bang][bang][bang][bang], ieri mancasem cu grija numai 2 oua fierte, si a venit un coleg si m-a ispitit cu o felie de pizza si am cedat... ispitei. Asta e, ce sa ma fac? Dulciurile chiar nu-mi plac si nu mananc deloc, dar pizza ma "ucide". V cea [grasa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Victoria, mersi de incurajari. Rau nu mi-a facut ceaiul.In afara de primele zile cand m-a deranjat ceva mai mult la stomac. Dar s-a zis ca este periculos. Si...brrr... m-a luat teama. Nu vreau sa cad in vreo depresie. Asa cum am spus daca as reusi sa fac sport as fi slavata[bang] Dar fir-ar sa fie, nu e deloc amuzant pentru mine sa fac de un a singura, chiar daca am si loc unde sa alerg. Mie nu-mi place sa fiu singura [q][q] si acum tare mult imi doresc si prietena din Romania , chiar daca ne mai ciorovaiam noi cateodata :-( Cum e cu sportul Ruxij [flo] ? Merge?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merge sportul, dar din 2 in 3, ca mai sar peste cate o alergatura, din motive obiective, adica daca termin treaba abia pe la 12 noaptea, chiar nu mai pot. Daca e vorba de 11, ma duc, dar nu stiu de ce, de doua zile Bogdanel numai la 12 se culca, de unde se tzinea de ora 11 pentru nani. Trebuie sa reconsider. Totusi, ca sa compensez, am mers mai mult cu bicicleta si am jucat niste baschet alalteieri, cu copilul dupa mine, dar aseara nu am reusit nimic decat sa ma intind pe iarba in timp ce Bogdanel gasise un robinet care picura si era f. interesat sa se ude, iar eu am facut niste exercitzii pe acolo, mare branza.... Of, cate lupte! Regimul meu e in cui deocamdata, am ramas la cele 4kg date jos pana acum, dar tot incerc sa nu mananc seara. De la 82 kg de anul trecut, am depasit pragul psiholgic de 70kg, adica am 69kg acum (1.65m) si urmatorul obiectiv sunt 65kg, apoi 60kg si limita de jos este 56kg. Asta peste vreun an, va anuntz io! Multa vointza sa avetzi! ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Victoria, Te vad foarte doritoare sa slabesti. Eu sunt o straina pentru tine si n-am nici un motiv sa fabulez, daca am zis ca regimul pe care l-am urmat este periculos inseamna ca asa e. Cand te obsedeaza gandul sinuciderii nu-ti mai pasa daca esti slaba sau grasa, crede-ma. Daca vrei sa intelegi, bine, daca nu... e alegerea si riscul tau. Eu mi-am promis sa avertizez pe oricine aud ca vrea sa foloseasca regimul disociat si ceaiul antiadipos. In afara de asta, faptul ca am slabit atat de mult in scurt timp mi-a adus si alte necazuri: mi s-au lasat muschii si pielea, am facut riduri. Acum fac sport si impachetari cu tot felul de creme. Deci unde am ajuns? Tot la sport. Degeaba esti slaba daca umbli imbracata ca araboaicele, sa nu ti se vada pieile atarnand. Stii cat costa cremele si orele de masaj? Stii cat m-a costat ca sa scap de depresie? Te las sa faci tu socoteala si sa tragi concluzia: merita?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Craciunitza, Multumesc mult pentru avertizare, am spus deja ca antiadipos nu pot sa beau, iar cu slabitul nu cred ca am sa ajung eu sa-mi atarne pieile, caci tot mai sus am afirmat (si acum intaresc) ca nu am destula vointa, deci nu o sa fiu eu aia sa ma infometez pana la depresie... Vroiam reteta ta (daca vrei sa ne-o impartasesti) ca sa incerc sa dau jos cateva kg. M-am ingrasat in ultimul an de la tratamentele ptca sa raman gravida, si nu scap de ele... De asemenea, pilule nu mai folosesc din acelasi motiv (vreau un BB) si retete prea drastice la fel, caci nu vreau sa ma demineralizez. Asta e, se pare ca cu varza unsa si slanina in pod nu se poate, dar incerc sa ma pastrez intr-o limita.... veni, vidi, Victorie!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu m-am ingrasat de la medicamente si la inceput, cand am vazut cat m-am ingrasat, am zis ca vreau sa slabesc putin. Nu stiam exact ce inseamna acest putin. Si asa am inceput regimul disociat, auzit de la o cunostinta. Nu l-am citit nicaieri, l-am folosit pur si simplu dupa ureche, o saptamana mancam numai carne la gratar cu salate, urmatoarea saptamana doar cartofi si macaroane cu branza, pe urma le alternam. Aveam grija sa nu combim carnea cu cartofii. Eu, care nu beam apa aproape deloc, incepusem sa beau 3-5 litri de apa pe zi. Si asa am slabit 8 kg. Dupa aceea am aflat de blestematul ala de ceai si am inlocuit apa cu ceaiul antiadipos. Da, beam 3 l de ceai/zi. In primele zile aproape ca nu ieseam din toaleta si tenul meu capatase un luciu superb. Eram fericita. De la marimea 52 ajunsesem sa port 46. Prietenii ma complimentau, ma invidiau. Dupa aceea n-am mai avut control asupra greutatii, mancam normal si slabeam. Si, fara vreun motiv, voiam sa ma arunc de la etaj. Ma trezeam si noaptea din somn si voiam sa sar. Si asa am continuat sa slabesc inca 15 kg. Acum sunt bine. De 4 luni m-am lasat de fumat si m-am ingrasat 3 kg. Nu-mi mai pasa. Fac sport, chestii din astea domestice: abdomene, pedalari, etc. Nu am timp de mers la sala. De cate ori aud pe cineva ca vrea sa slabeasca ma cutremur. E cumplit sa vrei sa mori fara sa stii de ce si sa nu poti face altceva fara gandul asta. Nimic nu mai avea culoare, stralucire, totul era gri si fara speranta. Numai daca n-ai trecut prin asa ceva iti poti imagina ca poti depasi situatia. Nu poti, este ceva ce nu depinde de vointa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...