Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pofte si greturi mai "ciudate" in timpul sarcinii


Recommended Posts

Multe dintre femeile insarcinate au pofte sau greturi insa unele pofte/greturi sunt mai ciudate, eu ma pun cap de lista: la inceputul sarcinii nu suportam sa ma imbrac in culoarea rosie imi facea greata, verisoara mea a avut pofta in timpul sarcinii de...caramida, asa ca a luat un cutit si a zgarmat o caramida apoi a mancat praful rezultat. Din auzite: -pofta de mustar cu mamaliga; -unt cu dulceata si rosie; -cineva purta un pantof nou de copil si il mirosea cand avea pofta. Voi ati avut/auzit de asa "ciudatenii"?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu nu ma numar inca printre gravidute dar din septembrie sper sa ma pot lauda cu bb in burtica! Cu poftele si greata eu am probleme si fara sa fiu insarcinata si ma tem tare pt perioada graviditatii! Mama cand era gravida cu mine poftea la castraveciori murati si a baut o cisterna de lapte (iar eu nu m-am impacat niciodata cu laptele!!!). Am auzit de o gramada de pofte ciudate si in majoritate erau legate de dulciuri sau acrituri! Cred ca depinde de fiecare! Eu cu siguranta o sa-mi trimit barbatul in magazin din ora-n ora pt a-i satisface poftele bb-ului!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma numar printre cele care sunt pe cale de a pasi in al doilea trimestru de sarcina, si ca o ciudatenie: inainte eram tare pofticioasa la dulciuri si la inghetate; acum ele ma lasa reci, insa as manca tone de fructe, cat mai zemoase si dulci-acrisoare... Inainte adoram friptura, acum mananc doar garnitura cu muraturi, la carne ma uit ca la servetzelul de pe masa (atat ca nu ma sterg cu ea[:D][:D][:D]) Chestia cu caramida m-a dat gata... Oare praful de pe mobila cum om fi? Iti dai seama ca s-ar impusca doi iepuri odata: si mobila curata, si pofte satisfacute![:D][:D][:D] Ra - 11 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si varul de pe pereti...lipsa de Calciu; chestia asta cu varul am auzit-o eu, Slava Domnului pe mine nu m-au tentat niciodata peretii... Dar caramida??? Oricum organismul isi cere singur drepturile, si in mod inconstient sau nu, prin "poftele" de care ne plangem, ii dam ceea ce el ne cere! Ra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La prima sarcina visam pizza si anume din aia care mancasem la Iasi, ajunsesem s-o visez apoi ma trezeam prin somn si plangeam de pofta. La a 2-a sarcina am poftit mult la ciocolata si nu oarecare dar poiana cu lapte si arahide. Am avut parte si de greturi ciudate si anume la parfum, mai ales din alea puternice si alea cu miros asiatic, doamne, imi venea sa mor cand simteam un miros din asta. Mi se intorcea si stomacul pe dos. Aaaa, imi venea rau si de la mirosul de carne cruda care miroase a sange, pfea!!! Nici acum nu-l suport. Ma dadeam in vant, in schimb, dupa mirosul de acetona, oja si vopsea...desi nu sunt aurolaca:))) Cu drag, Dana, mamica lui [copil] Danuz - 1 an si 9 luni pe 20 iunie Album:http://www.yamafoto.com/?ref=6599
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu pot sa spun ca poftesc la ceva in special, atita doar ca tb sa maninc, gust din tot ce vad...si mai ales din muscatura care iubitul meu e gata sa o bage in gura! (ce sa fac, alta nu e la fel de buna)...si ciudatenia ciudateniilor e ca maninc mincaruri care eu de obicei nu le maninc, sint semi vegetariana, dar cu sarcina asta am gustat si carne de porc si afumatura si cirnat si chiftele, care eu de obicei trec cu bicicleta pe linga in goana mare! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hehehe:) mi-a fost teribil de greatza de la :parfumuri (culmea ca ale mele), fum de tigara (am fost la concert iris, pe aeroport, si tot drumul spre casa am dat la boboci). pofte de :carnati (ii uram inainte), castraveti murati (slabiciunea mea), portocale (preferatele mele) si....sa nu radeti de mine, dar fetele de pe chat stiu cand le ziceam ca mi-a pofta de glet.sotul meu zugravea si eu ma uitam cu ochii dilatati de pofta, cum da el cu glet pe tavan...si-mi incjipuiam ca unge un tort cu frisca.mi-a luat frisca, ca sa-mi fac pofta...dar nu a reusit.eu tot glet vroiam:) ariel http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc http://community.wexshots.com/user/alinapveliuc1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...