Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Nov-Dec - partea a IV a


Recommended Posts

Felicitari Ven, nu e sentiment mai frumos decat sa-ti vezi pe bebe chiar si numai la eco. Vin eu la anu' in tara (chiar in Bistrita) si se pot juca bebicii impreuna. Lasa tu pe americani, ca-i vad eu, pot lua si pe mama acidului folic, ca nu iasa mai destepti. Dar oricum nu-i rau sa-l iei, am luat si eu la amandoua sarcinile, prima data pastilele separat primele trei luni, dar acuma prenatalele au in ele acid folic, n-am laut separat. Yael, sunt miezul problemei, baietelul meu a mers la o gradinita unde era si cresa, pt el, ca avea 5 ani, plateam $720 pe luna cu progam de la 6:30am pana la 6:30pm (bine eu nu-l lasam atat), iar pt bebei se platea de la $800 si mai bine, cu cat sunt mai mici cu atat e mai scump. Am auzit de preturi si mai mari. Iar grija de copii, sa nu mai vorbim cum aveau, oricum nu ca mama, asta-i clar. Aveau niste asa-zise educatoare, fara o pregatire formala, si cateva fetiscane de liceu care le ajutau dupa orele de scoala. Din pacate eu am fost nevoita sa apelez la gradinita asta pt ca era singura cu program prelungit din zona noastra (eu stau intr-un orasel mic).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna, fetelor! Sa incep pe rand: :) Andreeas, Andrew e cumva corespondentul lui Andreas, dar intr-o alta limba :) Frumos, oricum!!!! Dana, nu mi-a facu 3D, a zis ca bebe e prea mic, si 3D-ul asta nu-i asa.......un lux, ci un instrument medical, care determina malformatii, alte chestii, Doamne feri!!! Asa ca ne-a facut eco normala, si a vazut putin inima pe Doppler, sa vada daca functioneaza ok.........:) Asta e!! Mi-am luat gandul, oricum l-am vazut asa de frumis si bine pe bebe, ca la nici un alt ecograf!!! Foarte clara si buna imaginea, iar tipu' se stie!!! Doar ca e cam cu nasu pe sus, dar asta e!!! Laura, si eu iau Prenatal de la 3 luni, de aia zic ca nu vad rostul sa mai iau acuma, dupa 4 luni, acvid folic in plus!!! Americanii au nevoie saracii!!! :) De-abia astept sa ne vedem la Bistrita!!! :) Dar cu ce ocazie pe aici?? Aveti ceva rubedenii?? Lumea-i mica, deci totul e posibil!! :) Azi am facut 2 lucruri bune si unul rau: bune: m-am vopsit la par [vampa] m-am pensat si vopsit pe sprancene [vampa] Rele: am plans una buna, ca m-a suparat cineva cu o remarca rautacioasa, in necunostinta de cauza si total deplasata......:( mai ales ca sunt atat de sensibila de la o vreme incoace, ce eram eu plangacioasa inainte, acuma plang c-un foc si-un dor de ti se rupe inima daca ma auzi si vezi :) :) :) Doamne, bine ca am un sotior calm si atata de bun, ca-mi intelege si tolereaza toata nebunia :)tzuca-l-ar mama !![pup] Cam atata! Va pup! P.S. Oare bebe stie/simte cand noi plangem?? Ven si [bibe]- 18 sapt. si 5 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata![:X] Imi vine tot mai greu sa tin pasul cu voi!Ce mai faceti? Dar bb-ii? Noi am fost plecati in Nordul Moldovei in weekend si ne-a placut foarte mult - am vazut manastiri, Bucovina, a fost foarte frumos! Dar azi din nou la munca! De luni insa mergem in concediu de odihna doua saptamani si ne bucuram foarte tare.[bis] Ma bucur Ven ca ai baietel si ca este sanatos. Noi suntem necajiti putin pentru ca inca nu il simtim pe bb-eu cum misca.[q] Poate din cauza ca sunt prea agitata si nu prea stau locului? In weekend de la mers mult mi s-au umflat foarte mult mainile dar mai ales picioarele - mi-am dat cu Lioton - gel, mai stie cineva alt remediu impotriva umflarii picioarelor? Mi se umfla foarte tare la glezna si mi-e teama sa nu fac varice.[bang] Mi-am luat si eu tensiunea - 11.5/7 cica este buna, pulsul 84, cica cam mare, limita normala ar fi 60-80 - dar bausem o cafeluta, era si foarte cald si poate din cauza asta. De greutate...ce sa mai vorbesc! - Am luat cam 7 kg[grasa] - mult - si mi se pare ca ma ingras si cu aer! Sper sa slabesc dupa ce apare bb-ul, dar poate imi ramane ceva din sani ca nu m-as supara![il] In rest toate bune si frumoase.Va pup, sanatate si ne mai auzim! Carmena[gravi] si bb-ul[bibe] de 18 saptamani si 1 zi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor. ce mai faceti? iar se face cald... ufff, ce as trage o fuga pana la mare ca acolo este frig si bine :). baietelul meu creste si este tare jucaus. cateodata, am impresia ca vrea sa iasa prin piele asa de tare se misca. numele ales (cel putin pana in acest moment) este matei. tare greu a fost sa alegem un nume pt baietel, la fetita aveam deja ales inca din prima luna :)). pana acum o luna si putin luasem doar un kilogram in greutate. astept sa merg la doctor saptamana viitoare sa vad cat am mai reusit sa pun pe mine :)). de dormit dorm bine. cum zice barbata-miu “ca valiza in gara” :)). noaptea ma trezesc o data sau de doua ori sa merg la toaleta si pe urma adorm instantaneu. din fericire am trecut de perioada cosmarurilor cand visam numai tampenii si decapitati. nu reusesc deloc sa ma trezesc dimineata, dar pe parcursul zilei nu imi mai este la fel de somn ca in primele luni. ven, felicitari pt baietel :)). sa fie sanatos si voinic si cat mai miscaret :)). 3D-ul l-am facut in saptamana 20 (am sa mai fac una prin saptamana 32). doctorita mea mi-a spus s-o fac undeva in saptamanile 20-21. chiar daca este mai mare nu are nimic. mai micut sa nu fie pt ca nu se vede prea bine. buna carmena :)). bine ati venit si drum bun :)). ce bine de voi ca intrati in concediu. eu am terminat pe anul asta cu el. poate sa mai evadam intr-un week-end. stai linistita cu bebe. nu este o regula cand il simti prima oara, iar tu mai ai ceva timp pana la limita maxima :)). in legatura cu umflarea picioarelor si eu am aceleasi probleme. este si de la faptul ca mancam sarat si de la caldura si de la atata stat pe scaun... cand ajungi seara acasa, ridica-ti-le undeva cat mai sus, la mine functioneaza. va pup pe voi si bebici [gravi] - 23 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!!!!![bis] Ce mai faceti??? Am iesit un pic in oras si deja am obosit rau de tot!! La sfarsitul acestei saptamani am programare la doctor, si nu mai am rabdare, poate fac si o eco. Oare ce mai face Julia23, de nu mai scrie? O fi plecata in luna de miere? Iata dinnou listuta. 1. Julia23 – 3 noiembrie 2. Lucia – 10 noiembrie 3. Crisu – 10-17 noiembrie 4. Yael – 15 noiembrie – fetita 5. Milana – 20 noiembrie - baietel 6. Alisa – 15-21 noiembrie 7. Laura Takacs – 20 noiembrie –baietel 8. Kokolina – 21 noiembrie - baietel 9. Alinkav – 21 noiembrie - baietel 10. Aerovnic – dupa 19 noiembrie 11. Bubu – 21 noiembrie – baietel 12. Monicuta – 1 decembrie 13. Cris1511 – 1-4 decembrie 14. Adriana – 3 decembrie 15. Mariana75 – 5 decembrie 16. Zeeva – 6 decembrie 17. Corina-Lovina – 10-12 decembrie 18. Andreeas – 20 decembrie 19. Elenalove27 – 20 decembrie 20. Tinatache – 21 decembrie 21. Dpintilie – 21 decembrie 22. Ven – 24 decembrie - baietel 23. Damora6 – 27 decembrie 24. Carmendraghici – 31 decembrie 25. Carmena – 31 decembrie [pup] alina [gravi]-23 sapt si 4 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut !! alinkav, esti simpatica cu listuta..[flo] ai vazut? suntem 3 care nastem cam in aceeasi zi si toate cu baietei... eu astept sa merg la 3D pe 12 august...simt ca MOR pana atunci de nerabdare..sper sa fie totul ok, bb sa nu aiba nimik julia cred ca e plecata(nici pe messenger nu a mai intrat, nici la telefon nu raspunde)...in luna de miere.. [cina2] va pup pe toate !!! Kokolina [gravi]- cu bb pe care cel mai probabil il va chema Andrei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toate gravidutzele si toti bb-ii de pe acest site.[si-eu] Este prima data cand va scriu.Sunt noua pe aici[hopsieu], dar am intrat aproape in fiecare zi sa citesc pe forum.Pot spune ca am gasit o gramada de lucruri interesante unele dintre ele chiar m-au ajutat foarte mult. Sper sa am mai mult curaj si sa va mai scriu si alta data.Despre mine va pot spune ca sunt o gravidutza in 23 sapt. si 1 zi, care ma simt foarte bine, nu am avut probleme cu raul de sarcina si care a luat in greutate pana acum approx.5 kg. Ieri am fost la ecograf si am aflat ca totul este bine si ca se pare ca bb-ul meu este fetitza...[flo]. Cam atat despre mine.Multa sanatate la toate [gravi]si toti[mamica] Magda [gravi]in 23 sapt. si 1 zi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

salut, pagurschimag !!!![biz] [grup] ma bucur ca ai venit printre noi sa vezi ce frumos e aici pe forum...nu mai scapi de boala asta ai 23 saptamani????? oooo..pai suntem de-o seama !!!!!! tu unde nasti? cu ce medic? ai luat 5 kile, DOAR?????? pai stai bine...noi, fetele de pe aici am luat mai multe kile decat tine....[grasa][grasa][grasa] iti urez sarcina usoara in continuare [dual] Kokolina[gravi]- cu bb baietel de-o seama cu fetita ta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Bun venit Magda![hia] Zeeva, eu am luat aproape 12 Kg.!!! Cred ca iau cam 2 kile pe luna! Am o burtica imensa... Cred ca acolo se duc toate kilogramele... Ca asa pe corp nu prea am pus... Si nici nu mananc mai mult decat mancam inainte... Iau doua feluri de pastile, pe nume Prenatal si Folex (cu fier). Se spune ca nu e bine sa mananci branza 'moale', numai tare... Ca sa nu contina bacterii.... Si ficatul are toxine... Deci nici asta nu-i bun.. acum! Alinkav! Nu-mi aminti de nopti..... Cum ma pun in pat sa dorm, ma iau niste furnicaturi la picioare de nu mai pot... Si uite asa de abea adorm... Acum am observat ca au inceput sa mi se umfle si picioarele (in special la glezna, talpa), mai ales dreptul (de ce oare?). Eu dorm cu trei perne! Una sub cap, una la spate (dorm numai pe parti... cel mai bine e pe parte stanga... si dupa ce mancam e bine sa ne intindem pe partea stanga -asa, si imi pun o perna la spate, cand vreau sa dorm pe spate -ceea ce NU E BINE- ma impiedica perna si e ca si cum as dormi pe spate, ma tine ea, ma rezem de ea, cum ar veni...; insa tot pe o parte stau.. daca intelegeti...) si una pt. picioare... (e atat de confortabil... Nu credeam... deci cum stau pe o parte, e piciorul meu de jos intins, apoi perna si apoi, peste perna, celalalt picior! Ca un sandwich!). Bubu, eu noaptea fac ture la baie... Automat... Ca zombi... Fetelor, voi simtiti bebeii cand misca, tot timpul? Eu pe Yael o simt cateodata atat de bine, de intens... iar apoi 2-3 zile... dispare.. nu mai simt nimic.. Si m-am speriat, m-am dus la doctor ca sa vad ce se intampla! Si doctorul a inceput sa 'rada' de mine... Ca e prea mica acum, ca face tumbe, ca nu sta mereu in acelasi loc.... Si la scan misca de mama focului.. insa cum am eu burtica imensa, nu ajungea pana sus, sa simt..... M-am linistit... Insa parca totusi.. Vreau s-o simt tot timpul... Sa stiu ca e bine... Vreau s-o simt constant... Pupici! Mamica -27 ani :-) lui Yael Clara -24 sapt.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...