Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

ADULTERUL


Recommended Posts

Buna dragii mei, nu stiu daca aveati informatia ca in Codul penal roman este reglementata infractiunea de adulter. Carcotasa cum sunt, (dar nu sef, ca sa nu o supar pe Luizax)vreau sa va provoc la o discutie pe tema asta.So: art. 304. Adulterul-Fapta persoanei casatorite de a avea relatii sexuale in afara de casatorie se pedepseste cu inchisoarea de la o luna la 6 luni sau cu amenda. Actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a sotului nevinovat. Sotul nevinovat poate cere oricand incetarea urmaririi penale sau a procesului penal, iar dupa ramanerea definitiva a hotararii, incetarea executarii pedepsei. Proba adulterului se poate face numai prin proces-verbal de constatare a infractiunii flagrante sau prin scrisori care emana de la sotul vinovat. Urmarirea sau procesul penal inceteaza si in caz de moarte a sotului care a facut plangerea precum si in caz de anulare a casatoriei sotului vinovat. Urmarirea penala nu poate incepe daca fapta a fost comisa dupa indemnul sau incurajarea celuilalt sot, sau daca viata conjugala era intrerupta in fapt si sotii traiau despartiti. Consideratiile mele, o tara mai tarziu ca amu am treaba la servici[:D][:D][:D][:D] Pupi,Nadi "Poate pentru lume esti o singura persoana, dar pentru o anume persoana esti intreaga lume"(G.J.G.MArquez)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns
"proces-verbal de constatare a infractiunii flagrante" Adica , vine "organu' de politie" si te prinde cu flagrantu' gol si se pune pe scris? "fapta a fost comisa dupa indemnul sau incurajarea celuilalt sot" Ce minti perverse au micutii care-au scris articolu' asta de lege! Q (Gabriela)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Urmarirea sau procesul penal inceteaza si in caz de moarte a sotului care a facut plangerea " adeca iese de sub art 304 si se incadreaza la crima sau cum?[:D] Sau se traieste cu nadejdea ca inselatul va face atac de cord de suparare? Un voodoo mik sau o "vrajeala" se incadreaza tot la d-alea cu premeditare ?:-))) Daca n-ar fi in Codul Penal pe bune c-ar fi haios.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by papadie
"Urmarirea sau procesul penal inceteaza si in caz de moarte a sotului care a facut plangerea " adeca iese de sub art 304 si se incadreaza la crima sau cum?[:D] Sau se traieste cu nadejdea ca inselatul va face atac de cord de suparare? Un voodoo mik sau o "vrajeala" se incadreaza tot la d-alea cu premeditare ?:-))) Daca n-ar fi in Codul Penal pe bune c-ar fi haios.
mamica dulce, acum e de noi, dam lovitura! O sa ploua cu cereri de voodoo, vraji, descintece ca sa inceteze "urmarirea sau procesul penal". D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri


quote:
Initial creeata de nadina art. 304. Adulterul-Fapta persoanei casatorite de a avea relatii sexuale in afara de casatorie se pedepseste cu inchisoarea de la o luna la 6 luni sau cu amenda.
Si cum se hotareste daca se lasa cu inchisoare sau cu amenda? Durata, tipul, sexul persoanelor implicate in adulter?!!!! L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Yes! Yes! COOLLLL!!!!! Mai usor ca ma doare burta de ras! Nadina sa nu te superi pe nimeni de aici tu ai pus chiar o problema serioasa in discutie numai ca pe aici ploua cu oameni de cea mai buna calitate care au un simt al umorului cum greu vei mai gasi. Ma mir ca nu a aparut Luizax sau Veve, ca Dede e in concediu. Ohhhh!!! nu cred ca mai intru aici ca ma doare doba! cum se zice. Parol! Marius
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Una peste alta, lasand gluma la o parte mie mi se pare o chestiune serioasa. Adulterul provoaca multa durere. Nu cred ca se aplica acest articolul. Ar trebui sa fie prea multa ura si dorinta de razbunarea ca sotul inselat sa ceara aplicarea acestui articol. Ar fi interesta de stiut cate din cazurile de adulter se pedepsesc. Eu cread ca nici 10% din ele. Iulia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...