Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intrebari, intrebari, intrebari...


Recommended Posts

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
La mine primul semn al sarcinii oprite in evolutie a fost disparitia greturilor. Asa ca la urmatoarea sarcina, cum aveam o zi fara greturi intram in panica si ma rugam sa-mi fie rau ca sa fiu sigura ca bebe e bine. Sper sa nu faci ca mine si sa-ti faci probleme fara motiv. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand e NECESAR sa renunti la fumat, gandeste-te la sufletelul din tine, el ce vina are? Si doi, si eu am facut triplul test la Medsana, poate detecta sindromul Bown si mongolismul. Sarcina usoara si bebe sanatos! Ruxi si Clara pisicuta, 11 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am amvut o sarcina oprita in evolutie pe la vreo 8-9 saptamini, dar care nu s-a eliminat singura, fapt ce mi-a produs o stare de rau groaznica, drept pentru care am fost la un control la Medsana, iar cei de acolo mi-au spus initial ca e sarcina mica si sa mai astept 2 saptamini, iar cind am revenit mi-au spus acelasi lucru. Urmarea a fost ca m-am dus la spital unde , de fapt, mai aveam putin si faceam septicemie. M-au curatat, mi-au dat un pumn de antibiotice si mi-au spus sa revin la control. Dupa 1 an si jumatate de la aceasta "experienta" am ramas insarcinata din nou, m-am lasat de fumat si de cafea , iar acum am un Dragosel de 1 an si 10 luni care ,inca, doarme. Bafta multa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cercetarile mele privind sindromul Down (caci una din prietene a fost suspecta deasa ceva) stiu ca el nu poat efi detectat 100%. Este exact cum spunea cineva mai sus: prima data se fac niste masuratori ale unor hormoni in sange si daca lee nu corespund valorilor considerate normale poti fi catalogata ca suspecta de acest sindorm. Se face amniocenteza (iti extrage cu o siringa putin lichid amiotic prin burtica), dar nici testul asta nu confera siguranta, ci doar mai multa precizie. Da, si mai sunt si masuratorile fatului in timpul unei ecografii mai performante (se masoara capul, se uita daca nu cumva are pielea mai groasa pe ceafa - am inteles c-ar fi un semn etc.). Numai la nastere se poate spune cu siguranta daca bebe are sindromul Down sau nu. Din totalul femeilor insarcinate, 5% sunt suspecte de sindromul Down in timpul sarcinii, iar din acestea doar 3% se dovedesc in final a naste bebelusi cu sindromul Down (in final, adica la nastere). Un risc crescut il au femeile care au antecedente de sindrom in familie. Asa ca, mamici care ati fost sau sunteti suspecte de acest sindrom, nu disperati, sansele de a se adeveri sunt foarte mici. Dar intotdeauna o suspecta de sindromul Down va fi tratata cu multa seriozitate (e normal, nu?), mai ales ca nu se poate face nimic pentru a corecta problema. Nu exista nici un fel de simptome care sa te anunte ca bebe are sindromul Down, eventual poti sa simti tu ca e ceva in neregula (premonitii), asa cum multe viitoare mamici simt ca e ceva in neregula cu bebeul lor, chiar daca n-au vreun simptom. Multe din noi capata un al saselea simt in astfel de perioade. De celelate probleme nu stiu mare lucru. Fetele deja ti-au dat raspunsuri complete "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by joxy
Astmul se poate moshtenii. Se restul nu sunt in masura sa dau raspunsuri. Cu respect, Florin
Nu se mosteneste astmul, doar nu se nasc copii cu astm. Doar copii cu un anumit tablou ce ii poate face mai sensibili, chiar predispusi, la aparitia astmului. Asta da, se mosteneste. D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Am avut sarcina oprita in evolutie, singurul simptom pe care l-am simtit inainte se a se declansa avortul spontan a fost ca ma durea ingrozitor burta. Sarcina s-a oprit in evolutie la 5-6 saptamani, iar avortul s-a declansat la 3 luni jumate desi facusem eco cu 3-4 zile inainte, doctorul n-a vazut nimic .... Ma abtin ca n-am chef sa comentez. 2. Bebe nu mai misca la sarcina oprita in evolutie, dar cum sa te prinzi daca sarcina este mica? 3. Pt. depistare sindrom Down, se masoara grosimea pliului nucal (asta este la ceafa) atunci cand faci eco tridimensionala (am facut 2 la Olimp Medical - dr. POP). 4. Amniocenteza este o investigatie care nu cred ca are treaba cu sindromul Down, care presupune o intepatura in burtica si care este riscanta pentru ca poate duce la avort spontan. 5. Astmul nu se mosteneste. Eu am fumat pana am ramas insarcinata cel putin un pachet de tigari pe zi si m-am abtinut de la tutun pana am terminat cu alaptatul. Dupa aceea m-am reapucat de fumat pentru ca-mi place. [detectiv] cineva acolo sus, ne iubeste!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...