Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aloe-vera


Taty

Recommended Posts

quote:
Originally posted by osolita
quote:
Originally posted by Marunzika
Am si eu o intrebare si anume gasesc in florariile din Germania aloe-vera?
Tocmai am fost azi la Praktiker si la Bahr, am vazut la ambele Aloe vera, la Praktiker chiar era oferta speciala.
Buna ! Eu am vazut Aloe Vera la o florarie costa 13 € ! Osolita,la Praktiker cit costa oferta speciala ? [flo] Merci ***Alba*** http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album%20principal&mid=499&cid=78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by alba
Buna ! Eu am vazut Aloe Vera la o florarie costa 13 € ! Osolita,la Praktiker cit costa oferta speciala ?
La Praktiker am vazut cu 4,99 si chiar erau unele destul de mari. Nu stiu insa daca este valabila oferta asta la fiecare Praktiker, eu am vazut la unul din Hamburg. [/quote]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu am väzut la Berlin, una mare, cam ca cele care au ajuns la maturitate...deci peste 3 ani!!!...si costa 25 €, dar avea un ghiveci f. mare, de aceea bänuiesc cä deja era maturä. Cred cä stiti, cä orice plantä, dacä este intr-un ghiveci mai mare, isi dezvoltä intii rädäcinile, iar cind au umplut ghiveciul, atunci incepe sä crescä si planta, care la rindul ei se opreste din crestere cind nu mai are hranä....atunci trebuie schimbat iar ghiveciul... Nu cred cä una de 4,99 €, sau chiar 13 € este asa de mare....adicä poate sä fie chiar mare, dar sä nu fi ajuns la maturitate!!! Eu am plantat-o pe a mea de micä, am notat data pe ghiveci si acum in august face 3 ani....si nu e chiar asa de mare...asta depinde si de ghiveci ( la mine este mic!!!). Foarte important este sä fie maturä, cä altfel nu-si face efectul dorit. Pupici,[pup] Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by alba
[font=Comic Sans MS][size=2][purple]Hallo Cami [hopsieu] Am fost si eu pe homepage-ul tau! FELICITARI,e super reusit! BRAVO mei si mult succes in continuare,"afaceristo";-))) P.S. Vezi ca ti-am lasat si un mesaj in Gästebuch! ***Alba***
Draga mea Alba, iti multumesc din suflet pt. incurajäri si pt mesaj...[bis] Azi am mai lucrat ceva la el, cä miine am 2 termine cu 2 tipe si am vrut sä am o paginä si mai tare!!![:D] De felul meu tind spre perfectiune, asa cä s-ar putea sä mai lucrez din cind in cind la ea!!![:D][:D][:D] Azi am primit si pachetul cu cele mai importante produse, pe care nu le-am probat incä....dacä tipele vor miine sä cumpere ceva, le dau imediat produsele!!![;)]...si-mi fac ceva bani de buzunar!!![:D] In timp, o sä-mi fac acasä toatä colectia, ca sä le folosim pt noi....ce vreau este sä probez la motanu, care are o "chelie" pe burticä si m-am cam säturat sä merg cu el la doctorä, cä tot nu i-a trecut!!!![bang] Am dat o grämadä de bani de vreo 2 ani pe chestia asta!!! Pasta de dinti, mi-a spus "profesoara" mea, cä este fff bunä si tine cam 2 luni...de fapt am descris-o si eu la "Tips"...si ea vinde in prostie!!! Este bunä si pt paradentozä, inflamatii ale mucoasei, gingiei... Pupici,[pup] Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc produsele astea, dar Aloe Vera e o planta atotputernica. Alaltaieri mi-am turnat pe mana apa fiarta cind umpleam sticlutza lui Andreas, shi am rupt o frunza de aloe din planta pe care o am acasa shi am pus zeama pe arsura, aproape instantaneu m-a lasat durerea, shi a doua zi aproape ca nu mai simtzeam nimic, shi nu am facut beshici sau alte de astea. Deci traiasca Aloe Vera. Corinna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Taty
Draga Cami, Multumesc pentru ca m-ai pus in garda! Sunt constienta ca trebuie sa fiu f. bine informata inainte de a demara treaba si am inceput sa conspectez de pe net, caci dupa cum si tu bine ai remarcat prea multe informatii nu am primit. Si nici nu o sa primesc daca cer, caci aici seriozitatea este o notiune abstracta in multe domenii si in viata de zi cu zi! (Paradoxal, e mai rau ca in tara). Eu m-am hotarit sa studiez singura si sa ma pun la punct! Vreau, intr-adevar sa folosesc produsele in vederea ameliorarii varicelor, tu ce parere ai? Eu deja am un regim alimentar mult mai echilibrat, practic si inotul (vreau sa fac si jogging-sper ca timpul sa imi permita) si impreuna cu FLP sper intr-un rezultat satisfactor. Astept opiniile tale! Tatiana
Dragä Tatiana, de regulä gelul de Aloe a fost testat cam pt toate bolile, paralel cu tratamentul medical...la toti bolnavii s-au observat amelioräri substantiale...atita timp cit tii un regim alimentar ponderat si mai faci si sport, eu cred cä vei avea rezultate satisfäcätoare in ce priveste varicele...dar nu astepta sä vezi imediat o schimbare in bine!!!...eu am citit cä pt varice, pe lingä faptul cä bei gelul de Aloe...2 linguri dimineata si 2 la prinz pe stomacul gol, inainte cu 30 minute de masä ( se bea cu inghitituri mici pt a facilita absorbtia la nivelul mucoasei bucale ). Pe lingä asta iei si 2 capsule de Arctic Sea Omega 3 pe zi, dupä gel....precum si 2 capsule de Garlic Thyme, la fel ca Sea Omega....iar cu Aloe Vera Gelly, sau Aloe Lotion, faci aplicatii locale de 2-3 ori pe zi, färä sä masezi. Succes!!!....si te rog sä mä tii la curent cu noutätile!!! Era sä uit!!!!....am citit azi, cä nu este bine sä incepi pt prima datä sä bei in timpul sarcinii, acest gel...poate provoca menstruatia....iar in timpul acesteia, poti avea singeräri mai puternice ca de obicei!!!( in cazul in care nu esti gravidä ).....vezi cä azi am scris si chestia asta la Tips, pe pagina mea!!!![pup]. Eu bänuiesc cä dacä iei acest gel mai de mult si dupä aceea rämii gravidä, nu mai existä acest risc, corpul fiind deja obisnuit...dar nu sint sigurä...o sä mä interesez. Pupici,[pup] Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Marunzika
Am si eu o intrebare si anume gasesc in florariile din Germania aloe-vera? Si, cum se poate utiliza planta ca atare in tratarea tenului foarte uscat? Multumesc anticipat!
Märuntico micä...[:D] sä stii cä dacä folosesti frunzele de la plantä, o sä o termini repede, avind in vedere cä tratezi tenul...de regulä se foloseste numai pulpa frunzei, färä coajä, deoarece coaja contine o substantä care poate fi toxicä pt anumite persoane mai sensibile...cea mai bunä variantä este sä tai numai o bucatä din frunzä ( cä ea se "inchide" la loc destul de repede ) si sä-ti dai cu miezul pe fatä. Tot secretul este cä dupä 4 ore de cind s-a recoltat frunza, se distrug majoritatea substantelor importante, datoritä oxidärii acestora, la contacul cu oxigenul din aer...eu, una as folosi o cremä de fatä de la FLP, cä asa ai termin de valabilitate de 4 ani, in loc de 4 ore....si este mai pläcutä, dupä pärerea mea!! Cei de la FLP au un procedeu patentat, prin care au reusit sä stabilizeze substantele, färä sä-si piardä din proprietätile binefäcätoare, pe timp de 4 ani...dacä citesti pe pagina mea, ve-i afla toate chestiile astea. Pt tine ar fi bunä Aloe Vera Lotion, dacä ai pielea uscatä. Pupici,[pup] Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Buna, fetelor [hia] !! Ajung si eu pe topicul asta, putin cam (prea) tarziu, dar vroiam sa le avertizez pe fetele insarcinate ca e absolut interzis consumul intern de aloe vera (gel, lichid, capsule etc.) in perioada sarcinii!!! Puteti sa folositi, dar numai in aplicatii locale, pe piele, in nici un caz tratament intern!! Ce sa va mai spun... eu folosesc un gel de aloe vera care sa gaseste in farmacii aici (nu mai stiu cum se numeste, ceva cu Vita something... parca, muuuult mai ieftin decat cel de la FLP si cu compozitie foarte buna), si imi prepar diverse produse cosmetice folosindu-l drept baza. Adaug uleiuri esentiale, suc de lamaie, uleiuri vegetale, diverse extracte etc. Mai am si un gel de aloe de la FLP (Aloe Activator), este de fapt un lichid. Ce ma deranjeaza e ca miroase foarte urat si e si foarte scump. Il folosesc tot in diverse combinatii, ca sa nu simt mirosul... Oricum nu am remarcat niste schimbari spectaculoase... Si am inteles ca toate produsele lor cu aloe miros urat! Dar aparent sunt bune in tratarea unor boli foarte dificile, cum este psoriazisul. Oricum in Vest lumea a devenit foarte interesata de produsele acestea pe baza de aloe. Daca va intereseaza si vreti sa cumparati un astfel de produs, verificati cu grija compozitia, trebuie sa aiba o concentratie cat mai mare de aloe (peste 90%, exista geluri care au 98-99% - cred ca este si cazul gelului de la FLP), si sa nu contina multe chimicale - mai ales conservanti dubiosi si parfum. Cam atat deocamdata!!!! <<angelito>>
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...