Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Aloe-vera


Taty

Recommended Posts

Am folosit si eu o cura de slabire de la FLP care a fost cu adevarat excelenta si cu rezultate de durata ... daca nu as fi ramas insarcinata la cateva luni dupa! A nu se intelege ca e de vina aloe pt asta. Sunt curioasa de ce e interzis consumul de aloe pe perioada sarcinii. Eu am mai folosit ceva produse de la ei, e adevarat ca nu gel dar...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Fetelor, ce vroiam sa va intreb: am si eu o planta de Aloe vera acasa in ghivezi, dar am auzit ca numai dupa ce implineste planta 4 ani e voie sa se foloseasca frunzele in scop curativ/medical...... E adevarat??? Mersi si sanatate!!! :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by angelito
Buna, fetelor [hia] !! Ajung si eu pe topicul asta, putin cam (prea) tarziu, dar vroiam sa le avertizez pe fetele insarcinate ca e absolut interzis consumul intern de aloe vera (gel, lichid, capsule etc.) in perioada sarcinii!!! Puteti sa folositi, dar numai in aplicatii locale, pe piele, in nici un caz tratament intern!! <<angelito>>
Spune-mi, te rog, din ce surse ai aceastä informatie...si eu i-am scris lui Taty cä nu ar fi bine sä inceapä cu uzul intern in timpul sarcinii, din cauza motivelor pe care le-am descris. Da, cum am spus, am citit mai departe si am gäsit un caz de sarcinä cu multiple probleme de sänätate, cum ar fi: senzatie de sufocare din cauza astmului bronsic, stare de neliniste si agitatie, disconfort fizic permanent, constipatie cronicä, hemoragii nazale, buze singerinde, balonäri, greturi, värsäturi si hemoroizi. Tipa a bäut Aloe Vera gel ( 50 ml zilnic ), a luat tablete Natur Min si a folosit Aloe Lips, iar dupä 3 säptämini durerile si inflamatia datoritä hemoroizilor a dispärut precum si singerärile de buze. Starea generalä era mai bunä si chiar bebelusul era mai linistit. Astea erau cazuri, observate si de doctori, in paralel. Acum sint un pic scepticä, deoarece instinctul meu imi zice totusi, cä nu poate sä facä räu nici mamei si nici bebelusului. Dacä ai surse concrete, in baza cärora ai afirmat aceastä chestie, te rog sä-mi transmiti si mie. Pupici de la Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Ven
Fetelor, ce vroiam sa va intreb: am si eu o planta de Aloe vera acasa in ghivezi, dar am auzit ca numai dupa ce implineste planta 4 ani e voie sa se foloseasca frunzele in scop curativ/medical...... E adevarat??? Mersi si sanatate!!! :)
Ven, existä douä specii de Aloe Vera: cea verde, care ajunge la meturitate dupä 4-5 ani, si cea albasträ, care ajunge la maturitate la sfirsitul anului al 3-lea. Amindouä speciile au aproape aceleasi efecte terapeutice. Cami.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Hello Cami [flo] !!! Imi cer scuze ca raspund asa tarziu, dar... vacanta e de vina :)! Am citit pe foarte multe siteuri ca pe cale interna planta asta ar avea efecte avortive, deci este total contraindicata femeilor gravide si celor care alapteaza! Am citit ca este nerecomandabila gravidelor chiar si pe siteuri comerciale, deci care vindeau gel sau capsule cu aloe. Uite, de pe niste pagini despre aloe: http://www.doctorphyto.com/Library/Botanicals/ABC_herbs/Aloe_Vera.htm "Contraindications: Intestinal obstruction, acutely inflamed intestinal diseases, e.g., Crohn's disease, ulcerative colitis, appendicitis, abdominal pain of unknown origin. Not to be prescribed to children under 12 years of age or during pregnancy." http://www.pregnancyriskline.org/skincare.htm Aloe Vera lotion – Aloe Vera should only be used in lotions and should never be taken orally (by mouth) during pregnancy or while breastfeeding. If taken orally, Aloe Vera could cause cramps, nausea, vomiting and/or diarrhea to you or your breastfed baby. http://www.ecolife.nl/Aloe_vera.htm Caution: Not appropriate in pregnancy. http://www.ahealthyadvantage.com/topic/aloevera The safety of swallowing aloe gel, however, has not been thoroughly studied. According to the Natural Medicines Comprehensive Database, the gel, if taken orally, may be unsafe due to potential contamination. Because aloe gel can be contaminated with aloe juice, people with kidney or gastrointestinal conditions should avoid swallowing it, as should women who are pregnant or breastfeeding. Poti sa cauti si pe google, si vei vedea...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...