Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gradinita la 2 ani si 4 luni


Recommended Posts

Dana,eu ma gandeam sa o duc pe Simona la gradinita!Crezi ca nu o primeste la 2 ani?La 15 oct asa as vrea!Este salbaticuta in colectivitate.E f.mamoasa si as vrea sa o schimb.Nu face pipi si caca decat in pampers.Bine ca vorbeste...altfel nu ma gandeam la gradinita.Eu o am pe mama mea care s-a mutat in Bacau si ma ajuta.Vreau sa o duc la gradi ca sa o fac mai sociabila. Simona un an si 10 luni. Gabi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
eu am dus-o hotarita pe iris la gradi pe cind avea 1 an si 8 luni, as fi dat-o si mai devreme daca imi venea ideea; cred ca i-a prins bine, din multe puncte de vedere, se vedea ca se simte bine, chit ca s-a mutat de capul ei la grupa mijlocie si au lasat-o cum a vrut ea...a invatat tot felul de chestii si ii placea , ce mai..la 2 ani a mers si in tabara cu gradi, o saptamina, chit ca s-a miorlit citeva minute, a fost apoi ok; e greu sa gasesti gtradi de stat pt copiii sub 3 ani, motivele sint psiho dar mai ales de buget pt ca ar trebui mai mult personal, bla bla bla; eu am gasit insa gradi particulara si chit c-am dat o gramada de bani, a meritat din plin sa ne taiem noua bugetul... argumentul cel mai frecvent care mi s-a bagat la "contra" a fost ca o sa se imbolnaveasca - asa s-a intimplat, a facut bronsita,a tusit, s-a trezit noaptea... dar a trecut - oricum treci prin faza asta; deci daca anca e sanatoasa, du-o linistita; ce sa mai zic, spor la cautarea gradinitei, nu te lasa!!! iris
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit 2 gradinite particulare care o primesc, am ales-o pe cea mai apropiata de casa. Aici o primeste insa cu o conditie, sa inceapa din ianuarie 2004. Directoarea a motivat acest lucru prin faptul ca e o gradi de limba engleza intensiv. Nu stiu zau ce-o sa iasa, asta mica vorbeste destul de multe in Ro, dar stalcire maxima. Stau si ma intreb ce-o sa scoata din gura in engleza. Pe de alta parte ma gandsc la copiii vostri, ai celor din strainatate, care acasa vorbesc romaneste, iar la gradi in limba respectiva... Da, stiu ca nu e acelasi lucru, mie, sa va zic sincer, mi se pare mare fandoseala asta cu limba engleza la 2 ani. Dar si mai mare fandoseala era la cealalta gradi unde zicea ca fac si calculator (ca nu poti sa-i zici informatica...[:D]. I-am si zis tipei care ne-a condus si ne-a explicat ce si cum: Doamna, vreti sa va zic eu ce fac astia micii de 2 ani cu calculatorul? Bat cu pumnul/palma in tastatura, impung ecranul calculatorului sa vada ce-i acolo (la laptop face si niste valurele interesante..) si din cand in cand se uita max. 15 minute la niste desene animate, dar cu conditia sa stai langa el si sa-i explici si sa-l faci sa-i placa. Dar eu ma tin de idee, incerc sa vad cum se va adapta. Va fi o schim,bare majora pentru ea, nasol este ca-n ianuarie va fi si plangacila acasa, va trebui sa facem modificari in casa.....am mari emotii, fetellor, intr-un cuvant, ma gandesc ca va fi prea mult pentru Ancuta. Da Doamne sa fie bine, macar sa nu se imbolnaveasca (prea tare). Va pup. Multumesc mult de tot pentru raspunsuri. Vilma, Anca si fratiorul din burtica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vilma,nu-ti mai face te rog atitea griji ! He,he,he,stiu e usor de zis,dar tot inceputul este greu ! Nici Darian cind a mers aici la gradi, pe 2 mai 2003 nu stia deloc lb.germana,adica nu putea sa se exprime,intelegea,dar f.putin ! Eu si sotzul vorbim acasa numai pe romana cu el,dar s-a uitat la televizor,a ascultat muzica de copii si i-am citit cartzulii in lb.germana ! Asta a contat mult. Acum dupa aproape 4 luni de gradi,vine acasa si-mi face o declaratie de dragoste in "nemtzaleste":Mami,ich hab Dich lieb,...adica Mami,imi esti draga,...de-mi dau lacrimile ![bis] Ai sa vezi ca si Ancutza se va obisnui f.repede la gradi si dupa-aia nu va mai vrea sa mearga acasa ...Eu am patzit-o deaja ! Eu cred ca noi ca parinti,ne facem mult prea multe probleme,este firesc,dar copii se acomodeaza f.usor la asa numitele "schimbari majore" ! Ce poate fi mai frumos, decit [biz] sa mearga la gradi si sa primeasca si un fratzior cadou,de la mami si tati ? Vezi ? Hai curaj,c-o sa fie bine ! [pup] Pupici ***Alba*** http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album%20principal&mid=499&cid=78
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai mare dreptate, Vilma, cind zici de fandoseala de prin gradinite. Toti iti spun ca ii invata pe copii cite-n luna si-n stele. Noi intram in anul trei de gradi (particulara) si mi-am propus sa ma ocup eu acasa mai serios de limbi straine cu copila mea, ca in speranta gradinitei... dar macar conditiile sint incomparabil mai bune ca la stat. Bine ca ai gasit ceva care sa-ti convina, iar de rest nu-ti face griji... se va acomoda cu copiii, iar de boli - poate ai noroc si nu-ti vine acasa cu prea multi virusi... A mea a avut mai mult raceli proprii si personale, decit boli importate de la colegi. Multa bafta. Jackie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)]Eee, eu sint mai exagerata si ma enervez cind vad ca fata prinde usor, are drag sa invete (uneori), dar la gradinita nu se prinde mai nimic de ea. Ca sa nu mai zic ca, la origine, sint profesoara de engleza...Si oricum, ca orice mama, sint convinsa ca fata mea e mai groazava ca alti copii...logic, nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Vilma, hai sa-ti mai dau si eu citeva idei. Daca Ancutza a inceput deja sa-i "bage in seama" pe alti copii si sa prefere jocul impreuna celui in paralel, e clar ca e pregatita. Apoi venirea fratiorului ar putea trece mai putin "observata" afectiv de primul copil daca se intimpla sa lipseasca citeva ore pe zi de acasa, timp pe care tu-l poti folosi sa stai cu bebe, sa ai grija de tine, etc, iar cind vine Ancutza sa poti sa stai de vorba cu ea, ce-a facut ea, ce-ai facut tu... Un dezavantaj poate parea faptul ca are sanse sa capete mai multe raceli (decit ar fi avut daca statea acasa) si sa vi le aduca si tie si lui bebe. Dar invatatoarea baietelului meu imi spunea ca din experientza (are 4) asta e un avantaj pentru copilul al doilea, ca devine mai resitent. Un alt avantaj ar fi faptul ca daca gradinitza nu-ti convine, ai timp si back-up (mama, dadaca) ca sa gasesti alta, in timp ce daca o pui in gradintiza de la 3 ani si jumatate, schimbarile sint mai greu suportate. Nu te speria ca-i cea mai mica in grupa, oricum ei asa prefera la virsta asta sa se joace cu copii mai mari, de la care au ce invatza. Vorbeste insa cu invatatoarea. Ea face cam 90% din toata aventura, Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma chinui si eu de vreo trei zile sa ma "inscriu" la cuvint. Sunt in aceeasi situatie, numai ca Radu are 2 ani si 8 luni, iar in materie de gradinite nu prea am de unde sa aleg. Un alt inconvenient ar fi acela ca nu-mi permit sa-l dau la o gradinita cu program normal pentru ca nu are cine sa-l ia la 12(de bone nu mai vreau sa aud-am avut doua bune, dar au plecat in strainatate,iar a treia mi-a pus capac). Sunt convinsa ca trebuie sa mearga la gradinita : e baiat si nu vreau sa-l invat dependent de mine si ii place(a fost o saptamina inainte de incheierea anului scolar la bunica lui la gradinita,insa nu locuim in aceeasi localitate). Problema ar fi ca vorbeste mult si neinteligibil si e cam "blegut"(mi-e frica sa nu ia bataie de la ceilalti). In concluzie am inima foarte strinsa, dar vreau sa mearga la gradinita.Sper sa fie bine. ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...