Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

burtiera?


Recommended Posts

Pt.cele care sunteti deja mamici si nu numai, ma puteti lamuri si pe mine ce e aceea "burtiera"? Am citit undeva ca e indicat sa o porti imediat dupa nastere dar articolul era f.evaziv si nu am retinut care este exact sensul sau. Stiti cumva cat e de indicat si utila, poate si pe unde se gaseste de cumparat? Multumiri!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga mea, burtiera este un cilindru din material elastic care se poarta pe abdomen dupa nastere, ca sa nu ramai cu burta.Se gaseste de cumparat la farmacii. Unele sunt cam scumpute (eu am gasit la Sensi Blu cu 600.000, dar eram in criza de timp si am luat-o). Exista si unele care au si chilot, dar sunt ceva mai incomode. E utila pentru ca purtata imediat dupa nastere ajuta la retragerea burtii. Elena & Maria Bucuria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am purtat burtiera cu chilot si nu mi s-a parut deloc incomoda. Daca faci cezariana, burtiera ajuta f. mult ca sa nu te mai doara operatia, mai ales cand te dai jos din pat in primele zile de dupa operatie (iti mai ridica "slaninuta" de pe burtica). Eu zic ca merita sa-ti cumperi, e utila. Eu am primit-o de la nasa mea care a nascut cu 3 luni inaintea mea, asa ca, imi pare rau, dar nu-ti pot spune de unde sa-ti cumperi. Laura - mama lui Vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie purtata cat mai din timp. Chiar si a doua zi dupa nastere. In cazul cezarienei se poarta dupa ce se scot firele. Nu are contraindicatii. E intr-adevar putin incomoda la inceput ca ai ditamai burtoiul si trebuie inghesuit in bucatica aia de material elastic, dar nu e insuportabil. Elena & Maria Bucuria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, care am facut cezariana, fetele care au probleme cu operatia (supuratii, nu li se inchide cusatura, etc.) n-au voie sa poarte asa ceva. in rest, nici o contraindicatie, din cate stiu eu. Poate iti raspunde si o mamica care a nascut natural. NU, NU E DELOC INCOMODA, PE MINE CHIAR M-A AJUTAT MULT. Eu, cu permisiunea medicului, am pus-o la 48 de ore de la operatie si am purtat-o cam 3 luni. Laura - mama lui Vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oarecum, Freia! Este ca o centura elastica foarte lata (care sa acopere abdomenul de sub coaste si pana la o palma sub buric) si care strange. Varianta aia cu chilot este axact ca un chilot doar ca partea de sus se inalta pana sub stern stern si este din material elastic. Sper ca am fost clara. Elena & Maria Bucuria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...