Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Despre sterilet


Recommended Posts

Eu sunt o "batrana" utilizatoare a acestei minunate descoperiri, adica de vreo 10 ani. Ramaneam insarcinata imediat, deoarece pe vremea "odiosului" nu gaseai decat cu foarte mare greutate pilule contraceptive si chiar prezervative. Deci dupa revolutie, dupa ce aveam la activ 4 chiuretaje si o nastere, cand medicul mi-a recomandat aceasta metoda am acceptat-o imediat si n-am facut rau. Acel fir care te sperie nu-l simti nici tu, daramite el. Foloseste la extragerea lui dupa cei 5 ani de utilizare si, mai important, la fiecare spalare te ajuta sa verifici daca mai este la locul lui. Pentru ca, asa cum ati putut citi in articolul de mai sus, unele organisme il pot respinge si ar fi culmea ca tu sa stai linistita ca nu ramai insarcinata si sa te trezesti ca.... vorba ceea[bang]. Cat despre partener nu va faceti probleme, pentru ca al meu sot a fost chiar mai fericit decat mine, pentru ca din acel moment n-a mai avut nici o interdictie[cool], iar eu am inceput sa reusesc sa am orgasm, lucru care lipsise cu desavarsire din viata mea intima anterioara, probabil din cauza stressului ca voi ramane insarcinata. Sa auzim de bine![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cat este de sigur steriletul? Stiu 2 persoane care au ramas insarcinate la scurt timp dupa montarea unui asemenea dispozitiv, una cu chiar are gemeni. Drept urmare, mi-a cam trecut cheful... numai ca nu mai stiu ce metoda sa aplic dupa nasterea celui de-al doilea copil, ce va avea loc in cateva luni... ?? Cristina, mamica cu burtica[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu] Sunt purtatoare de sterilet de aprope 2 ani! Este un mijloc contraceptiv extrem de eficient, foarte comod, chiar deloc deranjant, pe care l-am ales impreuna cu medicul meu ginecolog, ca alternativa a pilulelor contraceptive. Mi-a fost inserat la 4 luni de la nastere, si desi are termen de valabilitate 5 ani, mi s-a spus ca nu trebuie tinut mai mult de 4 ani si poate fi extras fara probleme, in cazul in care ne hotaram sa mai avem un copil. Se merge la control la 1 luna de la inserare, pentru a vedea cum s-a adaptat la cavitatea uterina si eventual pentru a scurta firul. Cu un sterilet bine pus nu se poate sa ai probleme, poate doar sa te urmareasca ghinionul cu orice pret! Dar inainte de a pune un sterilet, am facut investigatii : examen de secretie vaginala, examen citologic si examen clinic. Steriletul se pune numai la femeile care au cel putin o nastere la activ si pe un aparat genital sanatos tun (se insereaza de regula imediat dupa ciclul menstrual!. In cazul in care exista cea mai mica problema si totusi steriletul a fost pus, complicatiile ulterioare pot fi foarte periculoase! Asa ca dragele mele prietene, viitoare purtatoare de sterilet, consultati-va medicii ginecologi si decideti ce e mai bine pentru voi! Cu prietenie, Denisa[dc] denisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...