Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

SOS...sunt disperat.....am nevoie de sfatul tau


Recommended Posts

Salutare! Nici nu stiu cum sa incep....cred ca mai bine e sa trec direct la subiect! Pai lucrurile stau cam asa: prietenei mele i-a intarziat menstruatia vreo 26 de zile........Pana acum a mai avut o dereglare...adica i-a mai intarziat acum 5 luni 14 zile...dar 26 e prea mult A facut 2 teste de sarcina...la interval de o saptamana unul de celalalt.....si au iesit negative....dar sa-i vina ...pace! Ce sa facem?[bang](mentionez ca ii este frica de Dr.) Ce poate fi? e ceva normal? au dat testele gres? e ceva grav? a mai fost cineva in situatia asta? astept urgent raspuns....credeti-ma sunt disperat[bang][bang][bang]! marix0680@hotmail.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns
poti sa mergi cu ea sa faceti o analiza a urinei ... 2 recipiente ... unul pt primul jet si al doilea recipient dupa primul jet ... daca esti din bucuresti poti sa-l duci la un laborator de analize medicale (ROMAR - e visavi de McDonald's Dristor, in curtea scolii). Dar cel mai bine ar fi sa mergeti la un doctor, sa nu aiba si alte probleme care ii pot crea dificultati pe viitor... Daca ai nevoie de adresa exacta si un numar de telefon de la centru spune. Multa sanatate, Freia si bebi Alexandra
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa mearga la un doctor, nu e normal sa ii intarzie asa mult. Eu am fost o singura data la ginecolog, pentru ca in rest nu am avut nevoie sa merg, plus ca eram putin mai rusinoasa [8)], deci o inteleg daca e vorba de rusine, dar de frica nu vad de ce sa ii fie frica... Sa isi invinga "teama", ca in fond nu ii face nici un rau, din contra, afla un raspuns si vede cum sta si ea cu sanatatea. Daca ii e rusine de un dn doctor sa merga la o d-na dr. Multa sanatate, Katink
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am patit o singura data asa ceva. La mine era pe baza de stress (eram in sesiune si inainte de examenul de licenta). Am fost la medic, nu m-a mincat nimeni :) si mi-a dat medroxiprogesteron pastile.Dupa citeva zile mi-a venit ciclul. Mai tirziu am aflat ca asta e si un fel de "test de sarcina", daca la citeva zile dupa tratament iti vine ciclul, nu esti insarcinata, daca nu vine, esti gravida. Nu stiu daca medroxiprogesteronul se da fara retea... Oricum, turnatul de hormoni in mine cu galeata nu este una din pasiunile mele.Cred ca prietena ta ar fi bine sa discute cu un medic. Cu bine, Elena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am patit asa ceva, mi-a intarziat ciclul vreo 38 de zile, am facut si testul de sarcina si mi-a iesit negativ, am mers pana la urma la dr. si mi-a dat sa fac injectii (imi pare rau dar nu mai stiu cum se numesc)dupa 5 zile mi-a venit ciclu. Eu zic sa mearga la dr. prietena ta sa nu aiba, Doamne fereste, ceva mai grav. Numai bine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu zic sa lase rusinea la o parte si sa mearga la medic. Testele de sarcina mai dau si gres asa ca n-ar fi exclusa o sarcina. Si ca sa-i mai treaca din emotii ai putea merge si tu cu ea la medic. Si de ce sa-i fie frica? Ce crede ca se intampla? Iar daca este vorba de jena poate sa mearga la un medic femeie. Hai curaj! Inceputul este greu. Apoi va vedea ca este un consult ca toate celelalte. Nu trebuie sa ne fie rusine de corpul nostru. Mirela, mamica lui Andrei (5 ani si 3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se poate si mai rau, mie mi-a intarziat odata aproape 2 luni datorita unei curi de slabire dar am fost la doctor si am luat mai multe pastile printre care progesteron dar parca mai era si altceva dar nu-mi amintesc cum se numeste. Prietena ta ar trebui sa mearga totusi la doctor, eu zic sa mearga la o femeie, eventual daca ii poate recomanda cineva o doctorita tanara si draguta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E posibil ca testele de sarcina sa fi dat gres, dar la fel de posibil e sa aiba o alta problema(dereglare hormonala,etc)Ideal ar fi sa mearga cat mai curand la medic, fara teama sau rusine.Indiferent care e motivul intarzierii, cu cat il aflati mai repede, cu atat veti rezolva mai usor si mai repede.Nu fiti speriati!Va tin pumnii sa fie ceva cat mai simplu. Va pup,[gravi]cu doaua gemene in burtica.[flo][flo] PS. totusi nu cred ca e insarcinata, ar fi simtit o gramada de modificari in organism...Cred... Cel putin eu am realizat cam la o saptamana modificarile, testul de sarcina inca nici nu iesise pozitiv , si pe langa asta am ramas insarcinata cand credeam ca e imposibil, adica in ultima zi de ciclu.Va tin pumnii sa fie bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Si eu am patit asa o data. M-am speriat foarte rau. A fost cu ani urma si mi s-a intamplat dupa primul contact sexul. Iti dai seama ce a fost in mintea mea... Pe atunci, mi-era tare rusine sa merg la un ginecolog. De frica, m-am dus totusi. Iar motivul unei intarzieri de o luna a fost o raceala foarte puternica. Pana la urma, totul s-a rezolvat de la sine. Dar eu zic ca prietena ta trebuie sa mearga la doctor, sa nu fie complicatii. Better safe than sorry. [pup], Ioana [gravi][grasa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...