Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aspirina in iminenta de avort - trim I


Recommended Posts

Fetelor, sunt tare suparata si de aceea apelez la voi..poate stiti mai multe sau ati trecut prin asa ceva! Aseara, mai bine zis azinoapte m-am trezit cu o scurgere maronie...este adevarat ca aveam si ceva duri de burta in genul celor menstruale dar mai usoare (cele menstruale la mine sunt groaznice)... Am intrat in mare panica , sotul era de serviciu, am sunat ginecologul si din fericire era de garda, am luat un taxi si am mers direct la maternitate. Mi-a facut imediat eco si bb este ok si termenul perfect cat stiam si eu sapt.9 spre 10 - dar da semne de decolare (de desprindere) si apare langa sarcina, in uter o pata de sange de vreo 26mm.. Situatia nu este tocmai roza...singurul lucru bun ca bb deocamdata e Ok! Mi-a dat tratament si concediu medical cel putin pana lunea viitoare cand merg iar la Eco ..sper sa nu se intample ceva mai rau pana atunci..a zis ca sangele rosu este probleama! Trebuie sa stau cat mai mult in pat si sa iau tratamentul: 3 utrogestan/zi, 2 diazepam/zi, 1/2 aspirina de 2 ori/zi(asta ma sperie ca stiu ca nu e indicata) si Vit E forte.. Toate bune si frumoase dar nu stiu de ce mi-a dat aspirina..banuiesc ptr, eliminarea sangelui sau absorbtia lui..puteam sa intreb aseara dar eram asa de stresata ca nu mai gandeam nimic! Stiu ca aspirina nu se da pe sarcina. E adevarat ca este mai periculoasa in ultimul trim. dar chiar si in primul stiu ca numai in cazuri exreme se da..asta oare este un astfel de caz...?! A mai trecut cineva prin asa ceva? A mai luat cineva aspirina in primul trim? Ce parere aveti? Pe de alta parte imi este frica sa nu ascult sfatul medicului ca daca sangele invadeaza sarcina..e gata...! A mai fost cineva in situatia de a fi pe punctul de pierde sarcina?..ce ati facut, adica ce vi s-a dat? Se pare ca mie de la efortul cu tusea mi se trage ... am fost racita! Va multumesc anticipat! Helen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Helen, eu am fost suspecta de dezlipire de placenta cand aveam cam 15 saptamani de sarcina, si mi s-a recomandat Utrogestan si No-Spa sau Scopantil ca si antispastic. Fara legatura cu treaba asta, eu am o circulatie foarte proasta, si predispozitie pentru varice, asa incat medicul meu mi-a dat sa iau 50 mg asipirina/zi, dar asta pana am ajuns in ultimul trimestru. Tot nelegat de ce am scris mai sus, inca doi medici (unul dintre ei - un ginecolog de mare renume, celalalt - medicul meu de familie) mi-au recomandat sa iau aspirina pentru dureri de spate sau raceala (in trimestrul I am tras o raceala uratica, cu febra) si ambii mi-au facut aceste recomandari pe cand eram in primele luni de sarcina. Bineinteles ca am strambat din nas, si toti acesti doctori mi-au spus ca o doza mica de aspirina nu are nici un efect advers in primele doua trimestre. Acuma, tie este posibil sa-ti fi recomandat aspirina pentru a creste un pic circulatia sanguina in arterele uterine, asta ar ajuta placenta sa se lipeasca la loc mai repede si sa-si vada de treaba in continuare. Daca ai vreun dubiu in ceea ce priveste cantitatea, incearca sa cauti aspirina pentru copii, de concentratie mai mica, sau ia numai jumatate din cantitatea recomandata de medic. Din experienta mea (repet, 3 medici diferiti mi-au recomandat aspirina, 2 dintre ei chiar in primul trimestru de sarcina), nu ai de ce sa-ti faci probleme, iar principalul remediu pentru problema ta este odihna si lipsa de efort. Iti doresc multa sanatate si iti tin pumnii, nu te stresa absolut deloc, totul va fi bine! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut prin saptamana a 8-a o scurgere maronie, nu foarte abundenta. Dupa eco mi-a zis ca am placenta jos inserata si mi-a recomandat acelasi tratament ca al tau , fara aspirina. Suna-l si intreaba-l ce rol are aspirina sau mai consulta si un alt ginecolog si vezi ce-ti spune. Mariana & Vladutz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vzut pe Reality la Special Babies un caz ca al tau. Ziceau ca organismul mamei secreta anticorpi fosfolipidici care duc la formarea cheagurilor de sange pe cordonul ombilical, si asta se intampla intre 8 si 13 sapt de sarcina. Dupa, pericolul scade. Tratamentul dat era aspirina + heparina. Intreaba-l pe medic, poate e aceiasi chestie, si sa dea Dumnezeu ca bb al tau sa fie bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa iei ce ti-a spus medicul, iti dai seama ca nu esti singura care urmeaza acest tratament...Sa stii ca si mie doctorul mi-a zis ca pot lua aspirina( eram racita) prin luna a 6-a...Aspirina sau paracetamol, asa mi-a zis...Si e un doctor bun, chiar foarte bun...E vorba de dr. Puia, de la Giulesti...Am luat totusi paracetamol atunci, pentru ca asta aveam in casa...Daca era o problema cu aspirina, nu mi-ar fi zis ca pot lua... Da, am auzit si eu ca in ultimul trimestru e periculoasa aspirina...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut sangerari pe tot parcursul primului trimestru de sarcina, nu foarte tare, dar patam cam la 2-3 zile mereu. Medicul meu mi-a prescris doar progesteron si vitamine. Nimic altceva... Dupa cum spun fetele, si ele au mai luat aspirina, asa ca nu cred ca e periculos in doze atat de mici. Deci cu sangerarea, nu trebuie sa te alarmezi - nu e tocmai normal, dar se intampla. Pana la urma, la mine a fost bine - vezi paginutza personala... Emi are 4 luni vinerea asta! si e un copil sanatos. BB-i sanatosi va dorim si voua, Mamamariana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, nici nu stiti ce mult va multumesc..efectiv nu am cuvinte..Voi face ce a spus medicul! intr-un fel sunt absurda...este un medic f bun si eu tot nu am incredere suficienta..desi nu m-as duce ptr. nimic in lume la altul! Dar vroiam sa stiu daca a mai trecut si altcineva prin asta! Fetelor , pana la urma la voi toate s-a rezolvat, sa inteleg, iminenta de avort si totul a fost bine?! Va pup Helen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...