Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

dupa ce v-atzi maritat....


Recommended Posts

quote:
Originally posted by danet
Eu chiar nu inteleg , de ce trebuie sa-si ceara scuze fetele care sunt de alta parere ? Pe mine m-au amuzat postarile lor si nu cred ca e o crima sa faci haz de necaz. Poate lumea s-a plictisit ba sa te compatimeasca , ba sa te felicite pt realizarile in casnicie. Oricum continua sa scrii,poate invata cineva din toate astea ( nu tu ,evident ) Si inca ceva , nu cred ca esti necajita , cred ca te-ai adaptat perfect la un mod de viata care altora li se pare imposibil. Mie mi se pare ca esti mult mai tare decat sotul tau ,si de fapt tu tragi sforile indiferent de cat de mult te plangi. Singurul lucru care te deranjeaza e ca nu ies lucrurile cum vrei tu si cand vrei tu.Sotul tau urla , zbiara si arunca cu fierul de calcat... apoi cedeaza.
eu nu am spus sa-shi ceara nimeni scuze pentru pareri contrare ci pentru modul de expunere: vezi postarile cu frecatul si omuletzii verzi. Pe tine te amuza ca nu eshti in cauza. N-am deschis topicul asta sa primesc laude. NU mi s-a parut ca ma laud. Am descris o zi din viatza mea, una dintre cele mai obositoare, in ideea ca va provoc si pe voi sa-mi descrietzi o zi din viatza voastra. N-am nimik cu cele care stau in motzul patului si dau directive, bravo lor, dar nu veni sa razi de mine sau sa zici, "aaaaaaaaaaa io nu cred, asha ceva e imposibil." Pentru fata nemaritata care vine acasa dupa ora 10 noaptea. Dupa ce-tzi faci nu stiu ce friptura si sare ulei pe aragaz,..... ia un burete de bucatarie, da-l prin axion, scoate gratarul ala, da peste tot cu buretele si cu axion, du-te clateshte buretzelul ala si apoi ia spuma si mizeria de pe aragaz, pana ramane curat. END. Doua minute max, garantat. Daca consideri ca mai e nevoie si ca au sarit stropi si pe marginea de la aragaz, curatza si acolo si dupa ce curetzi spuma, da cu o carpa uscata si sa vezi ce frumos il pastrezi. A... daca lashi o saptamana sa se stranga eventual si se asehaza si praf si se si arde ochiul.... fi sigura ca-tzi va lua mult mai mult, dar tu nu stai cu soacra-ta si nu tre sa ai grija de lucrurile ei. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 286
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Uite-asa incepe capitolul 2, cu inepuizabilul subiect. Diana, draga mea, nu poti face reprosuri soacrei. Datoria de a creste copiii revine parintilor, nu bunicilor. Ai o soacra minunata, tu ai vrea sa fie perfecta, dar nimeni nu e perfect, nici noi insine. E f usor sa dai sfaturi cand nu te trezesti noaptea cu grija copilului, viseaza urat, verifici pur si simplu daca doarme bine, il pui la olita, etc. Scuze, copilul tocmai a umplut olita, tb sa fac o pauza de DC.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DOR, draga mea lucrurile astea le-am facut si le mai fac in weekend. Nu am cu cine lasa copilul in timpul saptamanii si nici nu imi permit sa o rog pe soacra-mea sa vina sa stea pe timpu vacantzei in Bucureshti. Sa nu crezi o clipa ca sunt mai putzin mama daca sta fata de duminica seara pana vineri seara la bunici, la tzara pe perioada vacantzei, pentru ca eu am servici. Asta e solutzia aleasa la noi in familie, apropos de familie si de ajutor reciproc. Lasa-ma pe mine cu datoria cui este sa creasca fata ca n-am dat-o de sufletm, am servicisi nu trebuie sa ma scuz pentru ca ma ajuta soacra-mea....plus ca a existat un subiect in care se vorbea despre...asha ca deschide la parintzii intreaba , parintzii raspund si paste copii acolo. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by DOR
Uite-asa incepe capitolul 2, cu inepuizabilul subiect. Diana, draga mea, nu poti face reprosuri soacrei.
Plus ca daca se deschide capitolul 2 care este treaba, cu ce te irita pe tine? Iar soacrei pot sa-i fac cate reproshuri imi vin mie, nu-mi potzi spune tu nici in o suta de ani daca pot sau nus afac reproshuri soacrei. daca am chef le fac si cu asta basta. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In locul ei v-as pune frumusel copilasul in bratze, v-ati mobiliza si v-ati creste impreuna copilul, bucurandu-va de el. Astfel, nu ati mai avea timp de alte suparari sau reprosuri. Parerea mea... Mie soacra nu mi-a timut macar o ora un copil si nu ii aduc nici un repros. Chestie de respect.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, vezi ca te cauta alesssia, voia sa mergeti impreuna nu stiu unde... __________________________________________________________ [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/photo/294928803222383330/180"]Tzuni[/url] [sofer] [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/album/576460762320954628/photo/294928803222366901/5"]mic[/url] si [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/photo/294928803222403399/182"]drag[/url] si [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/album/576460762320920316/photo/294928803222421520/0"]scump[/url] si [url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/photo/294928803222328673/170"]grasunel[/url] si...[url="http://new.photos.yahoo.com/editorella/photo/294928803222338788/169"] pisicos[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu deschid un razboi cu tine, dar pur si simplu nu cred ca trebuie sa facem reprosuri celor care ne ajuta si sunt bine intentionati. In privintza curateniei, toate o facem sa nu crezi ca in casele altora se ia jegul cu spaclul. Numai ca formam o echipa si ne respectam munca unul altuia. Cel mai greu este sa pastrezi curatenia, nu sa o faci. Iata , sunt in concediu, mi-am propus sa-mi iau cateva zile in care sa ma relaxez, sa nu imi sune ceasul la cap, sa imi rasfatz puii( doi). De azi dimineatza nici nu am avut timp de DC, am fost cu cel mic la medic sa-l programez pt analize, l-am plimbat putin, cel mare facea teme, am lasat masina de spalat in fumctiune, am venit , am facut mancare, intins rufr, hranit copiii, abia acum am intrat pe DC. Este marea relaxare, dar nu ma plang, ma bucur de puii mei si abia astept sa vina sotul de la serv, mananca si iesim cu totii la plimbare. P.S.: Isi spala singur vasele, pt ca are 2 maini ca si mine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Adrianai
Va bateti gura degeaba. Diana a ales sa fie sclava. Este alegerea ei. Eu prefer sa lucrez in echipa cu sotul meu. WARNING: I have an attitude and I know how to use it!
Am precizat ca punem masa impreuna. La restul nu se baga. Si eu ash prefera sa ramana asha asha, este "afon" la treburile din casa si nu am ales sa fiu sclava, dar daca el nu ma ajuta si se fofileaza sau nu se pricepe, ce imi ramane de facut... sa-mi fac treaba, asha cum imi place si simt eu nevoia. IO nu fac toate astea pentru el, am zis ca le fac pentru ca eu vreau o casa curata, ca-i pun lui pana si lenjeria la botul calului asta e o treaba cu care asha l-am obishnuit. Deschidea dulapul cateodata si cu tricourile in dreptul nasului ma intreba ce tricou sa-shi ia. Asta ii e firea, ce sa-i fac acum? sa-l strang de gat? Poate o face si pentru ca-i place sa imi pese, sa am grija de el. Poate asta e dovada de afectziune pentru el, asha considera el ca-mi pasa de el, naiba sa-l ia de tricou, stiu eu. Nu ma deranjeaza si nu mi s epare un efort deosebit decat in momentul in care de la el nu primesc reciprocul. In momentul in care eu il bibilesc mi se pare normal sa faca si el ceva care imi convine mie. NU sa-mi puna nesul in fatza sau sa stearga geamurile, ci daca ii zic sa nu mai urle, pai sa nu mai urle in veci, sa nu ma mai streseze, sa ma lase linishtita, cand vreau ceva pentru fata, sa intzeleaga ca e prioritate, inaintea tuturor berilor si tuturor altor dracovenii din capul lui. Eu nu cred ca daca ma ajuta el cot la cot, zi de zi, treaba de treaba, rezolv ceva. Topicul asta chiar nu este legat de el, nici nus tiu de ce e adus el in discutzie. Ceea ce mi-a scris daniela si nu numai, este un singur lucru pe care eu trebuie sa il ajustez la mine ca sa pot fi ceea ce vreau sa fiu. Sa-mi dozez timpul in asha fel incat sa ma odihnesc mai mult. Oare nu e timp destul dupa ce termin cu examenul, ca atunci nu imi mai intrerup somnul de noapte????? diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by filofteia
quote:
dar tu nu stai cu soacra-ta si nu tre sa ai grija de lucrurile ei.
Acum soacra este de vina ca trebuie sa speli aragazul... N-ai inteles nimic din chestia cu familia si cu echipa.
Sa nu exageram... e lucrul ei si ca atare tre sa am grija de el, e o mare diferentza. Am intzeles ca ar fi dragutz sa facem totul in echipa. Unele lucruri le facem in echipa, altele nu. diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...