Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Casnicia sau cariera ?


Recommended Posts

Va propun un subiect care m-a framantat ani de zile : ce trebuie sa aleaga o femeie casnicia sau cariera , pentru ca sa fim serioase ,exista 1% barbati pe lume (ma refer la Romania in special ) care accepta o femeie de succes langa el si nu-i face zile fripte . adadia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salut, adadia [flo]! Inainte sa despicati firul in patru :D, haide sa ne lamurim putin despre ce vrei sa discutam: despre faptul ca o "cariera" poate fi opusul unei "casnicii", despre procentul de 1%, despre mentalitatea barbatilor (in special romani) sau despre libertatea de alegere si constrangerile unei femei/sotii/mame. Sau despre toate?! Salutari, [img]http://www.desprecopii.com/forum3/icon_smile_evil.gif [/img] DeDe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate pentru noi femeile, pentru a fi fericite si implinite trebuie sa le avem pe toate trei (nu doua): sot, cariera, copii. Si sunt de acord cu tine: este crancen de greu sa le impaci si asta mai ales pentru ca traim in Romania unde mentalitatile sunt cele pe care le stim. In privinta sotului, din experienta mea de viata, cred ca trebuie sa-ti alegi unul superior tie. In felul acesta, progresezi tu dar nici el nu ramane pe loc. Unui sot stapan pe el, pe profesia lui si cu succes in viata nu-i va fi frica ca tu progresezi. Din contra se va bucura, te va ajuta si el si va fi mandru de nevasta lui. Din contra, un sot inferior tie, poate deveni complexat si lucrurile incep sa nu mai mearga. In concluzie, nu cred ca este bine sa alegi intre si intre. Ar trebui numai sa ai norocul sa gasesti barbatul potrivit. Daniela, mamica de Ana-Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si totusi... Ce inseamna un sot superior? Ce inseamna un sot inferior? Si daca femeia castiga mai bine, iar sotul este un om extraordinar, care nu bea, nu fumeaza, nici prin gand nu-i trece sa se uite la o alta femeie, credincios, dar totusi castiga mai putin decat ea... Cum este? Un sot inferior? Un sot superior? Tovaras de echipa? [pup] Arhistefy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este urmatoarea: La fel ca si barbatii din Romania, si femeile sunt tributare acelorasi mentalitati: barbatul este cel care trebuie sa aduca mai multi bani in casa iar femeia este stalpul casei, ea avand grija de casa si copii in primul rand, abia apoi urmand cariera. Constient sau nu suntem crescuti cu aceasta mentalitate.De aceea orice barbat roman se va simti prost daca va castiga mai putin decat sotia sa si va actiona conform educatiei, temperamentului si a posibilitatilor sale: unii vor incerca sa isi depaseasca aceasta conditie, altii isi vor presa nevasta intr-un fel sau altul si mult mai putini nu vor fi afectati de acest lucru. Prin barbat superior eu inteleg nu un barbat care castiga mai mult ci un barbat care are un potential mai mare decat al meu. Cred ca multe dintre noi am admirat un barbat tocmai pentru ca ni se parea mai inteligent ca noi, mai descurcaret ca noi, mai bun profesional ca noi. Cate dintre noi nu am admirat un lider de opinie, un bun conducator, un tip care ni se parea noua stralucit din anumite puncte de vedere. Castigul poate oscila. Uneori castigi tu mai bine decat sotul, alteori invers, dar eu cred ca la noi permanentizarea starii de fapt cand femeia castiga mai mult decat barbatul este umilitoare pentru barbat. Desigur ca exista si exceptii. Daniela, mamica de Ana-Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vad de ce s-ar exclude cele doua lucruri din intrebarea ta. Adica numai femeile necasatorite pot avea cariera? Sau daca esti casatorita trebuie sa te multumesti doar ca ai un sot? Oricum, raspunsul este unul complex. Si apoi cuvantul cariera imi spune mult mai mult decat a avea un loc de munca, cum se intampla in majoritatea cazurilor. Toate sacrificiile pe care le facem pentru a o duce mai bine sunt pentru noi doi, eu nu sunt in concurenta cu sotul meu, sunt in aceeasi echipa. Cred ca in general oamenii au evoluat si o femeie poate fi realizata profesional, atata timp cat nu-si neglijeaza familia. Aici e buba, dar cu intelegerea celor din jur, cu timpul lucrurile se aseaza pe un fagas normal. Principal este sa realizezi ca si implinirea profesionala este importanta pentru o femeie care a studiat la viata ei, asa cum si un camin fericit face parte din implinirea noastra. Sa auzim numai de bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de adadia
Va propun un subiect care m-a framantat ani de zile : ce trebuie sa aleaga o femeie casnicia sau cariera , pentru ca sa fim serioase ,exista 1% barbati pe lume (ma refer la Romania in special ) care accepta o femeie de succes langa el si nu-i face zile fripte . adadia
Bine ai venit ![flo] Eu am una bucata din 1 % citi ai numarat tu ![:D] Fiecare alege ce-i vrea sufletul ! Petruta & bb Mihai [copil] http://community.webshots.com/user/gabrielmil
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De ce trebuie sa alegem ori casnicia ori cariera? De ce sa nu luptam pt. amandoua? Parerea mea este ca o femeie este mult mai apreciata cand are si o cariera si o casnicie frumoasa. Da, este adevarat ca mai sunt si barbati cu mentalitati invechite, ca femeia trebuie sa stea acasa sa creasca copiii sau exista barbati care se simt jigniti pt. ca sotiile aduc mai multi bani in casa dar noi femeiile trebuie sa luptam pt. ceea ce dorim sa avem. Numai bine. lilib
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze , am fost putin ocupata si n-am putut sa dezvolt subiectul . 1 . Fericite voi detinatoare de 1 % . 2. Oamenii se schimba in timp . Viata asta grabita pe care o traim nu ne lasa sa ramanem la fel . Fiecare se duce pe drumul lui.Asa ca faza cu " depinde ce ti-ai ales " pica . 3. Va propun urmatorul scenariu ( pe care sunt convinsa ca unele dintre voi l-au trait : Prietenele : Hai sa ne vedem in oras dupa program ! Eu : Pardon , fiica-mea este de la 12 singura in casa si este 8 seara . sau Trebuie sa-mi iau copilul de la gradinita . Prietenele : Doamne ce fericita esti cu copii astia ai tai . Te invidiez .Eu sunt singura si sufar . Eu : Tu erai la chef si eu eram la cratita . Si eu te invidiez pe tine . Acasa : Sotul : Mai aveai putin si te culcai la servici . Eu zic sa te muti de tot acolo . - si asta dupa 10 ore de nebunie , timp in care nu ti-ai adus aminte sa mananci , ai fumat 2 pachete de tigari , iti vajaie capul si-ti tremura picioarele de oboseala . Copii : Mami hai sa-ti spun ce-am facut la scoala . ta.ta ta.ta ..... mami tu nu ma asculti ? Ce-am spus acum ? Mami n-am stiut sa fac referatul la istorie . Ma ajuti ? Daca nu ai un loc de munca bine platit nu poti oferi copiilor tot ce-si doresc . Din punctul meu de vedere varianta cu : da-mi barbate bani sa-mi iau ciorapi , pica . Nu sunt de acord cu ea . Daca el se supara intr-o zi , ce fac ? Raman fara ciorapi ? O femeie trebuie sa traiasca pe picioarele ei , sa nu depinda de nimeni . Nu vorbesc despre competitie intre soti . Vorbesc despre cum te simti tu in pielea ta . Voi in general v-ati referit la soti . Cred ca majoritatea sunteti tinere sau casatorite de cativa ani - sub 10 . Atunci cand copilul este mic spui :Doamne , sa se faca mare sa mai scap si eu . Dar nu scapi . Trebuie sa-l ajuti la lectii , sa-l asculti , sa ai timp de el ,sa dezbati cu le problemele existentiale ale unei vieti de 6 ani 10 ani 16 ani. Daca nu te simte aproape de el il scapi din mana . Nu mai stii ce gandeste , nu-i cunosti prietenii , nu poti sa-i dai solutii la problemele care il farmanta . Si daca nu esti prietenul lui si esti doar un parinte , mai devreme sau mai tarziu se ascunde de tine .Si cum sa ai timp de toate astea la ora 8 seara cand mai trebuie sa pui si masa , sa.... sa .... stiti voi si in capul tau nu mai incape nici o informatie pt ca deja simti ca e hard-ul plin . Pe de alta parte , daca ajungi acasa de la servici la 4 ai timp sa te ocupi de copil , sa-i zambesti dragalasa sotului care vine obosit dar la sfarsitul lunii ai luat 5.000.000 , intetinerea e 4 mil , tel 2 mil(ai copii care vorbesc la telefon) , lumina ,cablul , benzina si cate si mai cate , fiica-ta vrea blugi noi , cea mica vrea bani de role sau trotineta si vrea si-n excursie . Si vine weekend-ul , te duci in parc - dar s-au cam saturat de parc , treci pa langa cofetarie pt ca e 30.000 o inghetata X 4 = 120.000 si mai vor si-un suc si tu te gandesti ca ti s-au rupt sandalele si ti-ar trebui o geanta noua , oftezi din greu si-ti spui : imi trebuie alt loc de munca unde sa primesc mai multi bani .Si o luam de la capat . Deci : cariera sau casnicia ? adadia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by petruta
quote:
Initial creeata de adadia
Va propun un subiect care m-a framantat ani de zile : ce trebuie sa aleaga o femeie casnicia sau cariera , pentru ca sa fim serioase ,exista 1% barbati pe lume (ma refer la Romania in special ) care accepta o femeie de succes langa el si nu-i face zile fripte . adadia
Bine ai venit ![flo] Eu am una bucata din 1 % citi ai numarat tu ![:D] Fiecare alege ce-i vrea sufletul ! Petruta & bb Mihai [copil] http://community.webshots.com/user/gabrielmil
Subscriu! Corinna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...