Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

infectie urinara.......


Recommended Posts

Si Agata a avut la un an si o luna infectie urinara cu E-coli. Am fost cu ea la spital, i s-au facut timp de patru zile perfuzii cu antibiotice (doza de soc in primele doua zile si apoi normal), i s-a facut o radiografie a rinichilor si o cystografie si din fericire nu avea nici o problema. Vreau sa ma duc inca o data la control in toamna ca sa fiu sigura ca totul este OK. Si eu am avut infectie urinara, dar cu Klebsiella (nu stiu daca asa se scrie, dar stiu ca este cel mai tare dintre microbi), am stat o saptamina cu febra 40 pentru ca nu ceda la nici un antibiotic. Nu mai tin minte la ce antibiotic a cedat, dar stiu ca am schimbat vreo trei pina a inceput sa-mi scada febra. Nu sta, du-te, eu am probleme cu rinichii si am fost avertizata ca pericolul in aceste probleme consta in blocarea rinichilor si trecerea urinei in singe (chiar si in cazul unei colici banale sau unei infectii urinare trebuie sa ajungi imediat la doctor ca sa fii sigura ca nu e ceva foarte grav). Cornelia, mamica Agatei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Daca esti din Bucuresti si nu stii unde sa te duci pentru analize, iti recomand spitalul Burghelea (Panduri) si doctorii Noica (profesor si director) sau Chira (de fapt oricare de acolo, numai ca iti trebuie trimitere de la medicul de familie). Cornelia, mamica Agatei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este foarte important sa depistezi din timp aceste infectii si sa le tratezi inainte ca ele sa ajunga la rinichi. Ai putea sa-mi dai mai multe detalii in legatura cu infectia ta. Sper ca este doar inferioara(nu a ajuns la rinichi).Daca totusi a ajuns si esti insarcinata iti recomand un tratament super, desigur se face in ultima faza adica daca nu ai raspuns la tratamentul oral dar are rezultate fantastice. Acesta consta in perfuzii cu ROCEPHIN. Este un antibiotic foarte puternic care rade orice urma de e. coli. De asemenea este recomandat in sarcina, nu este deloc periculos. Desigur tratamentul il faci in caz ca ajungi cum am ajuns eu. Eu am facut la 4 luni si jumatate de sarcina o infectie urinara. Din pacate eu am si pietre la rinichi si acestea, dragutele, au contribuit si ele. Am avut dureri imense in rinichiul drept, febra 41 si 3 zile n-am mancat nimic. Nu am raspuns la Ampicilina asa ca doctorul(de la Medicover) m-a trecut pe ROCEPHIN. Am facut 3 perfuzii la 24 de ore si durerea a disparut miraculos, urocultura a iesit sterila(fara bacterii) iar eu imi revenisem surprinzator. Desigur am luat in continuare NITROFURANTOINA 1/zi. Este adevarat ca tratamentul este scump(o doza costa cam 500000)dar puiul tau merita totul. In special ca o infectie urinara poate sa aiba consecinte destul de grave asupra viitorului tau bebe. Mult succes Lorelai
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut o infectie urinara, in timpul sarcinii, chiar de la primele analize. Mi s-a recomandat sa beau cat mai multe lichide, iar tratament cu antibiotic(ceva cu N....nu mai stiu cum se numea!) am facut numai dupa ce am depasit primul trimestru de sarcina. Pana am nascut, in fiecare luna am facut analiza urinei si urocultura. Dar nu am mai avut probleme. Nina & [copil] Nina-Cristina (1 an si 6 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru sfaturi fetelor. Nu copilul meu are infectie ci eu. Simptome nu am de nici un fel. Pur si simplu mi-am facut niste analize de rutina...mi-a dat sa fac si sumar de urina. Mi-a iesit PH 8 asa ca m-a trimis mai departe sa fac urocultura cu antibiograma si mi-a iesit infectie cu E.coli. Acum urmez un tratament cu Cifran (ciprofloxacin)timp de 10 zile dupa care va trebui sa fac din nou analiza. Lorelai, nu sunt insarcinata. Simptome nu am si nici nu am avut. Nici febra, nici dureri. Sper sa scap de microb cu acest tratament. Mirela, mamica lui Andrei (5 ani si 3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...