Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cand bunica le stie pe toate mai bine...


Recommended Posts

Buna fetelor, Problema asta eu zic ca apare in aproape fiecare familie. Si eu zic, Mirunda, ca tu esti mama si tu decizi. Cind am nascut-o pe Melany a stat mama o luna la noi, dar abia am asteptat sa plece, cu toate ca imi era greu. Indicatii peste indicatii, nu ma lasa sa ii fac eu baie, o infofolea, programul de plimbare ea il stabilea. De mine si sora mea a avut grija bunica, dar recunosc ca de nepotica ea s-a ocupat mai mult. Acuma sint insarcinata din nou, va veni mama si tata sa ma ajute pentru ca nu am ce face cu Melany, mai ales ca stau 9 zile in spital nascind prin cezariana. La fiecare telefon ii spun ca eu hotarasc cum va fi. Nu imi reproseaza nimic, dar cind e vorba ca a facut ceva boacana, eu sint devina nu Melany. Eu consider ca daca am posibilitatea de am creste copiii, eu fac regulile nu mama. Delia, melany & bebe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Cu sigurantza tu esti ultima instanta in ce priveste fetitza ta (ca dovada fetitza va veni la gara), dar ma gindeam ca n-ar fi rau sa vorbesti cu ea sincer sa-i spui eventual ca pedagogic/psihologic, fetitza trebuie sa stie ca tu decizi in privintza ei. Cu siguranta te-a crescut bine pe tine, atit de bine incit tu insati ai devenit o mama buna in stare sa gindesti si sa decizi ce e bine pentru fiica ta, si mai mult chiar iti incredintezi propriul copil ei. Spune-i toate astea o sa-i faca bine sa le auda. Tind sa fiu de acord cu Lia. Daca copilul petrece atita timp cu mama e normal ca dinsa sa-si fi format deja propria opinie despre cum trebuie crescuta, programul, educatia etc. Asta nu poti impiedica. Ce poti face insa e sa renunti in chestiile neimportante si sa insisti in cele fundamentale. Daca vine sau nu la gara n-ar parea atit de important daca nu ti se pare tie ca-ti submineaza autoritatea in fata copilului. Daca insa tie frica ca fetitza ar putea fi confuza, explica-i si ei, e destul de mare ca sa inteleaga. Dar ideea e ca trebuie sa ne gindim si la sentimentele bunicii, la urma urmei nu e doar un baby-sitter neplatit fara nici un cuvint de spus. Asta-i parerea mea Mirunda, pot gresi fireste, dar asa gindesc eu acum, numai bine tuturor, Andrada L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...