Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ureaplasma in sarcina-ce ma fac?


Recommended Posts

sunt o viitoare mama de noiembrie. si am fost depistata cu ureaplasma ceea ce ma cam deruteaza.Mi s-a recomandat summamed. recunosc am mai fost depistata si inainte de a fi insarcinata si am facut tratament amandoi dar nu scapam. summamedul are efecte nocive? a folosit cineva in perioada de sarcina, respectiv 20 saptamani. Cunosc pericolele neadministrarii dar ale administrarii. iulia tare bine imi pare ca am gasit "despre copii", de cateva zile stau si citesc, si ma bucur cu voi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu am fost depistata cu ureaplasma si mycoplasma si am fost tare speriata pt ca nu gaseam informatii...Analizele le-am facut la Cantacuzino, apoi a urmat un tratament lung cu Wilprafen (este un antibiotic pe baza de Josamicina)- tratament pe care l-am facut amandoi. Am repetat analizele si Mycoplasma a disparut, in schimb Ureaplasma a ramas dar este mult mai mica si nu afecteaza copilul. Oricum, mi s-a recomandat sa reiau tratamentul dupa ce nasc si termin cu alaptatul. Am fost foarte stresata din cauza asta, nu intelegeam de unde m-am pricopsit cu ele, dar e mai bine sa te tratezi decat sa lasi microbul in organism. Imi pare rau, dar nu stiu nimic despre medicamentul care ti-a fost prescris. Pot sa-ti spun ca de obicei se mentioneaza ca trebuie puse in balanta riscurile si efectele pozitive. Dar eu cred ca daca dr ti-a recomandat acest medicament, probabil ca nu exista interdictii - mai ales ca esti in trimestrul II ... Multa sanatate si un bebe sanatos! Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lia, si eu am fost depistata in luna a 3-a cu ureaplasma si mycoplasma. Am facut 5 zile tratament cu Summamed, si apoi analizele au iesit ok. Facand raportul risc/ beneficiu, iesi clar in beneficiu. Trebuie sa scapi de ureaplasma deoarece poate genera un avort spontan. Deci incearca Summamed si va fi totul ok! Sanatate, Ruxi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lia, Sa-ti spun cum a fost cu ureaplasma si la mine. In ianuarie 2002 o doctorita m-a trimis sa fac analize de secretie la cantacuzino, ca zicea ca acolo se fac mai cu simt de raspundere. Mi-a iesit ca am ureaplasma. am facut tratamnt si eu si sotul 10 zile cu rulid (1 tableta/10 ore). In februarie cand am repetat analiza, mi-a iesit tot pozitiva ureaplasma. Am luat si eu si sotul doxaciclina 10 zile. Dupa acest tratament rezultatul a iesit negativ. nu am mai repetat apoi analiza. In octombrie 2002 am ramas insarcinata. si acum parca mi se pare ca e ceva neinegula. Analiza de secretie mi-a iesit bine, dar nu cred ca mi-a facut si testul pentru ureaplasma. Mi-e un pic teama, asa ca voi sun a si eu doctorul. bafta multa Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am avut ureaplasma.mycoplasma insa a iesit negativa...am luat si eu si sotul sumamed dar dupa tratament am avut din nou ureaplasma pozitiv.ufffff.am facut tratament in luna a doua de sarcina cu wilprafen(dupa antibiograma facuta la cantacuzino)si am scapat......s-a mai discutat subiectul asta:)))ori in forumul asta ori in cel vecjhi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am fost depistata cu ureaplasma pt care am urmat trat cu sumamed.a fost cam greu de tolerat de catre mine dar pt bb a fost ok.acum sunt in sapt27 si va tb sa repet analiza.oricum trat complet il facem dupa sarcina.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...