Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

dupa ce v-atzi maritat....


Recommended Posts

Diana, ma bucur ca ai inteles ca n-am pus rautate in mesaj, daca esti capabila sa intelegi asta, tot e bine, ca n-am scris degeaba. Dar sa-ti spun eu ce-am pus. Un pic de "revolta". Ai o fetita ca un fluturas, o scumpa!!! Arati bine si-ti merge mintea. Ai energie pentru inca trei. Nu crezi ca astea ar trebui sa-ti fie motoare pentru a te disciplina putin ca lucrurile sa mearga in favoarea ta? ( de aici "revolta"). Pentru restul "criticilor" pe care am sa ti le aduc imi rezerv dreptul de a ti le aduce printr-un mesaj privat. Am intervenit doar ca sa iti dau un sfat public ( in ideea ca poate va fi de ajutor si altor cititori), in legatura cu ce-ai scris mai jos:
quote:
Originally posted by dianaintruder
mi-ar cadea obrazul de rushine sa ajung sa se spuna asha ceva despre mine. Prefer sa se spuna ca sunt proasta ca fac, decat sa se vorbeasca asha de mine. diana
Te rog, incearca sa te concentrezi pe lucruri ce-ti pot aduce tie stare de bine si confort personal, fara sa te intereseze ce s-ar putea spune despre tine si familia ta, fara grija ca ceilalti circotesc. Ce spun altii despre tine nu reprezinta o prioritate. O prioritate ar fi sa-ti eliberezi organismul de stres, sa reduci pierderile de energie, sa iti pastrezi sanatatea si sa-ti redobindesti echilibrul. Prietenii lu' soacra lu' vecina lu' Stefan cel Mare pot vorbi cite-n luna si-n stele, tu urmeaza-ti drumul tau. Dar tine cont si ca ceilalti au de-a face cu tine asa cum te prezinti tu in fata lor, ma gindesc ca ar fi mai bine sa fii ceva mai retinuta in a te arata intr-un anume fel, daca nu suporti prea bine criticile acestora. Nu uita ca daca oamenii nu stiu prea multe lucruri, nu prea au ce vorbi despre tine decit inventind iar inventiile nu pot si nu "au voie" sa te raneasca. www.helpsonia.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 286
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by daniela_b LEdit: apropo' de "tu urmeaza-ti drumul tau", vreau sa adaug ceva important: urmeaza drumul tau dupa ce ai stabilit ca e cel corect si ca-ti aduce satisfactii, nu ma refer la un drum aiurea, in neant, intr-o casnicie care te ucide cite putin. Sa fim drepti si sa recunoastem, inca exista multa lupta de dus pina la drumul ala. Tu stii mai bine. www.helpsonia.com
www.helpsonia.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma bucur ca intr-un final se raspunde topicului. soacra-mea acum e buna acum este rea pentru ca asha e ea. Are lucruri super apreciabile si are lucruri care ma scot din mintzi. Ash fi o ipocrita sa spun ca vai ce soacra ca lumea am, 100% perfecta. Nici un om nu este superperfect. Are calitatzi si defecte. Atat timp cat calitatzile ei si defectele ei au insemnatate in viatza mea, nu vad care e problema sa fac aprecieri. Este imposibil sa nu-i multzumesc ca ma ajuta cu fica-mea atat de tare si in acelashi timp, este imposibil sa nu sar de fund in sus atunci cand o comite. Exemplu: Cumnata-mea ii zice mougli fica-mii si eram cu amandoua in mashina si fata mea o pupa de zor si la un momnet dat fata mea o face babaciune pe cumnata-mea. Am ramas ca la dentist si-mi zice cumnata-mea ca soacra-mea a ivatzat-o sa-i raspunda asha. Fata mea se infurie cand ii zici altfel decat pe nume. Inainte zicea "Nu mougli, (numele ei)". Eu am pretentzia de la soacra-mea ca e educatoare si nu ar trebui sa o invetze pe fata mea sa fie obraznica. O fi funny, ca m-a bufnit si pe mine rasul, dar am certat-o pe fata, si stau sa repar din cauza soacra-mii, plus ca nu e vina fica-mii ci a soacrei si am fost nevoita sa o cert din cauza ei. Ma ajuta, dar fiind vorba de copila mea, trebuie sa faca si treaba ca lumea ca de asta am avut incredere in ea, ca stiam ca merge pe aceeashi linie. In principiu o apreciez pe soacra-mea, la cat ma ajuta nici nu trebuie sa-i trec prin fatza, dar sunt mici lucruri care sa zicem ca-i scapa si automat o boscorodesc. Nu sunt genul care sa inghit pe considerentul ca in principal ma ajuta enorm. Nu frate, mi-a greshit o taxez. Inca ceva Ryplei. Asta este comportamentul unui barbat abuziv. Acum se comporta ca si cum sunt cel mai mare necaz al lui si actzioneaza ca atare ca dupa o perioada cand se calmeaza lucrurile sa se comporte ca cel mai indragostit. Cred ca de aceea mi-este si atat de greu sa pun capat. Dupa ce i-am dat inca o ena shansa sa faca lucrurile cum trebuie, nu mai urla, nu mai face scandal, se comporta absolut normal, e chiar avid de mine. Punem in ecuatzie urmatoarele elemente: Dorintza mea de a avea o familie combinate cu dualitatea ("nu te mai vreau sub nici o forma" si "fac tot posibilul sa fim o familie in toata regula"). Eu vad ca se poate... nu stiu nu ma pricep sa-tzi explic cum percep eu prin prisma ca eu vreau totushi sa fim impreuna, totzi trei. Mi se pare solutzia optima. Are nenorocirea aia de comportament violent ca altfel ar fi ok. Dar vad ca se poate acum, cand lucrurile stau bine. Cand nu stau atzi vazut cum fac Cineva m-a acuzat ca eu inventez certurile astea ca scuza sa pic examenul. Si acum inca ma pregatesc de examen si e pace. Nu avetzi de unde sa va datzi seama de ce petrece per ansablu, pentru ca eu nu vin decat sa vars pe forum lucrurile negative, frustrarile si nemultzumirile pe care sincer nu le pot tzine pentru mine ca ar insemna ca ma duc pe garla. Nu stiu ca fac o sinteza efectiva a situatziei, vin la voi si tzip ca nu e bine pentru ca nici eu nu intzeleg crizele lui, stiu ca sunt trecatoare, dar sunt de intensitate prea mare pentru mine si nu fac fatza, plus ca aceste crize, sa le zicem crize de abuz, nu fac parte din normalitatea vietzii noastre de familie, dar atunci cand au loc au foarte mare impact asupra noastra a tuturor celor implicatzi si vreau solutzii sa le fac sa nu mai existe. Eu caut sa gasesc cauza si sa inlatur efectele, sa fac aceste crize sa dispara, sa nu se mai ajunga la ele. Zici ca treiesc doua vietzi total distincte in una singura, schimbandu-se doar mediul, personajele fiind aceleashi. pe mine asta ma bulverseaza, nu mai intzeleg nimik din viatza asta. Eu asta vreau, dar nu am stiu cum sa cer, si am tot incercat sa zic dar voi atzi sarit pe mine sa-l parasesc, dar nu-mi vine. Sa ma bata forumul cu roshii, dar nu e ce-mi doresc. Acum e cu mine si ne comportam ca si cum nimik nu s-a intamplat, ca si cum viatza noastra e un rau curgator linishtit si-shi urmeaza cursul normal, si exista perioade cand dintr-o data Craciunul ala de care tot facetzi mishto se transforma intr-un cosmar: el e nervos, tzipa face istericale, gaseshte nod in papaura, ma vaneaza si ma toaca efectiv, zice ca vrea sa ne despartim, ca nu ma vrea, ca e nefericit, dar totushi unde ma duc, ca nu ma lasa sa plec ca nu ma voi descurca, si-mi da tot felul de motive, plus ca pana la urma reiese cum ca io sunt aia nebuna care vrea sa-shi paraseasca barbatul si nu vreau ca lucrurile sa mearga, face pe victimaca nu-mi pasa de el, ca cu mine sau fara mine tot singur se simte, ca apoi cand simte ca mai am atatica si ma satura si prefer sa ma duc in lume decat sa il mai vad se potoleshte ca un betegit si se refugiaza in caldura caminului pe care nu o poate compara cu nimik, comportandu-se ca si cum mai norocos ca el nu e nimeni. Cum ai vrea ryplei sa fiu? Da, sunt disperata in momentele alea de criza si incerc sa ma conving ca nu se poate cu el si pace, si crede-ma ca duc eu cu mine insami munca enorma de lamurire, pentru ca el este totushi familia mea si-mi doresc sa ne fie bine, plus ca sunt o gramada de factori, care nu sunt de neglijat. M-am obishnuit cu un anume stil de viatza, cu un anume confort, nu mai sunt dispusa sa mai trag la jug de una singura, sa o iau de la capat. De voie de nevoie o faci si pe asta, dar cum ziceai si tu, sunt unele lucruri la care compenseaza el, la care trage el pentru mine. Pentru unii e necesar sa fie ajutatzi cu copilul, pentru unii este necesar sa puna masa impreuna sau sa-l vada spaland vasele, sa fie ajutate fizic. Chestia aia cu sa ma dau lovita, sa simta el care e limita mea si sa vina de la el sa ma menajeze, facand el in locul meu, mi-ar placea si mie, dar el nu e genul. Decat sa-l vad ca da cu mopul si raman urme pe gresie, sau sa-l fi vazut crispat si gata sa vomite cand schimba un pampers, mai bine pas. Le fac eu, dar cand vreau ceva, eu de la el, am pretentzia sa se execute. El compenseaza in lucrurile la care nu ma pricep eu. Si ca informatzie pentru cine a comentat ca femeile nu se pricep la instalatzii. Mama a avut un antitalent in casa la treburi barbateshti si a schimbat robinete, a schimbat clantze de la ushi a lipit scaune descleiate, a mers ea cu mashina in service si si-a bagat nasul pe la motor, si uite ca sunt si femei care sunt in stare sa deshurubeze un furtun care duce la rezervorul de la WC, sa opreasca robinetul de la contoarul de apa, sa traga apa si sa se uite cum e prins rezervorul in perete si sa-l scoata de acolo , nu e mare branzasi sa stie ca ii curge apa din tzeava din spate si a mai mers si-n alte case si a avut spirit de observatzie sa constate ca sunt mai functzionale coturile alea ca un acordeaon. Nu e greu sa te orientezi nici la un vecin care stii ca se pricepe si sa in chemi in casa dupa ce ai demontat alea si ai vazut ca scapa apa si la garnitura de imbinare cu wc-ul. Daca sunt femeie nu inseamna ca sunt batuta in cap si n-am doua maini sa ma descurc pana la un punct. Si daca e el la servici nu insemna sa ashtept pana vine el calare pe cal alb si face marea cu sarea, dar eu am vazut, am constatat, mai departe nu stiu, si e firesc sa strig spre el help. Care e problema. On topic: eu fac fatza cu treaba, asha cum o fac si cu invatzatul, si apropos cine zicea de contracte speciale.... eu nu invatz acum pentru prima oara, nu iau materia de la 0 si nici nu sunt autodepashita. Sunt un om normal care ishi reactualizeaza nishte informatzii deja stocate. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am fost in weekend. a fost super dragutz, in special ca numai el a carat fata, mi-a facut toate capriciile, si credetzi-ma ca am multe. Si deshi a fost foarte obositor, apropos de lucrurile pentru care-l apreciez... Noi anul asta nu mai trebuia sa mai mergem la mare, dar a trebuit sa ii ducem si sa-i aducem pe ai mei...si am profitata de ocazie. Pentru el a fost foarte obositor sa conduci pe aglomeratzia care a fost, cu un familion pe creeri, sa stai dupa mofturile nevestei, sa cari copilul pe peste tot pe unde am fost si totushi a facut-o pentru ai mei. Putea foarte frumos sa ma urce in mashina, via tzara, soare, mama lui sa il serveasca cu masa si eu sa-i suflu in coarne. A FACUT-o PENTRU AI MEI. Mai precis a facut-o pentru mine, ca sunt parintzii mei. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fata draga, nu te supara, dar ai ceva tigle lipsa de pe casa. Nu imi plac telenovelele dar am inceput sa caut subiectele dianei prin tot forumul. Oda barbatului...asa ar trebui sa se numeasca subiectul asta, sau ce fac eu pt barbatul meu. WARNING: I have an attitude and I know how to use it!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Pentru el a fost foarte obositor sa conduci pe aglomeratzia care a fost, cu un familion pe creeri, sa stai dupa mofturile nevestei, sa cari copilul pe peste tot pe unde am fost si totushi a facut-o pentru ai mei. Putea foarte frumos sa ma urce in mashina, via tzara, soare, mama lui sa il serveasca cu masa si eu sa-i suflu in coarne. A FACUT-o PENTRU AI MEI. Mai precis a facut-o pentru mine, ca sunt parintzii mei.
Acum am inteles... gandesti gresit si ar cam fi cazul sa incerci sa-ti revizuiesti atitudinea. A facut-o pentru ca asa se face in orice familie. Nu pentru tine, nu pentru el, nu pentru copil. Asa se face in orice familie care se simte o familie. La voi insa sunt lucruri pe care tu le faci pentru el, iar el pentru tine... dar cele pe care le faceti pentru familie exista?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...