Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Casnicia sau cariera ?


Recommended Posts

Noi suntem norocoase sa ne putem gandi la cariera...sunt mii de femei care stau la tara si au grija de o gospodarie intreaga, de 5 copii si de barbatul betiv...si care nu sunt mai proaste, ci doar au avut ghinionul sa se nasca in locul nepotrivit. Iar cariera inseamna de fapt cu totul altceva decat slujba care iti ofera satisfactii.Si sper ca in Romania barbatii sunt de acord ca femeile sa aiba slujba, si chiar si satisfactii de pe urma ei. Eu sper ca voi avea cariera in adevaratul sens al cuvantului, si am un sot care face chiar sacrificii pentru asta.Si mai cred ca o casnicie reusita e aceea in care partenerii se sprijina unii pe altii, ca nu exista sistemul treburi de barbati si treburi de femei...ci doar ce putem face mai bine fiecare dintre noi. Poate ca sunt mult prea norocoasa cu un sot care gateste si are grija de copil ca eu sa pot lucra, insa repet, hai sa ne gandim la norocul nostru de a avea macar ocazia de a vorbi de cariera.... Sabina & Sofia Galagia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Adadia, Copiii isi judeca parintii oricum! Aspru si necrutator. Uneori iti si spun judecatile lor dar alte ori nu. Si eu imi judec mama. La varsta mea ma uit in urma si crede-ma ca ma gandesc la fiecare greseala facuta de mine sau la fiecare nereusita si la absolut fiecare din ele gasesc printre motive si o carenta de educatie. Mereu ma gandesc: daca ai mei ma invatau lucrul acela sau daca ai mei faceau nu stiu ce, atunci eu nu mai ajungeam sa fac cutare lucru. Dar ma uit si la parinti care mie in tinerete mi se pareau niste modele si nu pot sa nu observ ca si copiii lor ii judeca. Pentru a face fata la tot, femeile ar trebui sa fie niste supraoameni si chiar ni se cere sa fim supraoameni. Si cum nu suntem supraoameni facem si noi ce putem. Important este sa te straduiesti, sa faci tot ce iti sta in putinta. Copiii vor simti acest lucru. Mai tarziu te vor judeca dar te vor intelege. Asa cum spun si eu acum: a facut si mama ce-a putut si s-a priceput. Si nu cred ca este foarte rau sa ne aratam slabiciunile si neputintele in fata lor. Daca nu stii sa ii ajuti la limba latina nu cred ca trebuie sa devina asta un capat de tara. Cred ca poti sa ii faci sa inteleaga ca un om nu poate sa le stie pe toate si faptul ca tu nu stii sa ii ajuti asta nu ii absolva de necesitatea ca ei totusi sa cunoasca lucrurile respective. Cu privire la plecatul in lume te inteleg desi eu nici macar nu am doi copii. Esti obosita. Nu-ti cere tie sa fii supraom. Multumeste-te cu ceea ce poti sa fii si ceea ce poti sa faci si te vei echilibra. Daniela, mamica de Ana-Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...