Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Administrare DUPHASTON in timpul sarcinii


Recommended Posts

Buna , As dori sa stiu daca vreuna dintre voi a luat Duphaston tablete in timpul sarcinii. Eu am 8 saptamani de sarcina . Recent am fost la un control ginecologic si dupa un ecograf si supararile mele cum ca ma doare burta si ma inteapa cateodata mi-a recomandat de 2 ori pe zi Duphaston tablete. In afara de asta ma simt rau toata ziua de dimineata pana seara.Am toto timpul o stare de greata. Voi ce spuneti? Gabi si bb Dan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si eu am luat duphaston + gravibinon (injectii 1 la saptamana) din luna a 3-a ( abia atunci am aflat ca sunt insarcinata) pana intr-a 8 iar dupa aceea am luat alilesteron(sau cam asa ceva) am nascut normal (cu cezariana) totul a fost OK, ninci nu am avut dureri, deci nu te speria, Briana este f.bine are deja 1 an, nu este paroasa, nu a fost nici la nastere. Sanatate si numai bine. Ceau Gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult ca mi-ati raspuns.M-am mai linistit putin.Eu sunt cam sceptica in ceea ce priveste medicatia in timpul sarcinii dar imi este teama sa nu le iau.Daca voi ziceti ca totul a fost ok m-am linistit putin. Inca o data multumesc. As vrea sa va intreb daca si pe voi va durut burta sau care a fost cauza administrarii? Bebelusha ai o fetita superba .Sa-ti traiasca! Gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, eu riscam sa pierd sarcina, pe care am asteptat-o mult si am probleme cu rinichii, mi s-a pus dg. ca sarcina cu risc, dar am avut o sarcina foarte usoara in comparatie cu alte mamici pe care le-am intalnit in spital. Aveti grija de voi , va pup. Gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Gabitza, Eu am luat Duphaston in timpul sarcinii. Explicatia in cazul meu a fost ca am uterul mai mic si a trebuit ajutat din exterior sa mai creasca pentru ca bb sa se dezvolte normal. Am avut dureri slabe in timpul sarcinii, fara intepaturi, pot sa spun ca am fost o norocoasa in privinta sarcinii, mi s-a parut usor fata de ce am auzit la alte femei. Oricum, daca doctorul ti-a recomandat are el un motiv bine intemeiat asa ca e mai bine sa asculti de sfatul lui. pupici dulci ca mierea Ingala si bb Teodor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu am luat la inceputul sarcinii tot pt ca aveam dureri=contractii.dar nu pt o perioada lunga pt ca asociat cu repausul la pat a fost mai bine.am luat si no-spa tot atunci,cd durerile erau prea mari.acum sunt in sapt29 si sper sa fie totul bine pana la capat! bafta si ai grija de tine si bb!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La prima sarcina am luat o gramada de medicamente: Duphastone, Alilestrenol, No-spa, Scobutil, ... toate la recomandarea medicului.Aveam o durere de burta continua, la cea mai mica miscare un junghi, de fapt, erau contractii. Fara tratament nu as fi avut azi un baietel minunat. Merita tot efortul! Mie mi-a recomandat sa nu car nici 2 kg, repaos cat mai mult, abstinenta, dar poate sa difere de la caz la caz. Cel mai bine e sa intrebi. Iti doresc sarcina usoara in continuare! Adi-18 sapt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult pentru raspunsuri.Saptamana aceasta am sa mai consult un medic sa ma linistesc putin.Sper sa fie totul ok pana la capat.Se pare ca nu sunt singura care iau medicamente.Desi le iau de doua ori pe zi totusi ma mai doare cateodata , uneori destul de mult timp.Nu foarte tare dar constant.Mi se pare ca nu am mai avut intepaturi asa de des. Catia , intradevar cand stau in pat este mai bine dar lucrez si nu prea pot sa lipsesc mult din pacate.Oricum serviciul este usor dar trebuie sa fiu acolo.Cand ajung acasa stau toata ziua in pat. Adinutza te mai doare si acum sau a trecut? Gabi si bb Dan
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...