Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intrebari, intrebari, intrebari...


Recommended Posts

'Neata fetelor! In dimineata asta m-am trezit cu capsa pusa... Ce sa faci, nu poti avea toate zilele bune, nu? Sa va spun care e treaba mea, ca altfel o sa ma intind cat Oceanul Pacific si tot n-apuc sa zic ce am de zis: So: datorita faptului ca fumez, am acum mustrari de constiinta, ca de altfel pt. fiecare fum pe care il trag...Nu dati cu pietre, stiu si eu ca nu e bine, dar daca draqu al draqu ma pune, ce sa fac? Si acum am o gramada de intrebari pe care, daca ma credeti mi-e si rusine sa le pun, dar poate ma lumineaza si pe mine cineva: 1. O sarcina oprita din evolutie are simptome? 2. cand sarcina este oprita din evolutie, bebe mai misca? 3. daca un bb are sindromul down, mama simte? Adica are anumite simptome? 4. daca ceva e in neregula cu bb, tu ca mama, poti stii fara sa faci analize? Cum se chema analiza aceea de depistare a sindr. down, "amniocenteza"? 5. Astmul se mosteneste? Nu ma certati fetelor, dar daca cunosteti rapunsul la intrebarile de mai sus, nu treceti pe aici fara sa-mi spuneti...si apoi mai e mult pana ajung eu la doctor... Multumesc din suflet si va astept raspunsurile cu nerabadare. Pupici pt. toata lumea. Meisha & BB
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
La o sarcina oprita in evolutie apar singerari. Debuteaza cu pete maronii si apoi se produce avort. La o sarcina oprita in evolutie bebe NU mai misca. Mama nu simte daca bebele are sindrom down...asta se vede doar la analize. (mi se pare ca la eco aia hoata dar nu stiu exact) Daca ceva e neregula cu baby tu ca mama simti ca nu mai misca (scuse de cacofonie) ca de obicei...sau ai greturi...dar nu mereu. Cred ca da amniocenteza e aia...cind iti ia lichid amniotic si vad ei cum sta treaba. Tot cu titlu "din auzite" ia si asta cu astmul care cica se mosteneste. Dar nu e o tragedie! SANATATE MAXIMA si mergi la doctor nu sta numai in povestile noastre . Ce ti-am pove eu mai sus is chestii pe care le-am citit pe ici pe colo deci nu lelua de sigure 100%. Stai cuminte si maninca bine, odiheste-te cit poti. Sper ca nu fumezi:P cele bune, päpä
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la intrebarea 4, in primul rand se fac niste analize genetice. Iti ia sange si iti verifica niste parametrii. Daca valorile tale nu se incedreaza in limitele normale( in conformitate cu varsta sarcinii) medicul poate recomanda amniocenteza. Nu cred ca mama simte daca copilul are astfel de probleme. Analizele sunt in masura sa arate eventualele probleme.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, triplu-test poate determina daca exista malformatii genetice. Se face in saptamana 14-16 si consta intr-o analiza a sangelui mamicii. Si asta se face pana la amniocenteza, care e o analiza putin mai complicata insa 100% sigura in ceea ce priveste Down.Eu am facut triplu test la Giulesti. Apoi, mai e ecografia tridimensionala, aceea facuta la Olimp de dr. Pop la 24 de saptamani (cel putin eu atunci am facut-o la recomandarea dr. meu ginecolog). La aceasta eco, ti se spune absolut tot, inclusiv daca bebe are platfus sau orice altceva. De astm stiu ca se mosteneste, sarcina oprita in evolutie nu poate fi detectata de mamica decat daca bebe este destul de maricel si nu-l mai simti miscand sau daca incepi sa sangerezi. Cred ca nu instinctele tale de mama care s-au ascutit te fac sa-ti pui problemele astea grave, ci numai ingrijorarea si tumultul informatiilor pe care le asimilezi cu privire la sarcina.... Si eu, pe masura ce citem incepeam cu "daca mi se intampla si mie, dar daca.... daca...." Ai incredere si ca sa fi sigura pe tine, fa toate investigatiile pe care le doresti, cu acordul medicului tau. S-auzim numai de bine si nu mai fi pesimista Tamara si bebeii gemeneii
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai intai: trebuie sa te lasi de fumat incet, incet daca esti insarcinata! Te poti reapuca dupa ce termini de alaptat. E cel mai bine asa. Mergi la doctor si vezi ce analize si ce investigatii trebuie sa faci pentru a fi sigura ca bebe este sanatos. Nu astepta sa treaca vremea ca poate fi prea tarziu sa mai poti lua vreo masura. (adica, nu fa cum am facut eu!) Astmul se poate mosteni, dar nu in toate cazurile ! [*] Dana si Diana-Maria [*] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072 paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri fetelor, parca mi-a mai venit inima la loc, asa e cand te stii cu musca pe caciula... O sa merg la doctor, dar abia saptamana viitoare, pe joi, asa ca daca pana atunci mai are cineva informatii cu privire la acest subiect, le poate posta aici. Chiar ma intrebam ce m-as fi facut daca nu descopeream acest site. Cu drag, Meisha & BB
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut sarcina oprita in evolutie la 9 sapt., si mi-am dat seama pt. ca nu mai aveam nici un semn de sarcina, s-au oprit brusc greturile,m-am "dezumflat" la sani, etc.. Astmul nu se mosteneste genetic, eventual o anumita sensibilitate la aparitia lui Eu as spune sa opresti fumatul imediat.... scuze pt. cicaleala... V.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O colega a mea a avut sarcina oprita in evolutie la 10 saptamani.N-a simtit absolut nimic ciudat pana in momentul cand s-a declansat avortul,cu dureri mari si sangerare. In privinta fumatului...te inteleg foarte bine.Si pe mine ma mustra constiinta ca fumez,stiu ca tigarea scade sansele de a ramane insarcinata,dar nu pot sa ma opresc.E una din putinele mele placeri.Pur si simplu nu-mi vine sa renunt la "plaisirul" asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...