Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

dupa ce v-atzi maritat....


Recommended Posts

quote:
Originally posted by Clover
Diana, te anunt cu tristete ca sotul tau ar fi capabil sa se organizeze singur daca tu nu ai exista. Si nu ar uita nici uniforma, nici cheile, nici telefonul. Agitatia ta e in mare parte inutila. Nici prin gand nu mi-ar trece sa spal cada si wc-ul dimineata. Spalatul wc-ului presupune lasat solutie de-aia minim 15 minute si dup-aia frecat cu peria si spalatul cazii inseamna sa freci cu Cif sau ceva de genul. De unde naiba timp si mai ales chef? Sau vrei sa spui ca trebuie sa tragi apa la wc dupa al tau si sa ii clatesti cada dupa ce face dus ca el e incapabil de asa ceva? Ai face mai bine sa o lasi mai moale cu agitatia asta si cu iesitul seara in parc cu prietenii si sa inveti la ore la care merge sa inveti si sa dormi noaptea. Il tot lauzi ca va muta mobilele cand puneti parchetul. Ca doar nu vrei sa le muti tu?!!! Eu una nu pricep nici de ce ai carat parchet. Cui foloseste ca iti nenorocesti spatele? Pe de alta parte obsesia ta sa le faci pe toate s-ar putea sa fie compulsiva. Neavand alt control asupra vietii tale, esti sotia eroina care trabaluieste toata ziua. Informativ, substantele de curatare sunt toxice. S-ar putea sa crezi ca tu mentii o casa curata si realitatea sa fie ca respirati mai multe substante toxice decat ar fi cazul. "Orice adevar este mai bun decat o incertidudine continua." - Arthur Conan Doyle
cada o spal cu dero si cu un burete, nu stau sa frec si sa desinfectez ca nu e cazul, facand des nu ajunge sa se faca neagra. Nu e nimic compulsiv in a vrea o casa curata. Ieri cand am ajuns acasa mi-era mai mare dragul. Inchipuietzi-va cum era sa vin acasa sa stau sa fac ordine. Sunt o fire foarte activa dimineatza. Sunt genul care sare din pat si probabil am hiperactivitate. Spal vasele dimineatza pentru ca luam masa foarte tarziu si dupa ce mancam nu-mi mai arde de nimik, imi ajunge toata ziua. Nu stiu cine m-a intrebat de hainele de la servici. Totul fac pe fuga. Prefer sa ma imbrac si sa fiu practic gata inainte sa fie gata sotzul meu si cat se pregateshte el eu mai retushez prin casa ce mai ramane de retushat. Nu ma stropesc , nu ma ud, nu transpir ushor ca am doar 51 de kg diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 286
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] Da, aveau dreptate fetele cu alea 45 de minute. Am incercat sa adun minutele de la fiecare activitate pe care o face Diana in fiecare dimineata si tot imi mai trebuie vreo 20-30 min in plus. Dar mi-o imaginez ca titirezul prin casa, asa ca poate ii ies cele 45 minute ... Maaaai, pai subiectul tau includea si un copil, dar vad ca al tau are part-time de stat cu voi, ca vine numai in weekend. Asta nu se mai pune, pentru ca toate cele cu copii full-time stiu ca in afara de 3 minute pentru dush si 2 minute de imbracat in graba, coborind scarile, nu avem ... Daca fetita sta numai in weekend, de ce stergi geamurile simbata? Cum, s-au murdarit deja asa, vineri seara? Sterge-le si tu joia, ca sa ai mai mult timp cu copila ta. Si altceva, daca sinteti numai voi 2, cum de, in fiecare zi, se insira imbracamintea prin toata casa, aragazul se murdareste, vasele sint aruncate si nespalate, baia e vraiste???? Iar la faza cu ajutorul deosebit ca a venit cu tine sa cumperi parchetul, m-ai dat gata!!!! [alcool] Mai, fata, ori nu este adevarat, ori chiar te plictisesti, si in cazul asta propun sa aduceti copila acasa in fiecare zi, ca sa vezi si tu cum este cu adevarat sa fii parinte full time dimineata! Acum in ceea ce ne priveste, deja sintem depasiti de situatie, dar am vazut si mai rau ca la noi, asa ca mergem bucurosi inainte!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

acum serios - daca ii mai arde cuiva[:D] - care e chestia nasoala daca vrei sa ai casa curata si ordonata? adica de ce ar trebui cineva sa se simta prost pe chestia asta, ca nu pricep. Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as întoarce-n chaos... ********* Rugati-va pentru [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=101404"]Diana[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=102542"]Sonia[/url] si [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=104972"]Darius[/url] * [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=102368"]Alaptatul Help-Line[/url] * [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=99466"]Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil[/url] ********* mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by conchita
acum serios - daca ii mai arde cuiva[:D] - care e chestia nasoala daca vrei sa ai casa curata si ordonata? adica de ce ar trebui cineva sa se simta prost pe chestia asta, ca nu pricep. Din chaos, Doamne, am aparut/ Si m-as întoarce-n chaos... ********* Rugati-va pentru [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=101404"]Diana[/url], [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=102542"]Sonia[/url] si [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=104972"]Darius[/url] * [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=102368"]Alaptatul Help-Line[/url] * [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=99466"]Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil[/url] ********* mami de Sonia Marie (23 ianuarie 2007)
Ma indoiesc, tot sincer, ca de asta o iau atat de mult fetele la misto pe Diana. E asa, mai de suprafata. O femeie care are asa probleme in casnicia ei, care a suportat abuz verbal si fizic din partea sotului, vine acum si descrie in ce sclavie traieste ea. Si nu prezinta situatia ca fiind problematica, nu o irita si nu se simte jenata. O face cu mandrie. Cand de fapt toata lumea stie ca mancarea dusa la botul calului si hainele alese si puse in fatza aceluiasi cal sunt strict pentru ca animalutzul sa nu necheze si sa dea din copite. Nu din prea multa harnicie si nici din prea multa iubire face ea ce face. De frica....frica sa nu dea motive de nemultumire calului. Eu ma intreb uneori: pana unde poate merge o femeie pentru a avea barbat in casa...orice fel de barbat....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by dianaintruder Ieri cand am ajuns acasa mi-era mai mare dragul. Inchipuietzi-va cum era sa vin acasa sa stau sa fac ordine.
Parca acum cateva postari, ne spuneai cam ce faci cand vii acasa: dai cu matura si stergi praful!! Mai, sa fie!!! Ieri ai sarit peste etapa asta!!! Liliana& [comoara] Andra-Maria Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e trist mai diana ce spui tu. pe bune. dc ai fi singura, ai mai face tot ce faci? eu nu cred... la ritmul tau, nu apuci 45 de ani. vb f serios. plus ca nu stiu cum mai poti arata bine, feminina, dc tu muncesti in halul asta. nu dormi cum trebuie. nu ai cearcane? cate kile ai? eu dimineata tot ce fac e dush, ma dau cu creme, una hidratanta, una usor bronzanta,una anti-rid, una pentru buze. ma fardez in tihna, imi probez 3-4 rochii pana ma decid cu care ma imbrac, si dc am timp, beau un ness. dc traiesc cu un barbat, mi-l face el nessul ala. in nici un caz eu lui. si mai mult, imi face si pantofii cu crema, sau imi sterge sandalele de praf cu un spray special. si la ora aia nu ma freaca cada si aragazul, de nici o culoare. pt ca eu nu ma culc fara sa curat bucataria. asta dc gatesc ceva.de obicei nu prea gatesc mai nimic in timpul saptamanii. de carat plase, la mine sincer, nu se pune problema. m-am despartit de idiotul care urla ca el nu e sluga sa care plase. si regret ca nu am facut-o dupa primul comentariu pe tema asta. nu stiu ce mama ma-sii cari tu parchet. cand vei face hernie de disc sau hernie abdominala o sa-ti dai pumni in cap, ca handicapatul ala de barbat al tau, nu te va lasa sa stai in pat. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Rosey
quote:
Originally posted by Clover
Diana, te anunt cu tristete ca sotul tau ar fi capabil sa se organizeze singur daca tu nu ai exista. Si nu ar uita nici uniforma, nici cheile, nici telefonul. Ai face mai bine sa o lasi mai moale cu agitatia asta si cu iesitul seara in parc cu prietenii si sa inveti la ore la care merge sa inveti si sa dormi noaptea. Pe de alta parte obsesia ta sa le faci pe toate s-ar putea sa fie compulsiva. Neavand alt control asupra vietii tale, esti sotia eroina care trabaluieste toata ziua.
Foarte corect punctat! La ce s-a zis aici, eu as mai adauga o dilema personala: nu se uda tigara pe care o fumezi in timp ce speli aragazul? Sau nu il speli cu apa? Sau nu tii tigara in mana?! Si un sfat: daca nu ai da cu matura inainte, nu ar fi nevoie sa stergi praful dupa aceea. Parerea mea? Ia-ti un aspirator.
quote:
la 16.00 rup usha institutziei si ajung acasa la max 17.00. Ma schimb, matur si sterg praful
http://bd.lilypie.com/AVkRp3.png
Tzigarea arde in scrumiera......[alcool] Imi trebuie o singura mana sa dau cu buretele si cu axion pe aragaz. Am uitat sa mentzionez.... spal doar partea de sus si manerul de la cuptor, atat. M-am cronometrat azi dimineatza.[alcool]. Imi ia fix doua minute. Si la hota...nu curatz toata hota... e doar un geam care se umple de aburii de grasime si nu suport. Mie imi ia 10 minute sa fumez o tzigare (kent lung). Am carpa sa ma sterg pe maini dupa ce spal un vas daca vreau sa trag un fum. Daca vrei le faci pe toate. Si m-a intrebat cineva cand stau pe net. cand sunt la servici. Acasa nu am net ca nu am ajuns sa-l platesc. Am uitat mereu sau am avut alte prioritatzi. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Sabina
hihi, nu, din contra, sunt din ce in ce mai lenesa, sunt gravida in luna a noua si nu misc mai nimica in casa[:D] voiam sa spun ca acuma scriu pesroane ultra harnice si neveste bune p-aici;)))) ______________ Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! ______________ Sabina si [hippi] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1"]Sofia Galagia[/url]
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Sabinuto, ce-a trecut timpul, mi-e rau! In luna a 9-a auzi! [majoreta] Andreea, mama de [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=53375"]Filip[/url] si [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=100715"]Georgia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu una mi-am aranjat casa in stil minimalist, aerisit. parchet, maxim o carpeta pe jos...mobila aerisita in care totul sta la locul lui. e luat de acolo, il pun tot acolo cum am terminat cu el. canapea cu 3-4 pernute aruncate si niste obiecte de decor. in camera cu biroul de calculator, n-am decat biroul, o etajeza si o canapea de 2 locuri. aa si un ghiveci imens....si dormitorul in care am un un dulap imens in care pun totul la loc, adica nu ramane nimic atarnat ca oricum n-am scaune in dormitor, ci doar 2 taburete micute. deci si dc vreau, nu prea am cum sa fac murdar.si dc las haine aruncate pe pat, sincer, ce atata stres??? iar bucataria e teritoriul interzis in care intru sa-mi fac o cafea sau sa-mi incalzesc ceva la microunde. si cam atat. stau cu copilul-pisica, dar pisica nu are nisip, ci are tavita plina de hartie moale, unde face si cum face le arunc imediat la ghena si spal cu niste domestos tavita ei. iar pisica si-a facut un ritm ca face numai cand vin eu acasa. iar la baie nu pricep, dupa ce faci dush, poti sa clatesti rapid cada, sa arunci un pic de gel in ea si se spala rapid. cu wc-ul la fel. faci ceva, arunci gel de curatat in el si speli f repede. de ce naiba sa faci asta dimineata de dimineata. si da, eu n-am reusit sa stau cu ultimul amic din motivele astea: curatentie, gatit. la mine in casa nu prea avea ce sa caute, pentru ca facea deranj tot timpul si eu nu suport asta. sa iei o carte din biblioteca si sa o lasi pe masa. sa faci dush si sa nu clatesti cada imediat atunci. nu s-a conformat, am stat la el. iar la el, il lasam sa faca ce voia. ca era casa lui. dar NU strangeam dupa el. si asta il oftica. imi arunca ca la mine de ce strang (dupa mine!!) si la el nu. uite de aia! dc vrea menajera, e 500 de mii si s-a rezolvat. am stat si cu alti barbati, carora dc le spuneai: uite iei ceva din biblioteca, pui la loc dupa, iti faci un sandvish, speli imediat troaca dupa tine, nu o lasi in chiuveta sa o spele cine??? si se conformau de la sine. asa era si sotul meu. il invatasem locul fiecarui obiect si le punea mereu la fel. si n-am apreciat asemenea barbati pana la ultimul specimen pe care l-am avut. un fel de barbati-tu. de care acuma, sincer, ma bucur enorm ca am scapat. si eu personal, dc voi mai locui vreodata cu un barbat, va fi doar cu unul care e baiat suficient de mare, cat sa respecte o anumita ordine a lucrurilor, care e in stare sa vina de la serviciu si sa-si puna singur hainele la loc, care dc ma vede ca fac ceva, sa faca si el altceva. dc nu....pot sta singura. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! Sunt ceea ce sunt, ceea ce pot, ceea ce vreau! Nu incerca sa ma schimbi, doar tu vei avea de suferit! Nu pricep critica si am multe reactii pripite si deplasate. S-a inteles, da??:)))
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by babyblue .... si n-am apreciat asemenea barbati pana la ultimul specimen pe care l-am avut. un fel de barbati-tu. de care acuma, sincer, ma bucur enorm ca am scapat.
Babyblue, inteleg ca-ti e mai bine, si ma bucur.Intr-o vreme o luasesi pe urmele Dianei( ti-am citit sub.) si imi parea rau, mi se parea ca meriti mai mult.Si, sincer, nu cred ca dezordinea a fost, sau a trebuit sa fie motivul pentru care l-ai lasat. Respecta-te, si te vor respecta “In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...