Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gradinita la 2 ani si 4 luni


Recommended Posts

Vilma, Cred ca in primul rand trebuie sa cauti acea gradinita care sa i primeasca de la aceasta varsta.Ana avea 2 ani si 6 luni si nu am agsit gradinita care sa o primeasca, asa ca am ales varianta cu cresa.Dar eu eram fortata de imprejurari. Nu avea cine sa stea cu ea, iar bani pentru bona nu aveam. Singura nemultumire a fost ca in primele 2 luni s-a imbolnavit foarte des. In momentul in care a implinit 3 ani am dus-o la gradinita. In general grupa mica este formata din copiii cu varste intre 3 si 4 ani. Mai sunt si exceptii in cazul in care cunosti educatoarea de la grupa sau directoarea gradinitei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sa stii ca si eu sunt de acord cu gradi' de la 2 anisori si ceva cu conditia(scuzati cacofonia) ca cel mic sa stie sa faca la olita si sa te intelegi cat de cat cu el. Eu am avut o experienta de genul asta cu fratiorul meu,l-a dat la gradinita la 2 anisori si cateva luni(pana in 2 ani jumate) binenteles l-au acceptat cu spaga de rigoare. Problema a fost ca el inca facea in pampers si cu toata spaga data,cu "sponsorizari" cerute de la obraz,tot nu aveau grija de el si il mai luam cateodata cu kk in pampers si cu funduletul rosu ca maimuta. Cristina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, recunosc ca nu sunt constransa de nimic pentru a o da la gradi. Am bona (si o pastrez pentru ca vine baby2), ma ajuta si mama, am si pe mama soacra care ma ajuta din cand in cand, cum poate. Problema e alta: Anca stie sa faca la olita tot ce trebuie (si se dezbraca singurica si se aseaza pe olita, numai la sfarsit NU se sterge..[:D] din nefericire), mananca aproape singurica (cu un pic de ajutor, dar sub supraveghere), vorbeste, stie poezii. Ce sa mai fac cu ea acasa? Are nevoie sa relationeze cu alti oameni in afara celor din familie. Mi se pare ca nu mai progreseaza, ba chiar incepe cu tot felul de "problemute', temeri. A inceput mai nou sa fabuleze, spune istorii despre cum a fost ea la plimbare cu mamaia si ca ce-a facut si a dres (chestii inventate). Cam asta ar fi un tablou mai amanuntit privind situatia dezvoltarii Ancutei. Si cred ca va fi o mare problema sa gasesc gradinita care s-o primeasca, doar daca ii pacalesc in privinta varstei (parca am citit undeva cineva care a facut asa). Va tin la curent. Multumesc mult de tot pentru parerile impartasite. Vilma si Anca (2 ani si 3 luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu fabulatiile nu cred ca e corect s-o incadrez la categoria probleme, totusi. Stiu ca asta e o etapa fireasca in dezvoltarea copilului in perioada 2-3 ani. Numai ca mi se pare o problema faptul ca in unele privinte exceleaza, iar in altele e vai de capul ei. Ex: nu stie sa se joace cu copiii, mai mult, se teme sa interactioneze cu ei, se teme de fapt de orice persoana straina/necunoscuta. Este foarte dependenta de familie in general si se adapteaza greu la mediu necunoscut. Hai ca poate acum am fost mai explicita. Va multumesc mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mult succes, vilma, si asteptam vesti bune despre o gradi care sa o primeasca. Ai dreptate, la varsta asta frica de straini parca nu-si mai are rostul, si tb sa se joace si cu ceilalti copii. Si eu as da-o pe a mea dar aici sunt f stricti, tb sa aiba 3 ani impliniti:(. Asta e, sa ne dai de stire cum mai evoluati. pa.pa. Cristina, mamica cu burtica[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ehee, cu povestirile imaginare am avut si eu "probleme" cu fata mea, dar s-au mai rarit dupa ce a mers la gradi (la 2 ani jumate)...Eu zic ca ar trebui sa incerci la toamna mai ales daca spui ca e prea dependenta de familie... Totul e sa gasesti o gradinita cu oameni iubitori...Succes in cautari, Jackie & Catrina (4 ani jumate)[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vilmuta, cam la virsta asta a mers si Maria la gradinita. Stef pe la trei ani jumate. Daca gasesti o gradinita care sa o primeasca, nu o sa ii strice. Dar nu incerca sa ii pacalesti cu virsta, ce se intimpla daca afla? Mai bine negociaza. Si ca nu se joaca cu alti copii, e ok..inca. Asta e virsta de la care copiii incep sa ii includa pe cei din jur in jocu lor. Multi copii din grupa mica se joaca inca singuri. Oricum, gradinita o dezgheata, o face mai adaptabila. Un inconvenient ar fi racelile, care in primul an cel putin, parca nu se mai termina. Deci gradinita e o chestie cu doua tatisuri, aduce si bune si rele. Oricum, eu abia astept sa te aud povestind de Ancuta. Pe care te rog sa o saruti din partea noastra. [pup] D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vilma eu de la 1 sept. o duc pe Diana la cresa, pentru ca nu mai are cu cine sa stea acasa. Ea are 1 an si 10 luni si nu face la olita. Ce zici? [*] Dana si Diana-Maria [*] http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=diana+nou&mid=201&cid=1072 paginuta personala: http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...