Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Bebelusi de Nov-Dec - partea a IV a


Recommended Posts

Salut, fetelor! Dana: eu inca nu stiu ce e, dr. a zis ca pe 30 iulie (o sa am 19 sapt. atunci) o sa-mi poata spune sigur!!! Eu sper......oricum presimtirile mele sunt ca e baiat......sa vedem ce intuitie am :) Ieri mi-au venit rezultatele de la analize....suspectam ca as avea o cistita, ceva, ca merg la pipi mai des decat in primul trimestru, si ma jeneaza putin cand fac, dar mi-a iesit negativa urocultura, ceea ce m-a bucurat, dar si nedumerit un pic......o fi doar uterul care apasa pe vezica, biata??? In fine, la sange analizele mi-s foarte bune, mai bune decat le-am avut vreodata in viata mea!!!! :) Ca si Mg bune, fara sa iau nimic, doar din alimentatie!!!!Nu-mi vine sa cred!!!:)Bine ca e bine!!! Acuma singura "grija" care imi ramane e de ce nu mai misca bebe odata??? :) Sper sa scap si de asta curand! Sa vedem ce "grija" imi mai gasesc pe urma, vorba sotiorului meu!! :P Acestea fiind raportate, va las, si astept cu nerabdare vizita la Cluj din 30 iulie, cand voi stii mai multe!! Sanatate si pupici!! Ven 17 sapt. [bibe]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ven, chestia cu baia se intampla si la altele, vezi eu. Am naveta permanenta in fiecare noapte cel putin de 3 ori, iar in timpul zilei nici nu mai stiu cate drumuri, dar atunci am scuza ca beau multe lichide. E bebe care apasa pe vezica, ce sa-i faci, o sa fie si mai des mai in luna mai mare si alte apasari prin alte parti. Stai linistita ca o sa-l simti pe bebe miscand, maine-poimaine, asa pe la 20 de saptamani sigur, desi si acuma ar trebui sa simti asa ceva ca niste "fluturari" pe care poate crezi ca-s "gaze".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[il]Buna dimineata mamici cu burtici! Din nou la munca...[biz]Cred ca vreau concediu ca eu si cu bebe ne trezim tot mai greu. Dar la inceputul lui august plecam doua saptamani la Olanesti la bunici( sa ne odihnim!) [hopsieu]Vrem si noi sa mergem la suc[cool] in Dr. Taberei, ca stam chiar la Piata la Moghioros si vrem sa ne intalnim cu mamici cu burtici! Cum am arata pe o terasa 5-6 burtici la o masa[cool]! Julia mie Dr. mi-a spus ca pot sa fac dragoste, dar mai cu grija[cina2][xinpat]. Din ce inteleg nu ti-a facut cerclaj, ti-a zis doar sa stai mai linistita, nu? Eu cred ca o sa fie bine, si eu am citit despre placenta pravia si in multe cazuri pana la sfarsitul sarcinii isi revine si urca deasupra lui bb. Incearca sa nu-ti mai faci multe griji, starea psihica pozitiva conteaza foarte mult si il ajuta si pe bb.[cool] Multumesc Milana pentru raspunsul privitor la Dr. Iosup. Si noi mergem la el pe 19 august sa vedem ce face bb-ul. Doctora mea mi-a spus ca nu e necesar sa mergem,ca sarcina evolueaza OK, dar eu vreau sa ma conving ca e bine bb-ul. Voua v-a recomandat doctorul sa mergeti la tridimensionala? Ven , aceeasi problema ca si a mea - de ce nu misca bb-ul? Alina mi-a spus sa stau linistita ca si la ea a miscat la 17 sapt si 3 zile si foarte incet. Am citit tot asa ca la prima sarcina e posibil sa-l simtim mai tarziu ( la 19 saptamani?). Eu spun ca al meu e mai somnoros, seamana deja cu taica-sau....mi-e dor sa-l simt si eu, sa vad cum e, dar sanatos sa fie, o sa miste el cand o vrea![hop] Nu v-am intrebat..Voi cum stati cu arsurile la stomac? Ca la noi e jale - cum papam ceva ce nu-i place probabil locatarului din burtica, cum ni se pune un nod in gat si am terminat-o! Nu mai putem manca pana a doua zi, poate cel mult o felie de pepene. De fapt mare pasiune pe fructe de cand cu bb-ul! In rest toate bune - ne mai auzim in pauza de masa, pe la pranz. Va pupicim. Carmena si [bibe]- 16 saptamani si 4 zile ( azi)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna la toate burticile! Veste buna! Ieri seara mi-am simtit puiutzul cu adevarat. Pana acum l-am mai simtit, dar foarte slab, ca un nerv care se zbate. Ieri seara insa stand intinsa in pat, puiutzul meu mi-a aratat ce stie...Si stie... Am primit cateva lovituri mai zdravene. Am plans de bucurie. Nu mi-am imaginat ca asta e senzatia. Abia astept sa se trezeasca sa-l mai simt. Cred ca acum doarme.[:D] In rest, pofta de mancare nu prea am...Ma straduiesc sa mananc cat mai variat, dar... [pup]Dana,17s si 4z
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor! Ieri toata ziua am petrecut-o in aleragaturi si a doua zi incepe sa se simta, adica azi. M-am trezit dimineata sa-l conduc pe sotul la munca, cum a plecat fugut in patut si iarasi somn. Acum ma simt perfect, plina de viata in mine. Bebelusul meu azi e cam lenes, cred ca si a fost tare obosit, ca doarme deocamdata. Sa vedem ce imi va spune mai tarziu. Si pe mine ma chinuie arsurile, de-mi vine sa ma catar pe pereti. La fel si la baie merg des, asta mai ales acum cand mananc pepene dupa pepene, si fructele. Sa fiu sincera nici nu stiu de cate ori noaptea ma scol, sunt adormita rau atunci. Cam atat deocamdata dragele mele burtici, va pupacesc pe toate!!! alina [gravi]-21 sapt si 6 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pt alinkav: multumesc pt felicitari :)). si eu te felicit pe tine pt alexul tau :)). se pare ca ploua cu baietei anul asta. a venit si vremea lor ca prea erau multe mandre :)). pt. carmena: nu ne-a recomandat in mod special. ne-a spus ca la 20 saptamani se face morfologia sarcinii si ni l-a recomandat pe iosup. noi oricum stiam de ea si eram decisi sa o facem chiar daca ne recomanda sau nu, dar o data ce ne-a spus si dr de ea, a fost si mai bine. vroiam sa mergem si pt ca pana atunci nici o ecografie nu ne aratase ce era, asa ca am zis ca ecografia asta speciala sigur ne va risipi ceata (si asa a fost). mai, mai, voi fetele din drumul taberei... relelor. pai sa va intalniti tocmai in cealalta parte a bucurestiului?! poate ne intalnim si noi intr-un loc mai pe la mijloc :)). ar fi bine daca am reusi sa ne vedem pe 2 august la urmatoarea intalnirea desprecopii, ca la cea de luna asta noi nu am reusit sa ajungem. ar fi frumos sa ne vedem burticile :)). alinkav te invidiez ca stai acasa. vreau si eu...... sa stau acasa cu picioarele pe pereti ca tare bine mai e. sa stau si sa mananc pepene pana nu mai pot. va pup pe toti si toate [gravi] - aproape 22 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici, Am facut eco si totul e bine. Nu stiu ce e bebe ca a stat in pozitii imposibile. M-au tinut la eco peste ora si treaba asta m-a cam stresat. Cred ca si pe bebe, caci a fost foarte tacut dupa asta. Suntem santosi si asta e tot ce conteaza. ganduri bune si sanatate la burtici, Z. 19s si 5z.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici cu marisoare burtici, Ce mai faceti?Va urmarsc constant si ma bucur ptr fiecare noutate pe acre o aveti in ceeace va privesc bebelusii.Si al meu e bine,voi avea un ultrasound pe 1 aug si daca pozitia bebelusului va fii favorabila voi putea sa aflu si sexul lui.Deja misca si se agita,dar usurel ,mai ales seara si dimineata.Tare mi-e drag ...si tare mi-e greu sa astept pana in august cand il(o) voi vedea.Am nu stiu de ce sentimentul ca e baietel,e ciudat ,pana acum nu simteam nimic. Stie cineve o cauza de ce urina e tulbure?Am fost azi la dr si mi-am facut o analiza la urina,nu am inca rezultatele,sper sa ma sune de la laborator cat mai repede sa-mi spuna.E ciudat uneori la mine ,cand vezica e plina,impinge uterul inafara si arata asa de comic ,parca ar fi un grapefruit mare,de consistenta tare. Multa sanatate la toate si aveti grija de voi! Andreeas 17 saptamani si 4 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata fetelor! Noi facem bine!!! Ne jucam si ii facem lui mami pe plac, adica [bascket][bicla][bonjovi][greutati][huta][roker]. Voi cum va mai simtiti???? S-ar putea ca azi sa ma duca tati pana la Prisma, sa ma uit ce e pe acolo. Desi i-am luat lui bebe cam de toate, pentru primele doua luni, dar zic sa ma mai uit. Milana, despre care intalnire desprecopii vorbesti???? Si sa stii ca deja ma plictisesc ingrozitor stand mai mult acasa, nu ma mai atrage absolut nimic, nici tv, nici sa stau in pat.Sa ma plimb, nu prea ies ptr mult timp, deoarece e prea fierbinte afara. Va pup!!!! alina [gravi]-22 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vorbeam de dorinta fetelor de la acest subiect de a se intalni undeva in zona moghiros. in ultimul timp am senzatia ca toti forumistii bucuresteni de pe desprecopii sunt din drumul taberei :)). si aici si pt a doua intalnire (2 august) se voteaza pt zona moghioros. imi place ca voi taberistii sunteti plini de initiativa :)). sper ca nu te-ai suparat/v-ati suparat ca v-am facut rele [flo]. am glumit. dar mi-ar fi placut sa ne intalnim, noi fetele cu bebei noiembrie-dec, atata tot. si asta undeva mai pe la mijloc ca mie zona drumul taberei imi este toal necunoscuta. alina, daca vrei putem face schimb de locuri macar pt cateva zile. tu mai iesi, eu mai stau :)). deocamdata ma rog sa ploua sau sa se faca mai frig pt ca ma innebuneste caldura. asa as vrea sa merg la mare, macar pt cateva zile. sa stau la plaja si sa fac o baie zdravana [surf]. pana la urma avem sau nu voie sa facem baie? va pup [gravi] - aproape 22 saptamani
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...