Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

viata ca-n filme...


Recommended Posts

Draga Mausin, nu-ti pot spune cit m-au zdruncinat vorbele tale ! Nu credeam ca exista ceva atit de similar ca doua povesti identice pe lumea asta... inteleg poate mai bine ca oricine ce ai simtit, ce suferinte cumplite ai indurat, si sper sa pot si eu sa descopar - sa MA descopar singura, sa fiu in stare sa iau o decizie sau sa astept o decizie de undeva de sus, sau din partea sortii... cine stie ? E greu, e multa suferinta - de ce s-o sporim si noi ? Si mai grea e senzatia ca niciodata nu stim ce e bine si ce nu, decit poate prea tirziu, ne conducem dupa legi ale moralei sau dupa inima... of Doamne, sper sa am puterea ta !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns
S-ar putea oare sa fie vorba de fructul oprit? Poate ca parte din "magic" vine din faptul ca "nu ai voie"? Stii, casnicia implica o serie de compromisuri care, de multe ori, ii iau din culoare si atunci cand ceva "diferit" se arata, totul capata dimensiuni deosebite, fabuloase. Ai spus ca este prietenul sotului tau? Daca ar fi ar avea decenta sa se retraga mai ales ca, din ceea ce spui tu, ceea ce se vede la suprafata casniciei tale, este frumos! Cred ca, in schimb, el savureaza locul pe care tu i-l oferi, titlul, ca sa zic asa. Ce poate fi mai cuceritor decat amantul platonic, visatorul, fructul oprit?!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa-i raspund in primul rind lui Mitzi - nu ca m-as fi simtit jignita, ci pentru ca intr-adevar uneori "fructul oprit" constituie o vraja si o tentatie incredibila. Nu e vorba deloc de asta, si n-o spun ca sa ma apar, ci pentru ca imi cunosc bine sentimentele. Dureaza de ceva timp, daca era o aprindere de moment s-ar fi stins pina acum, mai ales ca am avut parte si de certuri si de greutati. Nu vreau sa intru mult in detalii in legatura cu relatia mea cu sotul meu, si nici cu acest prieten, nu-mi sta in fire sa-mi deschid sufletul prea usor... dar simti cind cineva e linga tine la greu, cind are o mingiere pentru tine, o atingere care semnifica mai mult decit o mie de vorbe, o privire in care simti ca te scufunzi - ca universul se reduce brusc la doi ochi care iti privesc in suflet... sa nu-mi spuneti ca n-ati simtit asta niciodata ! Ca oricum nu cred... In esenta - tot ce ati spus este sau poate fi adevarat, numai ca eu filtrez totul din prisma mea - a noastra ! si nu pot sa judec pe nici unul din ei... sint multe sentimente la mijloc, e prima oara in atitia ani de zile cind simt ca as dori sa fiu cu altcineva, dar nu am s-o fac fiindca nu cred ca o fericire cladita pe suferinta altuia ar putea rezista fara remuscari si regrete... Va multumesc mult pentru vorbe si sfaturi - am ajuns sa ma simt ca intr-o familie alaturi de voi. Iar daca imi voi lua inima-n dinti poate am sa scriu mai multe - uneori un sfat din afara e de folos, te face sa privesti mai obiectiv lucrurile.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Toti sau toate am trecut prin asta , stai linistita . Numai ca putini au curajul s-o recunoasa . Eu n-o sa spun toata povestea , e aproape aceiasi mereu , numai oamenii sunt diferiti , dar pot sa-ti spun cum ar trebui sa ramana acest om pentru tine : prieten su iubit virtual . Atat si nimic mai mult .Vorbiti , va scrieti , dar evita situatiile limita , situatiile in care sa ajungi prea aproape de el . O faci pentru tine . Stii , e un cerc si daca cercul se inchide nu castigi nimic . Daca cercul ramane deschis , iti ramane ceva la care sa visezi . Ramane doar ce-a fost frumos pentru ca pasiunea trece oricum .Si chiar daca acum suferi o sa vezi ca mai tarziu in sufletul tau o sa fi multumita de tine , o sa ai mai multa incredere in tine . adadia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Mignone este o situata delicata iar parerea mea este ,8 ani de casatorie pe care ii aveti nu este nimic nu? Ati avut si ani buni si ani mai rai, dar tot impreuna sunteti, iar faptul ca l-ai iertat atunci cand,el sotul tau a gresit,pentru mine inseamana ca l-ai iubit mult numai un om care iubeste mult poate sa treca si sa ierte un asemenea lucru.Incearca sa-ti iei o sapt. vacanta numai pentru tine sa fii singura sa nu ai pe ninemi in preajma si gandeste-te la tote lucruriile care au trecut pune in balanta totul i-a o decizie ,nu poti sa fii cu 2 barbati . Numai bine si asteptam vesti de la tine.Delia si bb-ul Sebastian.[cheers] neamtu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[code]un barbat care are intentii serioase iti marturiseste ca te iubeste, te face sa stii si sa simti ca asta isi doreste cu adevarat, te convinge chiar de acest lucru si isi face planuri de viitor din care faci parte si tu.[/code] [code]un barbat care te iubeste profund...pai, te-ar fi sedus si cucerit si smuls pana si din cuibusorul familiar la o adica...el cred ca te vede ca prietena, chiar daca te si doreste ca femeie, strict senzual...altfel nu imi explic....[/code] Desi n-am ce sfaturi sa-i dau mignonei, e o chestiune prea sensibila si foarte diferita de la caz la caz, plus ca trebuie sa treci printr-o astfel de experienta ca sa intelegi oarecum prin ce trece ea, fac referire la cele doua citate de mai sus. De ce credeti ca un barbat care iubeste o femeie cu adevarat si care este deja casatorita trebuie neaparat sa o smulga de langa sot? Oare nu poate avea si el destula constiinta/etica/morala sa nu actioneze in consecinta? Oare nu se poate stapani si el asa cum banuiesc ca femei o fac sau au facut-o de-a lungul timpului? (istoria si literatura sunt pline de astfel de exemple: femei care au trait langa altcineva decat cel iubit numai pentru ca morala, codul social nu le-a permis sa se impotriveasca) De ce daca nu incearca sa te ia de langa celalalt inseamna automat ca nu te iubeste indeajuns? Poate ca o iubeste cu vars si indesat, dar poate ca nu are curajul sa mearga mai departe. Poate ca-i doar un om care are si el la randu-i nevoie de iubire, dar stie ca a cerut-o dintr-un loc nepermis. Habar n-am care-i sunt intentiile prietenului, dar nu trebuie sa-i punem la zid pe toti si sa generalizam o experienta traita de noi si s-o punem la categoria "toti barbatii sunt...asa sau pe dincolo" "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai « mignone », tu ai auzit vreodata de instinct sau de spontaneitate ? Te-ai lasat condus de ele vreodata ? Cine stie s-ar putea sa te duca la niste situatii placute, de ce sa traiesti toata viata cu regretul ca n-ai incercat un anumit lucru, ca ai trecut pe linga o anumita experienta ? Cit despre consecinte, vezi tu cum te descurci ca doar de-aia avem un cap pe umeri totusi….. Asa ca nu mai astepta atitea sfaturi, numai tu stii ce iti lipseste si de ceea ce ai nevoie in viata….
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am aceeasi parere cu arizona. O viata ai si trebuie sa te bucuri. O sa ajungi la o anumita varsta si o sa-ti para rau ca ai ratat anumite lucruri. Nu poti sa traiesti numai sa ii faci pe altii fericiti. Trebuie sa te gandesti si la tine. Eu sunt noua pe aici si am citit multe mesaje. Sunt super dar ce am observat e ca uneori se pune foarte mult accent pe 'asa e moral, asa e frumos, asa ar trebui sa fie'. Dar ce dragostea nu e frumoasa? Si ea exista si cred ca e cel mai frumos lucru care ni se poate intampla. De ce sa-ti refuzi acest lucru? Sunt sigura ca exista persoane care nu ajung sa cunoasca acest sentiment. Tu esti o fericita. De ce sa te condamni ca te-ai indragostit. In dragoste nu exista ratiune, nu poti sa alegi de cine te indragosteti. Poti sa-ti alegi prietenii, meseria si altele dar inimii nu poti sa-i dictezi. Tu faci ce vrei dar eu as alege sa iubesc! Pyalenna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...