Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copil otodox - mama musulmana


Recommended Posts

Buna fetelor, Imi doresc foarte mult sa botez un copilas. O amica de-a mea, crestina, a trecut la religia musulmana prin casatorie. Baietelul ar vrea sa-l boteze in religia ortodoxa si nasi sa fim noi care de asemenea suntem ortodocsi. Credeti ca se poate, copilul sa fie botezat crestin ortodox, desi mama are religia musulmana? [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 11 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Ruxi,eu sunt in aceiasi situatie de eceea o sa te intreb,tatal copilului este de acord? La musulmani religia zice ,ca fiind ultima religie trimisa de Dumnezeu,toti ne nastem musulmani,dar parintii nostri sunt cei care ne boteaza in ce religii vor ei.Deci de aceea ei nu boteaza copii.Nu stiu sincer ce sa-ti zic,dar din moment ce ea a trecut la religia asta prin casatorie cu un musulman ,de ce vrea sa boteze copilul crestin?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic nu exista nici un fel de impediment.Eu am o prietena marocanca, din parinti marocani, care si-a botezat fetita ortodox, ptr faptul ca este mult mai supla, nu asa rigida ca religia musulmana.Conditia este ca nasii sa fie botezati ortodocsi.Biserica va fii fericita sa o primessca in sinul ei
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sigur ca se poate, dar odata botezat ortodox, copilul ar trebui sa fie si educat in religia ortodoxa si asta o sa fie dificil intr-o familie musulmana. In cazul asta responsabilitatea revine nasilor, fiindca nasii trebuie sa fie parinti spirituali pentru fin. Doamne ajuta cui saruta si sporeste cui iubeste http://community.webshots.com/user/adrianacalin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by hannen
Draga Ruxi,eu sunt in aceiasi situatie de eceea o sa te intreb,tatal copilului este de acord? La musulmani religia zice ,ca fiind ultima religie trimisa de Dumnezeu,toti ne nastem musulmani,dar parintii nostri sunt cei care ne boteaza in ce religii vor ei.Deci de aceea ei nu boteaza copii.Nu stiu sincer ce sa-ti zic,dar din moment ce ea a trecut la religia asta prin casatorie cu un musulman ,de ce vrea sa boteze copilul crestin?
A divortat intre timp de tatal copilului si s-a intors in Romania. [:X][pup] Ruxi si Clara pisicuta, 11 luni Implinirea cea mai mare pentru o femeie este acea de a fi MAMA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...